https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-testuji-druh-hnojiva-ktery-ma-pomoci-vinarum-prekonat-sucho?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci testují druh hnojiva, který má pomoci vinařům překonat sucho

16.5.2022 14:05 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Martin Stehlík / VÚRV
Testování nového patentovaného druhu organického hnojiva, které má pomoci vinařům v boji se suchem, začalo v Lednici na Břeclavsku. Hnojivo nazvané Hydrokompost dokáže zadržovat vodu a vracet půdě vláhu až po dobu 100 dní. V tiskové zprávě o tom informoval Výzkumný ústav rostlinné výroby (VÚRV) a Ústav vinohradnictví a vinařství Mendelovy univerzity (ÚVV MU).
reklama

 

První výsledky testů by měly být známy příští rok v létě. "Hlavním cílem testu je ověření snížení vysychání půdy a podpory vitality vinné révy na rulandských odrůdách včetně zvýšení organické hmoty v půdě. Současně jsme instalovali měřicí čidla na měření vlhkosti a teploty v půdě v průběhu roku," uvedl Martin Stehlík z VÚRV.

Testování nového hnojiva výzkumníci zahájili v Lednici. Upozornili na to, že vinaře na jižní Moravě sužuje sucho několik sezón po sobě. Testy prováděné na smrku na střední Moravě již podle nich prokázaly, že díky aplikaci nového druhu hnojiva přežilo první rok po výsadbě o 40 procent více sazenic.

Vinice.
Vinice.
Foto | Martin Stehlík / VÚRV

Hydrokompost je organické hnojivo s pomalu uvolňovaných dusíkem ve formě granulí. Jednou z jeho nejdůležitějších vlastností je podle vědců schopnost zadržovat vodu. Jeden kilogram dokáže absorbovat 7,6 litru vody, které pak postupně po 100 dní uvolňuje zpět ke kořenům rostlin. Díky svému složení také dokáže uvolňovat do půdy organickou hmotu.

Vědci testují dvě varianty aplikace hnojiva. Hloubková aplikace spočívá v tom, že se pomocí vrtáku zapraví do půdy v hloubce 45 až 55 centimetrů ke vzrostlým keřům. Druhá varianta testování spočívá v aplikaci do půdy ve vzdálenosti deset až 15 centimetrů kolem pokusných keřům.

Výroba hnojiva je také uhlíkově neutrální, protože vzniká v rámci vedlejšího výrobního programu bioplynové stanice a jeho cena tak není ovlivňována růstem cen plynu dováženého ze zahraničí, upozornili vědci. Držitelem patentu je spolu s Petrem Hutlou z Výzkumného ústavu zemědělské techniky a Martinem Stehlíkem z VÚRV firma Heesters s.r.o., která hnojivo vyrábí.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

16.5.2022 20:22
Nerad se pouštím do diskusí s "odborníky", ale organiku vinaři dodávali
révě vždy a vodu si réva najde sakra hluboko. Problém je pak ale v tom,
že v té hloubce, kde je voda, schází živiny. To je ale problém všech
rostlin, které jsou pěstovány klasicky, což je to, že přijímají živiny
rozpuštěné ve vodě kořeny. To už mohou révu ládovat kapkovou závlahou
s hnojivými roztoky a nebo ji hnojit postřiky na list, jak to s jablky
dělají Italové a jiní "špičkoví" pěstitelé. Zvláště kvalitní vína jsou
domovem často na skalnatém podloží s minimem vody v tom kamení a ne
někde s dostatkem vody ve svrchní vrstvě půdy. Množství nekvalitního
vína nikdy nenahradí kvalitu a vyjímečnost vína často z velmi chudých
a suchých půd. Jinak ty granule budou asi prima kšeft, jak zhodnotit
digestát z bioplynky. Pochybuji ale o masivním použití kyblíkováných
granulí za určitě nemalé peníze.
Odpovědět
 
reklama
reklama

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.

Spravovat souhlas s nastavením osobních údajů

TOPlist TOPlist