Vědci vytvořili unikátní mapy zobrazující globální ohrožení savců, ptáků a obojživelníků
Šest největších hrozeb pro výše zmíněné živočichy jsou podle studie zemědělství, lov, těžba dřeva, znečištění, přítomnost invazních druhů a globální změna klimatu. Při mapování ohrožení biodiverzity obratlovců vycházel vědecký tým z Červeného seznamu ohrožených druhů IUCN.
Vědci zjistili, že existují značně velké oblasti, v nichž je více než 50% šance, že jsou někteří savci, ptáci nebo obojživelníci ohroženi všemi šesti hrozbami najednou. Je to například jihovýchodní Asie - konkrétně ostrovy Sumatra a Borneo, nebo ostrov Madagaskar.
Největším celosvětovým ohrožením pro ptáky a savce je podle studie lov. Pro ptáky představuje hrozbu na 50 % území naší planety a pro savce dokonce na 73 % území. Pro savce, ptáky a obojživelníky je také velkým ohrožením zemědělství. Tomu čelí na 44 % území Země, nejčastěji v tropech, kde se tato hrozba vyskytuje ruku v ruce s těžbou dřeva.
Ani Evropa si podle zjištění nevede příliš dobře - kombinace intenzivního zemědělství, přítomnosti invazních druhů a znečištění představuje značné ohrožení mnoha druhů obojživelníků. Na pólech, východním pobřeží Austrálie a v jižní Africe ohrožuje živočichy, především ptáky, globální změna klimatu.
“Čelíme globální krizi celé přírody. Následujících deset let je klíčových, proto, abychom ztrátu biodiverzity zvrátili. Díky naší studii známe přesné lokality a intenzitu ohrožení, za nímž člověk stojí. Věříme, že tyto informace mohou posloužit jako podklad při rozhodování o ochraně přírody,” komentuje spoluautor studie Mike Harfoot z Programu Organizace spojených národů pro životní prostředí.
Další mapy dohledáte na Nature Ecology and Evolution.
reklama