Velké obavy z jádra má dnes méně lidí než v roce 1993, ukázal průzkum
Z průzkumu provedeného minulý měsíc Centrem pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že velké obavy z používání jaderné energie v ČR má 6 % dotázaných, 28 % má střední obavy a 42 % má malé obavy. Bez obav je jen 22 % lidí (2 % lidí neví). Centrum pro výzkum veřejného mínění, které průzkum realizovalo, porovnalo tyto údaje s výsledky z předchozích let. V roce 1993 na stejnou otázku odpovídali lidé jinak. Tehdy velké obavy zmínilo 13 % dotázaných, 30 % zmínilo střední obavy a 28 % cítilo obavy malé. Bez obav bylo 21 % a 8 % lidí nevědělo. Oproti roku 1993 je dnes o polovinu méně lidí, kteří cítí velké obavy, přibylo ale lidí, kteří mají malé obavy (z 30 na 40 %). Celkově nějaké obavy z jaderné energetiky deklaruje o malinko více lidí dnes, souhrnem 76 %. V roce 1993 bylo lidí s nějakými obavami méně o 5 %.
Velké obavy o své zdraví v souvislosti s využíváním jaderné energie má 10 % dotázaných, 50 % se cítí trochu neklidnými a 40 % žádné obavy nemá. Zatímco v roce 1986, tedy v roce, kdy došlo k havárii v černobylské jaderné elektrárny, byly obavy o zdraví větší. Tehdy mělo velké obavy 18 % dotázaných a 55 % lidí se cítilo trochu neklidnými. A jen 27 % prohlásilo, že nemá žádné obavy. Centrum pro výzkum veřejného mínění, které průzkumy zpracovalo, k této statistice dodává, že výsledky z roku 1986 je potřeba vnímat s rezervou kvůli tehdejší informovanosti veřejnosti. „Je nepochybné, že její míra, jakožto i povaha informací, které byly o událostech v Černobylu a jejich dopadu veřejnosti přístupné, byla v roce 1986 zásadně jiná, než je tomu v případě současných událostí v Japonsku,“ upozorňují výzkumníci.
Podle průzkumu měli Češi největší obavy o své zdraví v roce 1990, kdy se o velkých obavách zmínilo 26 % dotázaných, trochu neklidnými se cítilo 55 %. Bez obav bylo tehdy jen 19 % dotázaných.
Pokud by jaderné elektrárna vyrostla v místě, kde dotázaní žijí, pak by o přestěhování uvažovalo 33 % dotázaných, 77 % by se spíše nestěhovalo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
hm... - 25. 5. 2011 - thrAkorát že situace v Německu kolem JE je trochu složitější. Oni opravdu kdysi přišli s ústupem od jádra, jenže následně se od toho začali zase cukat - prodlužování životnosti JE a dokonce velice nesmělé úvahy, že by se možná i mohlo přemýšlet o nějaké další výstavbě.Současný nový odklon je čistě jen o hysterii po Fukušimě, navíc tomu přispěl stupidní (tohle není silné slovo!) úlet Merkelové, která vyhlásila nový ústup od jádra ve snaze získat body před zemskými volbami. Podle všeho tím spáchala politickou sebevraždu, protože na jedné straně ji to z "protijaderně zaměřených" nevěřil nejspíš nikdo, takže voliči nepřibyli, na druhé straně tím ale pořádně vytočilo lidi, kterým jádro až tak moc nevadí, kterých také není až tak málo - va výsledku jí voličů spíš ubylo. Prostě bych všem našim zeleným doporučil zanechat iluzí - situace kolem JE v DE je čistokrevný politický boj, kde fakta dostávají na frak. Jsem se ochoten vsadit o to, že úvahy o zrychleném útlumu jádra po poměrně krátkém čase v tichosti vyšumí a Němci skončí tak maximálně u té pomalejší varianty útlumu. A kdoví, jestli po pár letech nedojde dokonce na další obrat... |