Velké obavy z jádra má dnes méně lidí než v roce 1993, ukázal průzkum
Z průzkumu provedeného minulý měsíc Centrem pro výzkum veřejného mínění vyplývá, že velké obavy z používání jaderné energie v ČR má 6 % dotázaných, 28 % má střední obavy a 42 % má malé obavy. Bez obav je jen 22 % lidí (2 % lidí neví). Centrum pro výzkum veřejného mínění, které průzkum realizovalo, porovnalo tyto údaje s výsledky z předchozích let. V roce 1993 na stejnou otázku odpovídali lidé jinak. Tehdy velké obavy zmínilo 13 % dotázaných, 30 % zmínilo střední obavy a 28 % cítilo obavy malé. Bez obav bylo 21 % a 8 % lidí nevědělo. Oproti roku 1993 je dnes o polovinu méně lidí, kteří cítí velké obavy, přibylo ale lidí, kteří mají malé obavy (z 30 na 40 %). Celkově nějaké obavy z jaderné energetiky deklaruje o malinko více lidí dnes, souhrnem 76 %. V roce 1993 bylo lidí s nějakými obavami méně o 5 %.
Velké obavy o své zdraví v souvislosti s využíváním jaderné energie má 10 % dotázaných, 50 % se cítí trochu neklidnými a 40 % žádné obavy nemá. Zatímco v roce 1986, tedy v roce, kdy došlo k havárii v černobylské jaderné elektrárny, byly obavy o zdraví větší. Tehdy mělo velké obavy 18 % dotázaných a 55 % lidí se cítilo trochu neklidnými. A jen 27 % prohlásilo, že nemá žádné obavy. Centrum pro výzkum veřejného mínění, které průzkumy zpracovalo, k této statistice dodává, že výsledky z roku 1986 je potřeba vnímat s rezervou kvůli tehdejší informovanosti veřejnosti. „Je nepochybné, že její míra, jakožto i povaha informací, které byly o událostech v Černobylu a jejich dopadu veřejnosti přístupné, byla v roce 1986 zásadně jiná, než je tomu v případě současných událostí v Japonsku,“ upozorňují výzkumníci.
Podle průzkumu měli Češi největší obavy o své zdraví v roce 1990, kdy se o velkých obavách zmínilo 26 % dotázaných, trochu neklidnými se cítilo 55 %. Bez obav bylo tehdy jen 19 % dotázaných.
Pokud by jaderné elektrárna vyrostla v místě, kde dotázaní žijí, pak by o přestěhování uvažovalo 33 % dotázaných, 77 % by se spíše nestěhovalo.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Je vidět, že jsou Češi prostě zvyklí na skutečnost, - 25. 5. 2011 - thrCo se divíte - dnešní média jdou čistě po senzacích a udržovat je umí jen po jistou dobu - co taky chcete o Fukušimě psát v masmédiích den po dni? To vymizení zpráv je dáno čistě tímhle, tady jsou jakékoli úvahy o manipulaci zbytečné, prostě klasické chování médií...Jinak si osobně myslím, že Fukušima by poučná být mohla - mě z prosakujících zpráv zaujalo, že je například dost na diskusi postup obsluhy bezprostředně po havárii, další téma k poučení je otázka zálohování zdrojů atd - opravdu bylo až tak nemožné oživit z nouzových zdrojů dodávku energie pro pomocné systémy rychleji? Třeba standardní vrtulník CH-47 Chinook (kterých mají US forces v Japonsku i přímo japonské letectvo poměrně dost) unese cca 13 tun nákladu - to už je generátor "jak kráva" - být něco podobného připraveného v zázemí, tak to možná dost pomohlo... Jenže média se točila skoro výhradně kolem dění ve vlastních reaktorech, kde přitom lze říct, že zabezpečení obstálo poměrně dobře, problém byl ale v těch méně nápadných podpůrných systémech... |