https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/venezuelsky-umelec-vytvoril-poulicni-mozaiku-z-plastovych-vicek?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Venezuelský umělec vytvořil pouliční mozaiku z plastových víček Video

26.3.2020 02:16 | CARACAS (ČTK)
Venezuelský umělec Oscar Olivares vytvořil na dříve opuštěném náměstí v metropoli Caracasu několik desítek metrů dlouhou jasně barevnou mozaiku složenou z víček od plastových lahví.
Venezuelský umělec Oscar Olivares vytvořil na dříve opuštěném náměstí v metropoli Caracasu několik desítek metrů dlouhou jasně barevnou mozaiku složenou z víček od plastových lahví.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Oscar Olivares / AP Archive / youtube.com
Třiadvacetiletý venezuelský umělec Oscar Olivares vytvořil na dříve opuštěném náměstí v metropoli Caracasu několik desítek metrů dlouhou jasně barevnou mozaiku složenou z víček od plastových lahví. Umělec se snaží dílem vyzvat místní obyvatele k tomu, aby i v čase hluboké hospodářské krize zůstávali šetrní k životnímu prostředí a starali se o veřejný prostor, napsala agentura AP.
 

Mozaika dlouhá 43 metrů zobrazuje čtyři velké papoušky, květy slunečnice a výjevy z národního parku El Ávila. Olivares se spojil s místními architektonickými a ekologickými spolky a společně s nimi nasbíral asi 200.000 víček, která ke zhotovení díla potřeboval.

Celý projekt vyšel na zhruba 2000 dolarů (45.500 korun) a Olivaresovi s ním pomáhalo asi dalších deset lidí. Vedoucí projektu a zakladatelka místní organizace pro ochranu životního prostředí OkoSpiri María Daniela Velascoová uvedla, že dílo považuje za "formu pasivního protestu proti bezhlavé konzumaci, kterou ještě zhoršuje tento typ materiálu, například plast", jež podle ní zamořil mnoho ekosystémů na Zemi.

Malé náměstíčko El Hatillo řadu let upadalo a lidé jej využívali jako skládku. Nedávno se však pustila do jeho zvelebování skupina dobrovolníků a nakonec na něm vzniklo Olivaresovo dílo. "Toto náměstí bylo opuštěné a bez života," řekla místní novinářka Mariana Martinezová. "S tímto dílem se navrátila vitalita tohoto místa a zachránili jsme veřejný prostor pro naši komunitu. Pro mě tato práce představuje naději pro zemi, kterou chceme znovu vybudovat. Klidně i tím, že budeme znovu používat plastová víčka," dodala.

Venezuela čelí v posledních několika letech pod autoritářskou vládou prezidenta Nicoláse Madura těžké hospodářské krizi. Zemi kvůli nedostatku základního zboží, potravin, léků i pitné vody a častým plošných výpadkům elektřiny opustilo na 4,5 milionu lidí. Podle Mezinárodního měnového fondu klesl hrubý domácí produkt v zemi za pět let o 45 procent.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist