https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/viden-bagruje-kolem-dunajskeho-ostrova.chce-tak-pomoci-rybam-a-obojzivelnikum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň bagruje kolem Dunajského ostrova. Chce tak pomoci rybám a obojživelníkům

12.1.2022 09:49 | VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Dunajský ostrov patří především v létě k vyhledávaným a oblíbeným lokalitám řady Vídeňanů.
Dunajský ostrov patří především v létě k vyhledávaným a oblíbeným lokalitám řady Vídeňanů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Christian Fürthner / Zahraniční kancelář města Vídně
Dunajský ostrov je pro Vídeň protipovodňovou zábranou, cenným přírodním místem i největší vídeňskou rekreační oblastí přímo u vody. Je útočištěm nejen lidí, ale i živočichů, zejména řady ryb a obojživelníků. Kvůli klimatickým změnám ale dochází k vysychání a ohrožení zde žijících zvířat, Vídeň se proto rozhodla upravit tříkilometrový pobřežní pás se zátokami.
 

Enormní sucha a časté povodně mají ve Vídni za následek zanášení zátok na Dunajském ostrově. Změny klimatu a období bez deštů dodatečně přispívají k jejich vysoušení. Zvláště ohrožující je tento proces pro řadu zde žijících ryb a obojživelníků. Aby hrozící katastrofu Vídeň odvrátila, rozhodla se zhruba tříkilometrový pás se zátokami vybagrovat a revitalizovat.

Plánovaná opatření mají pomoct uchovat stávající místa pro tření ryb a obojživelníků a vybudovat další. Ryb je ve vodách u Dunajského ostrova více než dost. Podle pozorování vědců z univerzity BOKU Wien mají zdejší stanoviště obzvláště vysokou biologickou rozmanitost. Zjištěno zde bylo 38 druhů ryb, přes 60 druhů makrofyt a četné druhy vážek.

Zátoky na Dunajském ostrově.
Zátoky na Dunajském ostrově.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Wiener Wildnes / Zahraniční kancelář města Vídně

Přijatá opatření, s jejichž realizací začala Vídeň 10. ledna 2022, jsou součástí evropského projektu LIFE DICCA. Trvat by celá akce měla zhruba dva měsíce. Během nich budou na patnácti stanovištích nasazeny plovoucí sací bagry. Město také počítá s vybagrování zhruba 20 tisíc kubíků jemného sedimentu a bahna, které budou prostřednictvím trubek odčerpány do Dunaje. Veškeré práce jsou konány pod přísným ekologickým dohledem.

Pětiletý projekt má za cíl čelit negativním dopadům změny klimatu na Dunajském ostrově pomocí opatření, mezi která patří např. výsadba stromů, revitalizace břehů, zřízení nových rybníků, pastva ovcí nebo udržitelný zavlažovací systém.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

12.1.2022 11:29
Dunajský ostrov je dílem lidí a čištění koryt řek, potoků, je běžná věc už staletí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist