https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlada-projedna-adaptaci-narizeni-eu-o-odlesnovani-cr-uz-drive-zadala-o-odklad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vláda projedná adaptaci nařízení EU o odlesňování, ČR už dříve žádala o odklad

24.9.2024 01:18 | PRAHA (ČTK)
Vypalování lesa v Amazonii
Vypalování lesa v Amazonii
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Adaptací evropského nařízení o odlesňování, které ovlivní tisíce firem v Česku a které kritizují zástupci potravinářů, zemědělců i obchodníků, se bude ve středu zabývat vláda. Nařízení má být součástí novely zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, cílem je snížit dopad na celosvětové odlesňování a znehodnocování lesů.
 
Ministerstvo zemědělství již dříve poukazovalo, že firmy k nařízení nemají dost informací a není dostatečně nachystané, zažádalo proto Evropskou komisi o jeho odklad. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) včera v Bruselu řekl, že požádal nastupujícího eurokomisaře pro zemědělství Christophera Hansena o podporu úsilí ČR.

Nařízení se vztahuje na podniky, které vyrábí, zpracovávají nebo uvádějí na trh produkty z kávy, kakaa, palmového oleje, sóji, hovězího masa, kaučuku a dřeva. Velké a střední firmy mají plnit požadavky nařízení od letošního 30. prosince, malé firmy a mikropodniky od 30. června 2025. Ministerstvo zemědělství chce do poloviny listopadu připravit návod, který podnikům přiblíží, co musí v důsledku nařízení plnit a vykazovat.

Podniky by podle nařízení měly shromažďovat a vykazovat údaje a souřadnice pozemků, na kterých komodity produkují, aby bylo jasné, že nejsou spojeny s odlesňováním kdekoliv na světě, a poté je zaznamenat do evropského informačního systému. Systém má EU spustit přibližně měsíc před zahájením povinností, což kritizovali zemědělci, obchodníci i potravináři a další společnosti i ministr Výborný.

Výborný proto už dříve požádal Evropskou komisi o odklad nařízení, důvody odkladu by podle něj měl probrat s předsedkyní EK Ursulou von der Leyenovou také premiér Petr Fiala (ODS). Výborný poukazoval také na to, že Česko dosud neví, do jaké kategorie zemí s rizikem odlesňování bude patřit, podle úrovní se přitom má odvíjet počet kontrol i další administrativa.

Odklad by musela navrhnout Evropská komise a musel by projít řádným legislativním procesem, to znamená Radou EU i Evropským parlamentem, kde jsou ale jednotlivé frakce rozdělené. Zatímco lidovecká frakce EPP je pro odklad, frakce Zelených je naopak proti. Pro odklad účinnosti nařízení je podle Výborného nyní asi 20 států ze současné sedmadvacítky.

Ministerstvo podle předběžných odhadů počítá s 2120 kontrolami plnění nařízení ročně, což vyjde na 97,3 milionu korun za rok. Nyní neexistuje způsob, jak náklady uhradit z EU, v současné chvíli se nepočítá ani se zohledněním výdajů ve státním rozpočtu. Financování musí být podle Výborného zvládnuto v kapitole resortu zemědělství.

V návaznosti na splnění požadavků nařízení bude podle návrhu nutné najmout také 76 až 96 nových zaměstnanců a transformovat od příštího roku Ústav pro hospodářskou kontrolu lesů na Národní lesnický institut.

Mezi lety 1990 a 2020 celosvětově ubylo zhruba 420 milionů hektarů lesů, což odpovídá velikosti EU. V ČR se odlesňování netýká, plocha lesů naopak dlouhodobě roste.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

24.9.2024 09:42
Paráda! Napřed si nařízení s velkou slávou odhlasují a prezentují ho veřejnosti, jako bič na producenty vybraných komodit, ze států mimo EU. Pak zjistí, že se to týká i členských států EU. A teď, dodatečně vymýšlejí důvody a způsoby, jak to své pitomé nařízení legálně obejít, nebo alespoň jeho platnost pro sebe odložit na později.
Tak to bývá, když o něčem rozhoduje sada nekompetentních šašků, ovládaných lobbisty a zeleným náboženstvím.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

24.9.2024 10:53
Typický příklad jak dobré úmysly jsou nakonec cestou do byrokratického pekla. Tuzemské lesnické a dřevařské firmy budou v zemi, kde je trvalá udržitelnost lesní produkce uzákoněna od dob Marie Terezie prokazovat, odkud je dřevo a že při jeho těžbě a zpracovaní nedochází k odlesňování. Od roku 1930 v Česku vzrostla porostní zásoba z 307mil m3 na 689mil m3 (údaj za rok 2022). Průměrný přírůst dřevní hmoty na jednom ha se zvýšil od roku 1950 zdvojnásobil. Průměrné obmýtí se od roku 1930 prodloužilo o 23 let. Jednoduše i přes všechny potíže, imisní a kůrovcovou kalamitu, houbové choroby a všechny problémy smrkového hospodaření v nižších a středních polohách české lesnictví navázalo za ty dekády ohromný objem CO2. Trvale roste rozloha našich lesů o tisíce ha ročně. Ale vykazovat se bude až zčernáme... Takže velké podniky to nějak dají, malé pily a místní truhlářské dílny se postupně budou zavírat a české dřevo bude ... ano správně zase dražší. To nemluvím o problémech rodinných čokoládoven nebo pražíren kávy s pitomou a zničující byrokracií. Místo aby EU zakázala dovoz zahraničního dříví, kávy a kakaa ze zemí, kde se prokazatelně odlesňuje (Rusko, Brazílie, Indonésie) hodí neuvěřitelně komplikované prokazovaní původu těch komodit na hrb evropským soukromým firmám. Bravo EU!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist