Vodíková budoucnost by mohla začít díky jádru, tvrdí agentura pro atomovou energii
Klíčem je výroba vodíku z horké páry, která vzniká vlastně jako nepotřebný meziprodukt při výrobě elektrické energie ze štěpné reakce. Podle Ibrahima Khamise už dnešní konstrukce reaktorů umožňuje ekonomickou výrobu vodíku. V budoucnu by prý mohly být reaktory navržené přímo pro tuto produkci.
Většina vodíku se dnes vyrábí z fosilních paliv, zejména zemního plynu nebo zplynováním uhlí. Při výrobě tak vznikají další skleníkové plyny namísto toho, aby se celková bilance snižovala. Jen malá část výroby vodíku, zhruba 4 %, připadají na elektrolýzu, při které se rozkladem obyčejné vody získává vodík a kyslík. Ještě účinější, díky menší spotřebě elektrické energie, je elektrolýza, při které se používá pára.
Podle Khamise jsou jaderné elektrárny ideálním zařízením pro parní elektrolýzu – samy vyrábějí jak páru, tak elektřinu nutnou pro rozklad na vodík a kyslík. Podle odborníků by dnešní jaderné reaktory ale mohly vyrábět vodík jen klasickou cestou z vody o pokojové teplotě. Mohly by tak využít hodiny mimo špičku, kdy elektřinu prodávají za nízký tarif. Budoucí reaktory, speciálně navržené pro výrobu vodíku, by mohly využívat účinější parní elektrolýzu.
Podle Khamise se některé země zajímají o výstavbu nových jaderných reaktorů vybavených parní výrobou vodíku (HTSE), což by umožnilo vyrábět vodík podle poptávky na trhu.
„Výroba vodíku v jaderných provozech může snížit závislost na ropě pro pohon motorových vozidel i na uhlí, ze kterého se dnes vyrábí elektřina,“ říká Khamis. Obojí by mělo pozitivní dopad na životní prostředí, zejména na klima. Jádro samo o sobě je relativně nízkoemisní zdroj a vodík při využití produkuje jen vodní páru. „To představuje dramatické snížení znečištění,“ dodává Khamis.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Agentura - 28. 3. 2012 - ŠoumenAť se radši agentura pro atomovou energii snaží nenajít v Iránu jaderné zbraně a můžeme jezdit na produkty z ropy, které je v Iránu dost. Ale embargo USA a EU na Irán zapřičinilo stoupající cenu pohonných hmot a produktů z ropy, protože Irán odpověděl na embargo embargem, a to na vývoz své ropy do USA a EU. Dováží jí do Číny a to je přesně to co uvrhlo Libyi do sr.ček. Ta chtěla zrušit vývoz ropy do Francie a ostatních zemí EU a do USA, pokud jí nezaplatí dluhy a chtěla uzavřít kontrakty s Čínou. A to se nelíbilo ani USA a ani EU, a proto CIA vyrobila rebely a podporovala je včetně válečníka Sarkózyho a EU. A to se nám jednoho krásného dne vrátí v přílivu islámských imigrantů ze střední Afriky, kterou Kaddáfí držel na uzdě. |