Vodohospodářům koronavirus zvýšil náklady a snížil příjmy
Podle údajů ministerstva zemědělství od 50 největších společností náklady včetně mezd, energií a materiálu zahrnuté do ceny pro vodné a stočné předloni činily 15,48 miliardy Kč u pitné vody a 14,085 miliardy Kč u vody odpadní.
Žák řekl, že žádná členská společnost nepřerušila v době koronavirové pandemie provoz, žádná vodárna ani čistírna odpadních vod nebyla kvůli karanténě uzavřena.
Mezi náklady jsou nejvyšší služby, pořízení ochranných prostředků, vícenáklady na čisticí a dezinfekční prostředky nebo zvýšené mzdové náklady spojené s koronavirovými opatřeními. U tržeb pak klesly peníze za vodné a stočné, důvodem je mimo jiné uzavření průmyslových podniků na jaře.
Podle Žáka se sdružení nyní snaží vytvořit manuál, jak fungovat s koronavirovými omezeními po dlouhou dobu. Virus byl už nalezen i v odpadní vodě, ale neví se, zda šlo o aktivní virus, nebo jenom o zbytky z exkrementů. Také se podle něj neprokázalo, že by se jakýkoliv pracovník z odpadní vody nakazil.
Žák dodal, že neví o žádné investici ve vodárenství, která by byla zastavená kvůli koronaviru. "Naopak můžu říct, že vím o celé řadě, které naopak byly na konci roku zahájeny," uvedl. Podle něj nyní připravuje ministerstvo financí novinky - cenový výměr, podle kterého se určují ceny vodného a stočného, by se nemusel dělat každý rok, ale jednou za pět let. Změna by mohla začít platit už od příštího roku.
reklama