https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vulkanologove-pozoruji-lavu-na-konzske-sopce-hovori-o-moznosti-vybuchu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vulkanologové pozorují lávu na konžské sopce, hovoří o možnosti výbuchu

15.3.2023 00:56 | KINSHASA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Na vrcholku sopky Nyamulagira ve východním Kongu se objevila záře. Podle vulkanologů ji způsobil pohyb lávy v malé hloubce u centrálního kráteru. Informuje o tom zpravodajský web BBC. K poslední velké erupci sopky Nyamulagira došlo v roce 2011 a byla největší za posledních 100 let.
 

Sopka Nyamulagira je štítová sopka uprostřed národního parku Virunga, kde žijí ohrožené horské gorily. Pokud by došlo k další erupci, tekla by láva směrem k parku, varovala v pondělí observatoř v konžské Gomě. Město Goma, které má podle odhadů OSN zhruba 670 000 obyvatel, aktuálně není ohroženo. Sopečný popel a kousky vychladlé lávy by však mohl vítr zavát do obydlených oblastí, dodala observatoř v prohlášení.

Obyvatelé Gomy byli vyzváni, aby zachovali klid, umývali zeleninu a používali balenou vodu. Leteckým společnostem bylo doporučeno, aby při přeletech nad oblastí zvážily směr větru.

V květnu 2021 byly po erupci sopky Nyiragongo z města Goma evakuovány desítky tisíc lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist