https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/geologove-odmitli-vyhlasit-novou-epochu-podtrhujici-vliv-lidi-na-zmenu-planety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Geologové odmítli vyhlásit novou epochu podtrhující vliv lidí na změnu planety

23.3.2024 10:58 | LONDÝN (ČTK)
Západ Slunce nad Jižní Amerikou
Západ Slunce nad Jižní Amerikou
Strážci geologické časové stupnice po rozsáhlé akademické hádce důrazně odmítli vyhlásit epochu antropocénu. Podle návrhu mělo být období od roku 1952 označeno tímto termínem, aby se tak zohlednil vliv lidstva na změnu planety. Tím by skončila epocha holocénu, tedy 11 700 let stabilního klimatu od poslední doby ledové, během níž vznikla lidská civilizace. Kritikové namítají, že vědci tak promarnili šanci uznat, že Země v polovině 20. století nenávratně opustila svůj přirozený stav, uvedl list The Guardian.

 

Mezinárodní unie geologických věd (IUGS) oznámila, že geologové v sérii hlasování odmítli myšlenku na zahájení nové epochy. Ti, kteří byli proti, upozornili na mnohem delší historii vlivu člověka na Zemi, včetně počátků zemědělství a průmyslové revoluce, a na znepokojení nad zařazením nové jednotky do geologické časové stupnice s rozsahem kratším než jeden lidský život, uvedla organizace.

Většina epoch zahrnuje tisíce nebo miliony let. Obecně platí, že rozdělení mezi největšími časovými úseky je poznamenáno nějakým kataklyzmatem, jako byl meteorit, který vyhubil dinosaury, a ukončil tak období křídy a zahájil paleogén.

"Antropocén jako pojem bude i nadále široce používán nejen vědci zabývajícími se Zemí a životním prostředím, ale také společenskými vědci, politiky a ekonomy, stejně jako širokou veřejností. Jako takový zůstane neocenitelným deskriptorem v interakcích mezi člověkem a životním prostředím," uznala ale v prohlášení IUGS.

Vědci v pracovní skupině pro antropocén (AWG) pracovali na návrhu na vyhlášení nové epochy 15 let. Došli k závěru, že radioaktivní izotopy, které se rozšířily po celém světě při testech vodíkových bomb, jsou nejlepším ukazatelem proměny planety lidstvem. Geologické časové jednotky také potřebují konkrétní místo, které by jednotku charakterizovalo, a tak bylo vybrán závrt Crawford v Kanadě.

"Přestože byl návrh rozhodně zamítnut, AWG vykonala důležitou službu vědecké komunitě tím, že shromáždila široký soubor údajů o dopadech člověka na globální systémy, a tato databáze bude základním referenčním zdrojem i do budoucna," uvedla IUGS.

Jednou z možností je, že termínem antropocén by se mohla nazývat událost, což je neformální termín, který geologové již používají pro velké změny na planetě, jako je například exploze složitého života na počátku kambrického období před 540 miliony let.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.3.2024 11:19
Alespoň skutečným vědcům zůstalo zdravé myšlení , to zas budou v Bruselu skučet.
Odpovědět
PE

Petr Elias

24.3.2024 15:53 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zajímalo by mě, zda mezi nimi je i jedinečný, pravý a nefalšovaný ultraskutečný ,,vědec,, Kalenda. :D
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.3.2024 12:54
Zřejmě postačí si uvědomit, kým jsou geologové placeni. Vyhledávání a dobývání nerostných surovin a jejich zpracování (ropa, uhlí, kovy, diamanty...) je sice motorem pokroku, ale také nevídaným způsobem mění tvář planety, včetně zamoření vod i pevniny plasty a toxiny. Odvolávat se na krátké časové období je průhledný úhybný manévr, v opačném případě by to totiž bylo přiznání spoluviny.

Antropocén je zcela legální a oprávněné označení epochy, kdy dochází ke změnám povrchu Země viditelným z kosmu, s nevídaným zavlékáním nepůvodních druhů a následnou genocidou spousty druhů z jinak relativně stabilních ekosystémů. Prohlášení služebníků nad/národních těžebních korporací na tom nic nezmění.
Odpovědět

Jaroslav Štemberk

27.3.2024 13:21 Reaguje na Karel Zvářal
On je opravdu problém určit nějaké rozhraní, protože vliv šlověka na přírodu postupně roste v průněhu téměř celého holocénu. Souhlasím s geology, že není důvod zavádět nové geologické období.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

27.3.2024 13:47 Reaguje na Jaroslav Štemberk
Já také nikde neuvádím, že jsem pro nové geologické období. Ale jako období s jedněmi z nejvýraznějších změn (klimatické, biotické, plasty všude možně...) v historii planety to stojí za pozornost.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

23.3.2024 13:08
A neni to jedno, zda zijeme ve ctvrtohorach nebo treba v jedenactihorach? Uz to oddeleni ctvrtohor od tretihor je pofiderni. Tohle je stejne dulezita otazka se stejne velkym (= nulovym) vyznamem a jako ucele disputace, kolik andelu se vejde na spicku jehly nebo zda Pluto je planetou ci neni :)
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

23.3.2024 15:43 Reaguje na Miloš Zahradník
Není. To je otázka politická. Jde o zajištění jednoty vědecké komunity ve věci změny klimatu. Na „vědce“ a jejich panel IPCC, se přece vládnoucí „vrchnost“ odvolává, při prosazování nepopulárních opatření vůči vlastnímu lidu. Ať již jsou to emisní limity, zákazy spalovacích motorů, povinné obchodování s povolenkami skleníkových plynů, gríndíl, uhlíková stopa, rozvracení zemědělství, omezování spotřeby fosilních paliv, apod. Vrchnost to musí lidu zdůvodnit.
A povšimněte si jedné nelogičnosti u toho gríndílu: prdění krav je prý pro Zemi škodlivé, a proto se prý musí jejich chov v Evropě omezit a maso budeme snad dovážet z Jižní Ameriky. Ale prdění dieselových motorů námořních tankerů a obchodních lodí, tisíců motorů zastaralé vojenské techniky, nebo soukromých tryskáčů, to je jistě jen vůně fialek…
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.3.2024 16:15 Reaguje na Tonda Selektoda
A co teprve ve druhohorách houfy veleještěrů , navíc v době kdy koncentrace CO2 byla podstatně vyšší , to by slovutnou EK štrejchlo.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

25.3.2024 08:49 Reaguje na Tonda Selektoda
S těmi kravami je to úlet. Krávy produkují CO2 a metan, který vzniká z potravy a ta zase vzniká pohlcováním CO2 z atmosféry přes fotosyntézu. Krávy jen vracejí do atmosféry uhlík, který z ní dříve rostliny odebraly. Když vybijeme krávy, ta biomasa zůstane v přírodě a rozloží se - na CO2 a metan. takže si nijak nepomůžeme...
Odpovědět

Martin Černý

26.3.2024 13:41 Reaguje na Ladislav Metelka
Jako systémově máte pravdu, jen je tam ten zvýšený metan, kterého by bez těch krav asi bylo méně, ve prospěch CO2. A metan je silnější GHG než CO2. Na druhou stranu, co mne samotného velmi překvapilo, je, že evropské (a vůbec euroatlantické) krávy produkují metanu velevýznamně méně (na 1kg biomasy) než krávy z rozvojových zemí (viz zpráva FAO 2013 od autorů Gerber et al). Čili to zase není až tak moc evropský problém, jako problém "rozvojového" světa.
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.3.2024 13:05 Reaguje na Miloš Zahradník
tak. ono to přemýšlení o antropocénu je velmi antropocentrické. obecně celá ta historická geologie je antropocentrická, už kvůlivá tomu, jak co s jakou jistotou můžeme zjistit do minulosti, a tak se nám to do modernější doby "drobí" na menší a menší -zoika a -cény.

laická a srozumitelná definice "člověk se stal podstatným geologickým činitelem" (a do toho můžeme vědátorsky porovnávat miliardy miliard tunomilimetrů posunů geologických desek a tisíce tun vychrlených sopkami s miliony tunokilometrů přesunů hmot při výstavbě dálnic a přístavů a miliony tun odplavených erozí*) je sice moc pěkná, ale furt se člověk realizuje na povrchu a do hloubky jde vlastně dost minimálně a furt by při zániku civilizace všechny stopy, snad s výjimkou pyramid, velmi rychle zanikly.

*) řády jsem plácnul náhodně a od oka.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.3.2024 15:34 Reaguje na Lukas B.
Ona ta naše planeta se nemění ani tak do hloubky, či objemově (váží stejně - "nic ji nechybí"), jako spíše na povrchu - a to místy velmi radikálně. Ono to klamavé "neměnné" zamodření oceány a moři je +- stejné, avšak nikdy dříve nevídané rozšiřování pouští, obdělávaných a vymýcených ploch, urbanizace vytvářející tepelné ostrovy, přičemž to teplo jde i z jinak pozměněných (odvodněných...) ploch. To asi nikdo nespočítal a nespočítá (přesně), kolik je to W/m2 více, než před průmyslovou revolucí. Ta přinesla průmyslové=strojové (+ trhaviny) drancování všech zdrojů, což by rolníci s motykami těžko dokázali.

Takže takové to bagatelizování, že je to "krátká doba"... -: vystavme človíčka vysoké teplotě na pár vteřin - pořád to bude on, ale minimálně těžce zasažený, nebo skončí úplně. A to kvůli pár banálním vteřinám... Ono to jde rychleji i s planetou (a arsenálem/zdroji, který lidstvu poskytla), ale trvalo by to přeci jen déle, než pár vteřin... Ale to už by asi o ní neměl kdo velice rokovat.
Odpovědět
HH

Honza Honza

23.3.2024 18:27
další epocha bude jistě robocén
Odpovědět
MM

Milan Milan

23.3.2024 21:16
Poměrně skvělá zpráva. Doufejme, že se najdou další skutečně odborné společnosti, které začnou odmítat otřepané klišé o vlivu člověka na změny klimatu účelově vymyšlené politiky a dobře dotovanými "pseudoodborníky" tzv. klimatického panelu sloužící pro zavedení mechanismů totální a globální kontroly lidstva....
Odpovědět
PE

Petr Elias

24.3.2024 15:53 Reaguje na Milan Milan
:D :D :D
Odpovědět
RM

Roman Mysík

24.3.2024 13:00
Já ti nevím. Pojmenovat celou geologickou epochu podle časově omezeného a z geologického hlediska bezvýznamného druhu tupých, zlomyslných, masožravých opic, mi přijde poněkud zbytečné. Až lidstvo vyhyne, planeta si zase oddychne.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

25.3.2024 13:48 Reaguje na Roman Mysík
Hlavně antropocen není geologická epocha, z geologického hlediska se od holocenu ničím neliší...
Odpovědět
PE

Petr Elias

24.3.2024 15:54
Tak to tu bude (a už je) solidně nažvaníno. :D
Odpovědět

26.3.2024 13:44
Stačí ještě chvíli navyšovat rozpočet na zbrojení a nebude potřeba nic dalšího vyhlašovat...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist