Výborný bude s farmáři jednat o společné zemědělské politice nebo byrokracii
"Mým cílem zítřejšího (čtvrtečního) jednání je seznámit s kroky, které jsme už učinili v posledních dnech a hodinách. Reagujeme třeba na to, co včera (v úterý) zveřejnila Evropská komise v rámci takzvaných neprodukčních ploch. Chceme to pro letošní sezonu pro české farmáře upravit," řekl Výborný.
Zástupce Agrární komory, Zemědělského svazu a Asociace soukromého zemědělství bude Výborný na čtvrteční schůzce dále informovat o tlaku, který MZe vynakládá na EK, aby zemědělcům snížila byrokratickou zátěž. "Musí dojít k výraznému snížení byrokracie a kontrolní zátěže. Není možné, abychom se utrhli někam, kde to ani já neumím farmářům vysvětlit," uvedl.
Jedním z probíraných témat podle Výborného budou i případné úpravy společné zemědělské politiky na národní úrovni. "Pomohli jsme malým rodinným farmám, ale ten problém se nám trochu přesunul do středních podniků a tam musíme zacílit pozornost," doplnil ministr.
Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství přistupují k jednáním podle Výborného konstruktivně. Uvedl také, že rozumí jejich požadavkům. "Ale například ohlášené protesty v pondělí jsou protesty někoho, kdo reálně nezastupuje české zemědělce. Jsou to věci, v jejichž pozadí jsou nějaké osobní a politické zájmy a tam já velmi těžko hledám partnery, se kterými bych hovořil," dodal.
Blokádou pražské magistrály chce část farmářů v pondělí 19. února upozornit na podle nich špatnou situaci českého zemědělství. Ministrovi Výbornému také předají dopis s požadavkem, aby česká vláda odstoupila od Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Protest organizuje předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy a Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek a bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek. Do Prahy by podle nich mohlo v pondělí přijet 600 až 1000 traktorů či další zemědělské techniky. Agrární komora, Zemědělský svaz a Asociace soukromého zemědělství se od tohoto protestu distancovaly, chtějí počkat na výsledky jednání s Výborným.
Na vysokou byrokratickou zátěž, stoupající náklady nebo nastavení dotační politiky si zemědělci stěžují dlouhodobě. Například Zemědělský svaz uvedl, že podle jeho interního průzkumu klesl v minulém roce zisk zemědělských firem na 8,7 miliardy korun z 22 miliard v roce 2022.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (19)
pavel peregrin
15.2.2024 09:28 Reaguje na Honza HonzaMichal Uhrovič
15.2.2024 09:51 Reaguje na pavel peregrinJen by mě zajímalo, proč zemědělci nemají politickou stranu a nejsou v parlamentu. V ostatních zemích to tak je a za 1. republiky to tak taky bylo.
Karel Zvářal
15.2.2024 10:05 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
15.2.2024 10:07 Reaguje na Karel ZvářalPolitici se s nimi baví jen před volbami, jinak je ignorují a potom se to dostane do stavu, jak je nyní.
Karel Zvářal
15.2.2024 10:14 Reaguje na Michal UhrovičProstě platí Zákon padajícího ...
pavel peregrin
15.2.2024 10:41 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
15.2.2024 10:59 Reaguje na pavel peregrinPodle mě by politická strana pomohla, ale jak píšete, je jich málo. Ale historie ukazuje, že dobré PR a nějaké kačky navíc a jde úspěšnou stranu vybudovat.
Jenže jak jsem psal, o zemědělce se kdokoliv zajímá jen před volbama.
Michal Uhrovič
15.2.2024 11:01 Reaguje na pavel peregrinTaková sociální zemědělská strana si myslím na 10% v parlamentu má.
pavel peregrin
15.2.2024 13:43 Reaguje na Michal UhrovičMichal Uhrovič
15.2.2024 16:15 Reaguje na pavel peregrinBřetislav Machaček
15.2.2024 16:00 Reaguje na Michal Uhrovičsvé gesci, ale na zemědělce kváká, aby si
nerozzlobila zbytek pětikolky, kterou venkov
nezajímá. Mají své voliče ve městech a těch
pár tisíc zemědělců přenechali opozici. Ta
jich vyslyšela a ráda je podpoří proti vládě,
protože mají pádné argumenty a nátlakovový
potenciál stejný, jako zemědělci v celé EU!
Michal Uhrovič
15.2.2024 16:16 Reaguje na Břetislav MachačekOd té doby nic.
Honza Honza
15.2.2024 10:15 Reaguje na pavel peregrin- spravedlivé dotace v celé Evropě (nebo nejlépe vůbec žádné)
- boj proti byrokracii, svázání nejrůznějšími vyhláškami, nařízeními, pokutami
- ochrana vlastních zájmů- proti migraci, levným dovozům, nesmyslným rozhodnutím EU
Kdo by to měl jako zařídiT? Je to pouze a jenom program demokrat. konzervat. stran (vedoucí je určitě ODS). Jen je třeba tento program rozvíjet, naplňovat: nízké daně, nechat peníze podnikatelům a lidem, ne je moudře přerozdělovat, nechat rozhodování na odbornících, majitelích polí, lesů, spíše dohlížet, spíše radit, pouze při jednozn.poruš. předpisů pokuty. Ne jim stále házet klacky pod nohy jako to dělal Zeman a opozice, naopak vést je k tomu aby byly efektivní reformy, aby se více šetřilo, aby jsme se odkláněli - ne přikláněli k EU.
Výjimka je euro: euro je volnost, je to jako hraniční přechod bez německých celníků- přijetí eura je více svobody!
sv
18.2.2024 13:22 Reaguje na pavel peregrinpepa knotek
15.2.2024 10:57Michal Uhrovič
15.2.2024 11:02 Reaguje na pepa knotekHumorně jste popsal hlavní problém našeho ministra Z. Je teolog.