Vysadit tři biliony stromů? Nesmysl. Mnohem lepší je pořádně pohnojit moře
Bývalý poradce britské vlády pro vědu sir David King a jeho četní kolegové z univerzity v Cambridge v odpovědi švýcarským badatelům nabízí alternativu ozelenění planety. A ne, nebylo by zapotřebí pokrýt korunami stromů 1,6 miliardy hektarů planetární výměry souše, tedy území srovnatelné svou rozlohou s celými Spojenými státy. Podle nich by stačilo jen „ozelenit“ oceány, respektive stimulovat růst řas. Což by se mělo podařit relativně snadno, s nesrovnatelně menším vynaložením energie a zdrojů.
Jak? Pohnojením vodní hladiny aerosolem, obohaceným o prvek železa. Tento geoinženýrský přístup tu přitom není poprvé. V devadesátých letech jej v menším měřítku King s úspěchem ozkoušel. A dnes soudí, že v době hledání nejrůznějších řešení klimatické krize by se tento návrh měl zařadit mezi šířeji zvažované varianty.
Výsledku se dočkáte za týdny
Ať už by mohl být aerosol železa využit jako hlavní nebo záložní plán, nelze mu upřít předpokládaný výsledek. Ano, pohnojení oceánů by skutečně mohutně stimulovalo růst řas, které by v přímé reakci absorbovaly oxid uhličitý z atmosféry. Stejně jako stromy, jen v čase násobně kratším. V horizontu týdnů.
„Když se blíže podíváte na mělké oceány v pobřežních regionech, zjistíte, že většina z nich dříve bývala velmi bohatými kelpovými lesy a řasovými podmořskými loukami,“ vysvětluje svou ideu King. „Oživit je a znovu ozelenit by mohlo být relativně nenáročnou a technicky proveditelnou cestou, jak levně dosáhnout velkokapacitního vázání atmosférického uhlíku v biomase.“
Podobně King předpokládá, už však bez podkladů experimentů, že by poprašek železa dokázal stimulovat i fytoplankton v hlubokomořských zónách. Což by byla další cesta, jak převést dopadající sluneční záření na chemickou energii a vyvázání uhlíku do vody. Že by na tom něco mohlo být, potvrzují i experti z Národního oceánografického střediska v Southamptonu.
Mořské regiony bohaté na geologické zdroje železa jsou dnes schopny vázat z prostředí 2x až 3x více uhlíku ve svých sedimentech. Dílem proto, že se uhlíkem nasycené řasy stávají součástí sedimentů, čímž efektivně uzamykají uhlík na mořském dně na tisíce let.
Hrát si s oceánem může být ošidné
Kingův nápad by mohl mít ještě jeden příznivý efekt: nárůst řas a planktonu by vedl k navýšení počtů ryb, tím, že by nastartoval trofickou kaskádu o nejméně náročný zdroj potravy. „Bavíme se tu o miliardách ryb, které by mohly oživit současné skomírající populace a znovu osídlit oceány,“ říká.
Pochopitelně, ne každý sdílí jeho nadšení. Ozval se například profesor Andrew Watson z univerzity v Exeteru, který s Kingem v devadesátých letech na sérii experimentů „železného hnojení oceánů“ spolupracoval. Tvrdí, že to, co se jeví v malém měřítku dobře probádané a fungující, může mít v celoplanetárním měřítku dost nezamýšlené účinky.
„Ano, hnojení železem skutečně může významně přispět k tomu, abychom se zbavili oxidu uhličitého v atmosféře. Ale aby to opravdu fungovalo, bylo by zapotřebí tak učinit v rámci celých regionů. Například celého Jižního oceánu. Jenže to by současně proměnilo a výrazně ovlivnilo ekologii celého území,“ varuje Watson.
Watson se navíc obává, že snížení koncentrace kyslíku pod hladinou by naopak mohlo vést k nárůstu rozkládající se biomasy, a tím fakticky ke zvýšení koncentrace skleníkových plynů v atmosféře. Oba, King i Watson se ale shodují, že žádné, byť geoinženýrské řešení, nemůže plně zastat onu první linii boje proti klimatickým změnám. A tou je snížení emisí.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (35)
Karel Zvářal
15.7.2019 07:32Tomas Moravec
15.7.2019 13:32 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
16.7.2019 15:42 Reaguje na Tomas Moravechttps://search.seznam.cz/?q=%C5%BEelezo+v+mo%C5%99sk%C3%A9+vod%C4%9B&url=https%3A%2F%2Fwww.3pol.cz%2Fcz%2Frubriky%2Fmedicina-a-prirodoveda%2F2125-morska-voda-je-koktejl-prvku&data=lgLEEP2PKRt1GjvaR8Ohe-x9ed7EQIHWm8uRmunEqCaY-JRC0omlh1CtKxk41Qets_owRUNJIyePSQcR6jXnpdh15MS6KSBhVe69PQIHq49dmPCL0dfOXS3TXMQCBD6SxALT4cQCDJg%3D
https://search.seznam.cz/?q=%C5%BEelezo+v+mo%C5%99sk%C3%A9+vod%C4%9B&url=https%3A%2F%2Fwww.vegmania.cz%2Fclanky%2Fmorske-rasy&data=lgLEECZRiCbummaKUzCBD_9JkN_EQKjORPqBRo1AW0PPgVtJYOLgXQdU6J526bH9Hrd-fhRIBygCWa7Itz7l2gKqiC9oBRp77XzGkp4DAYoqUNM9RbnOXS3TXMQCkzySxALT4cQCoAE%3D
Milan Milan
15.7.2019 07:52Jindřich Duras
16.7.2019 11:37 Reaguje na Milan MilanJan Šimůnek
15.7.2019 07:57Stačilo by analyzovat dopady těchto epizod (jsou identifikovatelné na snímcích meteorologických družic) a bylo by více-méně jasno, jak moc prospěšný nebo naopak rizikový tento plán je.
Jindřich Duras
16.7.2019 11:38 Reaguje naRobert Jirman
15.7.2019 08:36Jindřich Duras
16.7.2019 11:40 Reaguje naJindřich Duras
21.7.2019 13:20 Reaguje naPeter Banas
15.7.2019 23:12Nikdy nikde neexistuje zmínka o vesmírném tělesu se slanou vodou.
Naše planeta při svém vzniku neměla praoceán slaný.
Byl obdobný jako má Mars.
Možná byl na počátku podobný i na Venuši.
Díky fyzikálním vlastnostem sladká voda zamrzla brzy již při pouhých 0 celsia to vedlo ke glaciále nevídaných rozměrů. Kdy ledovce sáhli možná až k rovníku.
Nicméně voda i když zmrzlá plus sluneční svit jsou podmínky pro vznik prvotních forem života.
S rozvojem fauny a flóry dochází k uvolňování minerálů a stopových prvků zvyšuje se sanilita a klesá schopnost tvorby ledovců a stoupá globální teplota.
Vysazením stromů dovolíme urychlení globálního oteplování.
Zadržíme tím více sladké vody a oceanská voda tím více zvýší sanilitu roztaje i zbytek ledových čepic a je konec.
Dokud to ledovce táním drží zředěné jde to.
Jakmile už nebude čím oceán ředit je to náš konec.
Co2 není příčina, ale důsledek.
Dokážeme zbavit oceánskou vodu minerálů a tím ochladit planetu efektivně a trvale.
Je to prokazatelný jev, ke kterému již několikrát v minulosti došlo a dojde k němu zase jen většina z našich potomků tu již nebude.
Dovolím si tvrdit že sůl a fauna i flora měla být již na marsu dávno vysazeny aby se za tisíce možná milióny let dal obývat i mars.
Jindřich Duras
16.7.2019 11:35Hlavně, proboha, nesmíme nechat inženýry, aby si hráli s ekosystémy, nebo zajdeme. Kdybych se já za letu začal hrabat do řízení letadla, bylo by to stejné.
No, to nic. Vraťme se myšlením do reality a řešme příčiny, nikoli následky!
Ty pokusy se železem už se dělaly a závěr byl jednoznačný: na rozvezení toho železa se spotřebovalo tolik CO2, kolik snad potenciálně ty podpořené řasy zase vychytaly.
Jan Šimůnek
17.7.2019 07:09 Reaguje na Jindřich DurasŘasy produkují kyslík, takže toho by v moři spíš přibylo.
Daniel Fiala
17.7.2019 15:51 Reaguje na Jan ŠimůnekA jestli to nechcete studovat, tak si stoupněte doprostřed Atlantiku, až ho budou soudruzi sprayovat a říkejte jednotlivým buňkám řas toxiny produkujících a jen občas toxiny produkujících, co mají dělat, která si smí zobnout a která ne a kdo je má sežrat a kdo ne a kdy mají chcípnout, aby to bylo všechno podle vašeho/jejich plánu. Když už tedy odmítáte sveřepě používat selský rozum.
Jindřich Duras
21.7.2019 13:23 Reaguje na Daniel FialaDaniel Fiala
16.7.2019 13:06Dávno prokázáno, že do hloubky sedimentuje NULA biomasy! Všechno se obratem prodýchá. Tehdy snili zejména US geoinženýři v Pacifiku a nebyly to vůbec levné experimenty. Důsledky dlouhodobého hnojení popsal dostatečně Jindra Duras a komu nedocvaklo, pak do googlu stačí napsat "dead zones". Chápete?!
Á propós: Nepřijde Vám divné, že jeden z největších zastánců "dekarbonizace" na přímou otázku ministra ŽP v ČR (!) po technologických fintách odpoví jednoznačně: LESY!
Jak jsem psal jinde, nakonec opakovaně a výslovně varuje "než se pustíme do nějakých vědeckých šíleností ... ". Jmenuje se prof. Schnellnhuber a otočil německou energetiku (video přednášky zveřejněno 25/4/2019 https://youtu.be/A6kVMDLJrgU). Jestli nechcete koukat celý, skočte do 35. min, klíčové jádro odpovědi je věta od 35:45.
Daniel Fiala
16.7.2019 13:17Odkaz na švýcarský plán symptomaticky chybí. Proč pane Dohnale!?
Nezapomeňte: Lesy chladí. Tvoří mraky. Tlumí výkyvy hydrologické i klimatické! A napájí (naše) prameny!
Daniel Fiala
16.7.2019 13:48Lake Erie je zásadně znečištěno fosforem a narozdíl od nás, převážně zemědělského původu (ano, mluví se a píše o znečištění=pollution). Proto titulek "kvetoucí řasa" je totálně zavádějící. Pro laiky by mělo být něco ve smyslu "důsledek znečištění způsobující degradaci ekosystému". Aby nebylo toho málo, tak některé sinice na fotce produkují toxiny.
Peter Banas
18.7.2019 09:01Zadržují vláhu když je jí přebytek když je jí nedostatek odpařováním ji uvolňují.
Vodní pára je tím nejskleníkovatejším plynem.
Tak kde jinde akutní nedostatek např Sahara v noci dochází k poklesu teplot až pod bod mrazu.
Tam kde je oblačnosti dostatek se dostavuje onen skleníkový efekt.
Kdy v době kdy povrch ohřívá slunce a v noci nad tímto povrchem putuje oblačnost je dole pod mrakama jako v prádelně.
Ano vím se již delší dobu že Amazonie by zdaleka tak zelená nebyla nebýt spadu prachových částic pocházejících ze sahary.
A díky tomuto odvávání materiálu ze sahary a podobných míst se tam dříve či později objeví místo kam si najde jednou cestu voda z oceánů kde se uloží minerální látky včetně solí a oceánům se navrátí schopnost dřívější krystalizace vody a pozdější přechod z pevného do tekutého stavu.
S naší pomocí i bez nás k tomu dojde ke čím později tím tu budeme mít tepleji.
Již to tu bylo nejde o nic převratného novátorského.
Jen ti kteří tlačí CO2 jako vyníka a profitují na tom to nechtějí slyšet.
Nevypouštíme jen CO2 ale hlavně snižujeme NaCl a další minerály ty se v ozduší objeví minimálně sanilita oceánů je mnohem větší problém slaná voda je hustší klesá ke dnu,
Měli bychom přestat svět vidět jen vlastním pohledem neovlivňuje e jen stav ovzduší ale také hydrosféru.
Podívejme se na svět očima žraloka který žije 2000 metrů pod hladinou jak je ovlivněno jeho životní prostředí.
Vzhledem k poměru změn u nás na pevnině minimálně a také proto se několik milionů let u něj a jeho fyziognomie téměř nic nezměnilo ano on tu byl v nezměněné podobě v dobách ledových i době kdy bylo na planetě tak moc teplo ze jižní pól byl zeleným místem podobným ráji.
Zbytečně se vyhazují peníze na boj s CO2 mega se energie ale také časem.
Jelikož i kdyby dnes ustala těžba soli a zakázalo se ošetřování komunikací solí v zimních obdobích došlo by k zákazu těžby vody z oceánu a vrácení silné koncentrovaného solného roztoku zpět do oceánu nic by toto nepomohlo dokud by vytěžení minerálů a soli nepřekročilo množství které se tam dostane přirozenou cestou.
Je to však reálné a je to také jediná cesta jak změnit globální klima.
Co si o tomto myslíte vy zde přítomni a diskutující nechci se s Vámi přít kdo má pravdu zajímá mne Váš názor zda je tento možné připustí nebo co se vám na té myšlence jeví jako nesmysl a proč.
Pokud byste se styděli napište mi anonymně na 608334642@seznam.cz
Karel Zvářal
18.7.2019 18:05 Reaguje na Peter BanasPeter Banas
18.7.2019 19:42 Reaguje na Karel ZvářalTo není posun ani o píď.
I kdyby byla úplně veškerá plocha na pevnině zarostlá stromy nepomohlo by to ničemu stejně by teplota stoupala.
Energie dopadající se rovná energii odražené a část energie která je použita pro růst je zanedbatelná a nemá dostatečný ochlazovací účinek i tam kde je snad vegetace díky prodlužujícími se vegetační období dojde vláha není voda není vegetace.
To co ochlazuje případně ohřívá planetu je množství ledu v oceánech čím honje méně tím je oceán teplejší čím je oceán teplejší tím teplejší je atmosféra na tom vidíte něco hokejového?
Já jen tolik že se blíží konec třetí třetiny.
Daniel Fiala
18.7.2019 21:35 Reaguje na Peter BanasPár detailů: 1. mraky jen v noci, přes den jasno. Zní to zajímavě a myslet je třeba i teoreticky. Že bychom si to nechali přes den roztopit a přes noc zavřeli pokličku a tak pořád dokola, až by se oceán zavařil. Ale v detailu, že pára je nejskleníkovatější plyn pravdu máte.
2. když bylo na Zemi nejtepleji, na Jižním pólu bylo moře, Anktartida kousek od rovníku. Ale v detailu, že se to zelenalo pravdu máte.
3. cévnaté rostliny vyrašily cca 400 Ma, v karbonu už masově pohnuly složením atmosféry na max O2, čili planetární lesy. Stromy, byť velmi odlišných taxonů, tady existují dost dlouho. A mráz přežijí jen na pár měsíců. A jen někteří. Ale v detailu, že bez života by tady byla kosa máte pravdu. Ale nikdo z nás by to neocenil, ani hokejisti.
Nakonec: člověk, vopičák jeden, kácí a jeho kozy&spol. spásají víc než vyroste + ovládl oheň = lesa v součtu ubývá. A shodl bych se s Vámi jistě i na mnoha dalších detailech, ale celkově spíš ne. Nicméně díky za podněty.
Karel Zvářal
18.7.2019 21:50 Reaguje na Peter BanasKarel Zvářal
18.7.2019 21:51 Reaguje na Karel ZvářalPeter Banas
24.7.2019 00:22 Reaguje na Karel ZvářalDěkuji za vaši otázku odpovím řečnickou otázkou jel jste někdy v létě na motorce smíšenou krajinou v okamžiku kdy nastala změna počasí?
Odpovím jen tolik že já to štěstí měl a hle nebude vám to znít vůbec uvěřitelné ale v místech kde byla pouze pole a komunikace se ochladilo okamžitě, jenže jak jsem vjel do místa kde oboustraně komunikaci obepínal les světe div se bylo tam teplo ano přesně tak to teplo se tam nakumulovalo zákon zachování energie zatím ještě stále platí dal jste si sám gól do brány.
Nicméně velmi si vážím snahy o dialog zatím jsem se setkal spíše s lidmi typu máte v tom hokej výkřik z davu ale nic konkrétního.
Dnešní technologie umí dokonce víc než co umí les.
Trvale ozeleněné střechy sice drahá konstrukce ale výborná návratnost.
Kdyby toto měli všechny domy dokonce by to bylo i levnější.S tím souhlasím.
Bohužel toto je možné jen u novostaveb nebo u stavem kde se dělá rekonstrukce střešní konstrukce zatížení je násobně vyšší.
Peter Banas
24.7.2019 00:31 Reaguje naI kdyby zde lidé nebyli stejně by se to dělo jen o něco pomaleji.
Antropogení podíl jen zvýšil rychlost zvyšování sanility oceánské vody.
Aha už to vidím mám tam chybu omlouvám se vám mělo tam být zvyšujeme. Sorry sorry sorry.
Těžíme sůl v obrovských objemech a uvádíme jí do oběhu solení komunikací spotřeba soli v potravinářském průmyslo stoupla až 5tinásobně petrochemické provozy spotřebují vice soli než potravinářský a v neposlední řadě je nutno zmínít státy které dobývají vodu z oceánu a koncentrovanou solanku lijí zpět do oceánu.
Toto je jako řezat si pod sebou větev.
Sedíme na obrovité lodi shodou okolností se nazývá pevnina nádherné jméno že? Ale děláme si do lodi díru pod čárou ponoru.
Jsem obyčejný člověk údržbář z Prahy 6 mám 5 dětí přeji jin i vašim potomkům jen to nejlepší a zemi bych jim rád zanechal v lepším stavu než je v jakém se nyní nachází.
Jmenuji Peter kontakt na mne je 608334642@seznam.cz
Budu rád když mi napíšete kdokoliv cokoliv k tématu i negaci jsem připraven se tím zabývat a pokud to bude v mých silách odpovím Vám děkuji za pozornost.
Jindřich Duras
21.7.2019 13:25 Reaguje na Peter BanasPeter Banas
24.7.2019 00:32 Reaguje na Jindřich DurasKolektivní práce je Vám nejspíše cizí, ale pro vás dobrá zpráva můžete se zlepšit.