Vysychající Bolevecký rybník jako příklad problémů naší krajiny
Bolevecký rybník v Plzni je oblíbené místo pro rekreaci místních obyvatel. Jeho čistá voda je vhodná jak ke koupání, tak pro život živočichů jako je škeble rybničná nebo štika.
Jenže rybník postupně vysychá, což ohrožuje jak jeho rekreační využití, tak existenci tamních rostlin a živočichů. Plzeň si proto v roce 2019 nechala zpracovat studii, která navrhla několik možností, jak do rybníka chybějící vodu dostat.
Ve hře bylo využití podzemní vody, vyčištěných vod z čistírny odpadních vod, vody Berounky anebo svedení dešťové vody ze střech panelových domů nad rybníkem.
Právě výstavba panelových domů na sídlištích v okolí rybníka je totiž jednou z příčin problému s chybějící vodou. Výstavba totiž rybník odstřihla od dešťových vod, které sytí půdu a potažmo i rybník.
Někteří místní politici spojení se Stranou zelených Plzeňského kraje proto apelují na město Plzeň, aby se úbytek vody v Bolevecké soustavě rybníků řešil přivedením dešťové vody ze sídliště v horní části povodí.
„Se znepokojením sledujeme snahu o dopuštění Boleveckého rybníka vodou mimo povodí rybníků tak, jak to zvažují některé varianty Studie možností zlepšení vodohospodářské bilance v povodí Boleveckého potoka. Jde sice o řešení rychlá, zato ale neřeší pravou příčinu problému, který má celá Bolevecká soustava rybníků. Tou je totiž odvod dešťové vody ze sídliště nad Boleveckou soustavou mimo její povodí,“ píší signatáři petice Jitka Kylišová, Lucie Hemrová a Petr Pelcl.
Petice má v současnosti asi 280 podpisů a městu Plzeň ještě nebyla doručena.
„Navrácení dešťové vody ze zastavěných částí města do povodí rybníků je naším dlouhodobým cílem, jsme ale na úplném začátku,“ reaguje na dotaz Ekolistu k možnosti využití dešťových vod Eva Kriegerová z tiskového oddělení plzeňského magistrátu. „V zastavěných částech města je většina srážkových vod svedena do jednotné kanalizace, a tak je náprava technicky, finančně i časově náročná,“ dodává.
Přečtěte si také |
Jiří Hulcr: Cooperative Extension. Americký způsob přenosu inovací, a proč ho potřebujeme na ochranu české krajinyA město chce dopuštění Boleveckého rybníka vyřešit rychle. „Projekt doplnění vody do Velkého boleveckého rybníka považuji za jednu ze svých priorit,“ uvedl primátor Pavel Šindelář v tiskové zprávě města Plzeň z března letošního roku. Oznamoval v ní začátek stavby jímacího objektu na vodu z řeky Berounky a potrubí, které bude odvádět vodu na čištění do areálu čistírny odpadních vod.
Tam se postaví nová úpravna vody, a teprve přečištěná říční voda poputuje do rybníka. „Doplňovat vodu bude možné až deset měsíců v roce v objemu až 20 l/vteřinu při zachování minimálního zůstatkového průtoku v Berounce. Práce potrvají přibližně šest měsíců, voda do rybníka by měla začít přitékat v průběhu září,“ uvedl plzeňský primátor.
Právě kvalita vody, která se bude do Boleveckého rybníka přivádět, byla jedním ze zásadních faktorů při výběru vhodné varianty, odkud vodu vzít. Bolevecký rybník si uchovává čistou vodu, což stojí poměrně dost práce. Na rybníku se pravidelně sklízí vodní rostliny takzvaným vodním kombajnem, což napomáhá tomu, aby v rybníce v husté zástavbě byla zachována ekologická rovnováha a průzračná voda. Pokud by se začala přivádět voda nedostatečně vyčištěná, rybníku by hrozilo, že se v něm začnou rozvíjet škodlivé sinice.
„Pro ekosystém rybníka je zásadní, aby se čistá voda zde neznečistila sloučeninami fosforu, bakteriologicky, organickými mikrokontaminanty, jako jsou zbytky léčiv, hormonální látky atd., a aby se do rybníků nezavlekl račí mor prostřednictvím spor,“ vysvětluje Eva Kriegerová. Proto se voda z Berounky bude speciálně upravovat, aby Velký bolevecký rybník dostával vodu podobného složení, jako v něm již je.
„Rybníky se z řeky napouštějí běžně, některé docela protékají, což s sebou nese plusy i minusy,“ hodnotí navržené opatření plzeňský hydrobiolog Jindřich Duras. Pokud je napouštění vymyšleno tak, aby probíhalo, když je v řece vody dostatek, nevidí ve využití vody z Berounky problém. Lze se na to dívat i jako na zadržení vody v krajině.
Duras zároveň patří k odborníkům, kteří dlouhodobě podporují využití právě dešťové vody, takže i to by uvítal. Jenže zavést toto opatření není tak jednoduché jako přivést vodu z řeky.
„Z pohledu Bolevecké rybniční soustavy můžeme považovat za úskalí, že vodu z městských ploch nelze jen tak přímo svádět do rekreačních vodních ploch, ale přiváděná voda se musí předčistit, aby nedošlo k degradaci její kvality. Limity odboru životního prostředí jsou v tomto ohledu striktní,“ uvádí Eva Kriegerová.
Přestože se v současné chvíli s dešťovou vodou nepočítá pro sycení Boleveckého rybníka, podle Kriegerové se bude při plánování nové zástavby nebo rekonstrukcích oddělovat srážková voda tak, aby nebyla odváděna do kanalizace.
V okolí Boleveckého rybníka se to týká rekonstrukce v oblasti Zavadilka. Jinde bude situace složitější. Naprostá většina panelových domů na Severním Předměstí (tedy v povodí Bolevecké rybniční soustavy) je totiž stavebně řešena tak, že jsou srážkové vody svedeny vnitřkem objektů.
Přečtěte si také |
Jindřich Duras: Jak Velký Bolevecký rybník zvítězil nad sinicemi„Již v domech se srážková voda mísí s vodou splaškovou, z bytového domu odchází pouze jednotná kanalizace. Aby mohly být srážkové vody odděleny, musí dojít k rekonstrukci střechy panelového domu a vytvoření nových svodů dešťové vody vně domu, což je především věcí vlastníka objektu,“ popisuje mluvčí Kriegerová.
V ulicích na Severním Předměstí zatím chybí potřebná infrastruktura (ať už podzemní dešťová kanalizace nebo povrchové průlehy), kterou by mohla být srážková voda svedena do povodí Boleveckého potoka, který napájí Velký Bolevecký rybník.
První vlaštovkou v odpojení od kanalizace v blízkosti Boleveckého rybníka je odvádění srážkové vody ze ZŠ a MŠ při Fakultní nemocnici Plzeň, Lochotín, které se právě připravuje.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (41)
Pavel Jeřábek
19.4.2022 23:29 Reaguje na Karel ZvářalI když, taky by se voda nechala čerpat čerpadly napojených na rotopedy.
Katka Pazderů
19.4.2022 05:27smějící se bestie
19.4.2022 06:25 Reaguje na Katka PazderůAle dotace jsou na nádrže u rodinných domků, místo na svedení dešťové vody k zasakování.
Emil Novák
19.4.2022 09:32 Reaguje na Katka PazderůJindřich Duras
19.4.2022 12:39 Reaguje na Katka PazderůCo půjde zasáknout v místě, to je třeba využít k podpoře vegetace a klimatizaci městského prostoru a tak.
Co půjde zachytit a svést do přirozené hydrografické sítě, ušp tam s tím.
A teprve nadbytek (třeba za velmi intenzivních srážek) by mohl být sveden do kanalizace.
Zdenek Wenzel
19.4.2022 06:17FRANTIŠEK PTÁČNÍK
19.4.2022 06:48Karel Zvářal
19.4.2022 07:13 Reaguje na FRANTIŠEK PTÁČNÍKvaber
19.4.2022 08:15 Reaguje na Karel Zvářaldo budoucna se budou muset vrty jen prohlubovat, jaká je rezerva vody v popdzemí nikdo neví,
stává se, že voda ve studních zmizí ze dne na den
Břetislav Machaček
19.4.2022 09:09 Reaguje na vabero setrvačnosti. To znamená, že úbytek vody ve vrtech
má zpoždění za suchem v povrchových vrstvách. To tak zkresluje pohled na "nevyčerpatelnost" spodních vod a jejich drancování. Projevuje se to již od hor, kde se z vrtů zásobují hotely a zasněžování sjezdovek. Pak se lidé diví vysychání studánek, potoků a kdysi hojných prameništních mokřadů. Pokud tam byla pouze skromná turistická útulna s pitnou studenou vodou,
tak problém nebyl, ale dnes tam jsou koupelny pro každý pokoj s teplou vodou a kuchyně se spotřebou hektolitrů denně. Spolu s kolísáním srážek a jejich
nepravidelným zasakováním vzniká nápor na spodní
vody a výsledek je pak tento. To samé je u vrtů
domácností s plněním bazénů, zavlažováním trávníků
a nehorázným plýtváním v domácnostech. Hlubší vrty
to časem už asi nezachrání, pokud se nebude masivně
využívat povrchová voda zadržovaná v přehradách
po přívalových deštích. To bohužel naráží na názory
některých ekologů, pro které jsou přehrady červeným
hadrem na býka. Klidně ale tolerují drancování vod
z vrtů a vysychání studánek a potoků. Je to výsledek
výuky nedouků nedouky, kteří umí pouze kritizovat
práci předků, ač si jejich práce stále užívají.
Je to jako s JE. Byly pro ně fuj a nebýt jich, tak
tu není ani takové "huj" s dostatkem elektřiny.
Je načase přestat poslouchat některé nedouky a jít
cestou osvědčené praxe, která je zárukou jistoty.
Jindřich Duras
19.4.2022 15:39 Reaguje na Břetislav MachačekPřehrady (myslí se ty další potenciálně postavitelné) skutečně jsou červeným hadrem na býka. Jenže je tomu tak proto, že stále jsou víceméně jediným prostředkem proti suchu. Zatím jsou naprosto zásadně podceněna opatření v celé ploše krajiny. Jenže krajina to potřebuje nejvíc. Přehrady vodu do studánek nevrátí (tím myslím do přírodního oběhu, kde ji ale nutně potřebujeme.
Drancování podzemních vod, mám za to, nikdo z ekologů, kteří vám jdou tak na nervy, netoleruje, protože je to z principu špatně.
Jinak krajina a řeky + přehrady jsou spojené nádoby. Dobře fungující krajina vyrovnává nízké i vysoké průtoky, omezuje erozi a také sucho obecně. Jenže krajina dá práci, v cestě jsou mocní zejména velkozemědělci, tak nakonec zbydou přehrady...
Břetislav Machaček
19.4.2022 18:58 Reaguje na Jindřich Durasdostatek vody pro obyvatele a čím dotovat toky
v případě déletrvajícího sucha. Před dobou
přehrad byly pravidelně vory na suchu, byla
sucha, kdy vysychaly studánky a potoky. A to
nebyly zceleny pozemky, bylo plno mezí, remízků, mokřadů a vysychaly rybníky i řeky.
Chce to pouze číst kroniky a zjistíte, že
nyní jsme na tom daleko lépe, protože máme
vodu z nenáviděných přehrad. Regulují menší
povodně, které bývaly leckde rok co rok a
ničily úrodu v říčních nivách. Zadržet vodu
v krajině musí být celý soubor opatření a proč
zatracovat budování nových přehrad ? Jsou
díla ufinancovatelná majiteli pozemků, obcí,
spolky a nebo jen státem. Pouze stát má na to
postavit ty velké přehrady. I ten mokřad bez srážek vyschne a nemá zásobní prostor jako přehrada, aby mohl tok pod ním déle dotovat
vodou. Prostě vyschne a konec. Přehrada má vodu na měsíce a některé v nouzi i na rok. Přehrada není nikdy tak těsná, aby neumožnila zasakování vody do podzemí a obnovu spodních vod a říčních zvodní. Vysychá-li tok, vysychá i zvodně a s ní okolní studny. Je-li tok dotován vodou z přehrady, tak jsou zvodně a studny zavodněny. To nedokáže ani tisíce mokřadů, které není kde budovat, pokud to nebude na úkor polí, lesů a luk. Ornou půdou
nelze plýtvat, zaplavit lesy asi není moudré
a přeměnit louky na mokřady? Tak to se taky mnohým nebude líbit. Přehrada zabere daleko menší plochu při násobně větší retenční schopnosti, než stejně velký mokřad a má více funkcí, než mají mokřady a malé nádrže.
To už věděli naši předci při stavbě rybníků
k pohonu mlýnů a pil. Rybnikáři ty mokřady
přeměnili na rybníky a měli i užitek z ryb.
Rybníky a různé vodní kanály budovali lidé
od nepaměti, ale pokud voda nenaprší, tak ji nezadrží nic. Pamatuji na kaskádu rybníčků v mém okolí v dobách hojnosti dešťů a v dobách sucha. V době sucha měl vodu pouze sedlák u pramene a ostatním už nedotekla ani kapka. Příroda v té době byla taková, jakou nyní aktivisté vzývají jako spásu přírody a nyní
po loňských deštích teče potok v celé délce
podle aktivistů zhuntovanou krajinou. Jak
si to mám vysvětlit? Zázrak? Nikoliv! Loni
pršelo a naplnily se prameniště. Jinde tomu
tak není a voda schází. Ideálem by bylo
nasměřovat srážky tam, kde jsou potřebné,
ale to nedokáže nikdo a tak je třeba jich
zadržet v co největších objemech na doby
nouze.
Karel Zvářal
19.4.2022 19:24 Reaguje na Břetislav MachačekLidstvo je minimálně třikrát přemnožené, a z toho pramení všechny problémy s půdou, lesy, srážkami, zásobami vody atp. Ale to oni slyšet nechtějí, dokonce tu jeden troll blábolí o 100 mld. darmožroutů. K čemu a nač, když už teď čelíme bezprecedentním problémům!?
Prostě a jednoduše: bezzásahově, žádná Berounka, zařídit pravidelný déšť nad Bolevákem a všechno se vrátí do normálních kolejí. Stačí parkrát kliknout na ikonku deště, zamumlat kouzelnou formuli Džetstrím Polarvortextil abraka dabra, a všechny naše technologie přírodu opět rozběhnou... P.S. hlásím se k petici za Berounku.
Břetislav Machaček
20.4.2022 10:08 Reaguje na Karel Zvářaljsem zažil mnoho a většina se tiše
"vypařily" do ztracena. Nejvíce mne vytáčejí naprosto utopistické vize,
co zas vymysleli "vědci", v praxi
to nelze realizovat a když, tak na
úkor někoho a něčeho jiného. Život
mne naučil, že lépe méně, než pouze chtít mnoho a nedokázat nic. Ono je
utopií na menších plochách půdy bez
chemie vyprodukovat potraviny pro
více obyvatel(jen u nás je to za tři
měsíce o 300 000 více) a bude třeba více i pitné a užitkové vody. Bez
dalších přehrad alespoň na pitnou vodu a bez přehrad záložních pro
případ, že dojde na vodárenské
nádrži k havárii, se prostě už
neobejdeme. Pokud budeme neustále
přešlapovat na místě a házet vidle
do jejich výstavby, tak se dočkají
i ti městští ekologové cisteren
místo tekoucí pitné vody. To bude
křiku, kdo je vinen! Dobrý hospodář
se stará o zdroje vody a o potravu.
Nezodpovědný se spoléhá na to, že
se to "nějak" vyřeší samo. Lituji
budoucí generace, které uvěřily těmto vizím a věří na zázrak bez vlastního přičinění. Bude opravdu
reálnější napájet rybník z řeky,
než se spoléhat na čistotu případné
dešťové vody a její dostatek, když
už dnes vidíme výkyvy srážek ne v
řádech týdnů, ale i let. K čemu by
bylo svádění a čištění srážkových
vod, když nebudou? Rybník "nebesák"
je hazard k obsádce ryb a jiných tvorů, když přijde sucho. Rybník
s přítokem je naopak jistota, že se
dá voda doplnit a průtokem změnit.
Odpustí se sinice a napustí čistá
voda. Se sinicemi se toky díky čeření a okysličení umí vypořádat lépe, než stojatá teplá voda bez
kyslíku. V mém okolí je několik
chovných rybníků zelených už koncem
května jako brčál. Jsou průtočné
a úhyny ryb tam jsou vyjímečně. Potok z nich vytékající je plný
vodních travin a života a než doteče
do řeky, tak je průzračně čistý.
Je to doklad samočistící schopnosti
v přírodě i bez čističek a úpraven.
Jen musí dostat ty traviny šanci
se v něm uchytit kořeny a je vystaráno i bez milionů.
Radim Polášek
21.4.2022 09:04 Reaguje na Jindřich DurasCo se týká zemědělců, ať velkých nebo malých, je to jenom o mechanické nápravě krajiny. Je třeba vzít mapy staré aspoň 60 let nebo ještě víc a dnešní pole zmenšit o ty všelijaké mokřiny, meandry a drobné nádrže plus kolem nich dostatečnou nárazovou plochu přírodních vlhkých porostů, lesních i nelesních. Prostě ten proces zvětšování rozlohy polí o zdánlivě nevyužívané přírodní plochy mokré, vlhké i úplně suché nějakých skalisek, který začal za komunistů a byl dodělán po Sametu soukromými majiteli polí, zase zvrátit a ty přírodní plochy tam znova vytvořit. Vytvoří se tím znova kostra krajiny a na těch zbylých plochách polí si mohou zemědělci hospodařit tak, jak jsou zvyklí, jedno, jestli jsou malí nebo velcí.
Jindřich Duras
21.4.2022 09:27 Reaguje na Radim PolášekV propojení povrchové s podzemní vodou jsou nejlepší rybníky. Tohle bych viděl jako jejich funkci a přínos z nejdůležitějších...
Radim Polášek
24.4.2022 12:20 Reaguje na Jindřich DurasRybníky bývají dělány mimo vodní tok a obvykle napájeny speciálními strouhami.
Jinak v minulosti, co vím, byly rybníky často speciálně utěsňovány proti průsakům vrstvami jílu, protože často byl zdroj vody, nějaký menší potůček, málo vydatný.
Anebo byly, rybníky v nivě místní řeky, kde byla leckde půda z hrubších sedimentů velmi propustná pro vodu a bez utěsnění by všechna voda zmizela.
V nedávné minulosti tyto rybníky často zmizely, právě z těch důvodů nedostatečných zdrojů vody a z toho, že výnos z chovu ryb klesal a výnos z pěstování obilí na poli místo rybníka stoupal.
Pavel Jeřábek
19.4.2022 23:44 Reaguje na vaberV posudku je uvedeno, že mělkých studen je v obci tolik, že jedna druhé stahuje vodu.
Ale, že v husté zásobě hlubší vrty než jsou současné studny, v období sucha a při velkém čerpání vody z hlubších horizontů strhnou vodu v mělčích horizontů.
Posudek uvedl pravidla vrtů, prakticky v husté zástavbě nové vrty by neměly být.
Jenže mezitím i k nám byla dovedena voda asi z povrchového zdroje vzdáleného cca 60 km (vodovod připojen na asi dvacet kilometrů vzdálený přivaděč do velkého města), a tak se občas někdo o vrty pokouší s odůvodněním, že vodu bude mít na zalévání.
Začíná tak další kapitola, a to, že nádrž na srážkovou vodu ze střech je levnější než vrt, hlavně voda z atmosférických srážek je pro rostliny a bazény lepší, než podzemní voda nasycená železem, manganem a dalšími příměsemi.
Jsme pod zalesněným svahem pod hranicí rozvodí, a voda je stejně nedostatková - neprší, není sníh.
Zkusili jsme v lese udělat několik vsakovacích pásů, kupodivu umí zpomalit odtok vody a podržet ji pro pomalé vsakování, ale pokud vodaři na ministerstvech řeknou stavět údolní nádrže, tůně tak celoplošná opatření pro vsakování srážkové vody je idealismus nejvyššího stupně.
Miroslav Vinkler
19.4.2022 07:45Teď je každá dobrá rada drahá a nejlepší řešení - svádění dešťové vody - bude finančně náročné.
V prvním kroku nezbude než Berounka, dobrá otázka je jak potom dál.
vaber
19.4.2022 08:16 Reaguje na Miroslav VinklerBřetislav Machaček
19.4.2022 09:23 Reaguje na Miroslav Vinklerplýtvání dešťovou vodou. Zároveň vzniká při srážkách nápor na
kapacitu čistíren odpadních vod, které to pak řeší ochozy a nebo
vypouštěním nedočištěné odpadní vody. I ta dešťová voda z lidské
zástavby je dnes riziková a neobejde se pro napájení rybníka
minimálně s nějakým předčištěním. Kdysi byly standardem žumpy a
septiky, dnes je odtok všech odpadů kanalizací do čističek. Při
deštích je těch vod mnoho, za sucha málo a musí se leckde ředit
vodou z řek. Nebylo kdysi rozumnější mít část zástavby s žumpami
a návozem do čistíren regulovat množství "potravy" pro čističky?
Stabilita množství odpadů na vstupu do čistírny je podmínkou co
nejlepšího vyčištění a naopak kolísání je často na hranici tkzv.
"průtočné čističky" nedočištěných splašek.
Radim Polášek
21.4.2022 09:17 Reaguje na Břetislav MachačekNež tahar roury jednotné kanalizace velkého průměru kilometry daleko do ČOV, případně tam pro intenzívní srážky instalovat ještě přepady do blízkých vodních toků, aby se odlehčilo ČOV.
Oddělená splašková kanalizace má ještě jeden velmi významný přínos a sice velmi omezuje přítomnost nežádoucích hlodavců, zejména potkanů. V jednotné kanalizaci mají potkani výkrmny z odpadů lidského jídla splachovaného do kanalizace, zatímco pokud se použije oddělená splašková kanalizace malého průměru, tak tam se potkani obvykle nemají jak dostat. A pokud se tam dostanou, nepřežijí tam. A ve zbývající kanalizaci, kde se svádějí ty srážkové a další čisté vody potkani prakticky nemají potravu a tak se tam taky nevyskytují.
Jindřich Duras
19.4.2022 12:44 Reaguje na Miroslav VinklerMimochodem, už prosazovat u nově stavěných objektů lepší přístup k vodnímu režimu je pěkný problém...
Miroslav Vinkler
20.4.2022 07:32 Reaguje na Jindřich DurasTypicky stav zemědělské půdy v ČR , kde je deficit cca 3.5 mld m3 vody.
Bez nápravy krajiny se ovšem nikam nedostaneme, krásně to popsal prof. Štěrba v článcích o říční krajině.
Petr Šrámek
19.4.2022 19:47Jindřich Duras
20.4.2022 12:16 Reaguje na Petr ŠrámekNe, jednoduchého už dnes není opravdu nic...
Jarka O.
20.4.2022 10:19Petr
20.4.2022 15:28 Reaguje na Jarka O.No a tam, kde voda není, tak na první pohled podobné kanály fungují opačně - zadržují vodu, aby se vsákla než odteče.
Petr
20.4.2022 15:42 Reaguje na PetrJarka O.
20.4.2022 18:36 Reaguje na PetrBřetislav Machaček
20.4.2022 16:01 Reaguje na Jarka O.vodní erozí tomu zabránit. Stačí vrstevnicové prohlubně(příkopy)
a osadit je pro zpevnění keři. Kořeny je zpevní a keře je zamaskují
v okolní louce. Navíc budou rájem hmyzu, ptactva a drobné zvěře.
Není třeba budovat nákladně "svejly" s vrstveným materiálem, geotextílií a biouhlem pro lepší zásak a udržení vody. V těch
příkopech se bude hromadit listí a jiný organický materiál a budou
vhodné pro hady a ještěrky. Je to obdoba zídek budovaných kdysi
zemědělci z kamení vybraného z políček a luk a osázené lískami,
šípky a jinými keři a ovocnými stromy. Mnohde přetrvaly dodnes
a jsou oázou přírody pro okolní krajinu. Chce se jen poučit při
pozorném sledování činnosti našich předků a nevymýšlet vymyšlené
za drahé peníze. Terasovité svahy nejsou ničím novým a ani ty
bezodtokové příkopy kolem cest. Měly úkol udržet vozovku v suchu
bez kaluží a mít místo na odklizení sněhu. Dnes se budují příkopy
nejlépe dlážděné betonovými koryty odvádějící zasolenou a špinavou vodu od otěrů gumy z pneumatik, asfaltu atd. rychle "někam". Kam?
No přece do rybníků, potoků a řek. Zásak není ideálem, ale je stále
lepší, než kontaminace povrchových vod, protože filtrační schopnost hornin je obdivuhodná. Mnohé neutralizují kyselé vody, rostliny
v příkopech umí některé kontaminanty zužitkovat a nehrozí tak
znečištění třeba vodárenské nádrže po přívalovém dešti sajrajtem
z okolí silnic. Mánie betonovat a odvádět vodu z okolí cest je
dána dostatkem investic na dané stavby a přitom by stačily třeba
i zasakovací nádrže v jejich okolí, kde lze ty vody odvést. Je
toho mnoho, nad čím mnohdy kroutím hlavou, že to může být dílem
projektantů a konzultantů z oblasti ochrany přírody. A přitom
opravdu stačí málo a to poučit se od našich předků, jak levně
a moudře řešili tyto problémy. Vybudovat "odkanalizováni" vod
ze srážek, tu následně čistit a dál vypouštět narazí tak i tak
na využití kapacity čističky a nebo naopak na její přehlcení při přívalových deštích. Ale bude prostavěno a utraceno mnoho peněz
a možná z toho kouká i nějaká korunka za projekt a provize za
práci a o to tu jde zřejmě především.
Jarka O.
20.4.2022 18:42 Reaguje na Břetislav MachačekRadim Polášek
21.4.2022 09:24Jindřich Duras
21.4.2022 09:30 Reaguje na Radim PolášekJarka O.
21.4.2022 10:32 Reaguje na Radim PolášekLudmila Noskova
21.4.2022 10:17až se bude (pokud se bude) přečerpávat do Boleváku voda z Berounky, nebude se ta přečerpaná voda rovnou vsakovat do okolí tak, jako již k tomu dochází nyní? Jde o spojené nádoby. Nebude ta voda rovnou odtékat svými novými cestičkami pryč? Voda z Boleváku je nyní mj. nově stažena do sklepů/základů přilehlých novostaveb. Možná i nová silnice pod sebou ve svém štěrkovém loži vytvořila nový směr podzemních potůčků, třeba i vody z Boleváku. Paneláky se vystavěly na počátku 80. let a do doby, než se začalo více stavět na Mikulce a kolem rybníků, s vodou nebyl problém. Ano, paneláky k vysychání rybníků mají svůj první díl, který by se ale nikdy neprojevil, pokud by se k tomu nepřidal druhý díl, kdy je vlastně dílo dokonáno. Druhý díl je provedení řady necitlivých/nevhodných staveb či rádoby rekultivací v posledních 10-12 letech - postupnými nenápadnými změnami územního plánu se z orné půdy kolem rybníků staly stavební pozemky a byla tak dána zelená pro výstavbu nových domů. V posledních 10 letech došlo k vysušení lužního lesíka a louky u Šídlováku (nyní jsou tam koně a ranč), došlo k příšernému vyasfaltování celé hráze Třemošenského rybníka, k vykácení kusu lesa a výstavbě nové silnice na Třemošnou, nyní se ruší louka u Třemošenského rybníka a bude tam asfaltový skatepark i s parkovištěm. V lesích se nadělaly asfaltky a nové každým rokem přibývají. Nejen Bolevák, ale i Senečák bude za pár let zpola obestavěn novými domy a parkovišti. Dochází k nenápadnému postupnému ubírání přírody kolem rybníků, každým rokem kousek, a k její přeměně na asfalt či beton. Co zabrání přečerpané vodě, aby se např. přes sklepy novostaveb nebo pod novou silnicí neodebrala svými novými cestami pryč rovnou zpátky do Berounky? Je k tomu vypracována studie? Dříve bývala kolem rybníků krásná příroda, dnes jde o park z jedné strany obestavěný domy. Ti stejní politici, kteří nyní hlásají, že chtějí vrátit vodu do Boleváku, hlasovali pro změny územního plánu a tedy pro přeměnu orné půdy na Mikulce, kolem Boleváku, Senečáku atd. na stavební pozemky...
Břetislav Machaček
21.4.2022 19:34 Reaguje na Ludmila NoskovaTakové narušení okolí rybníka různými stavbami může opravdu vodu
odvádět a držet vodní sloupec na nové úrovni. U nás třeba bagrovali
dno od bahna na průtočných rybnících až na štěrkopískové podloží.
Tím umožnili zasakování vody a její putování podzemím. Trvalo tři
roky, než kapiláry ucpalo nové bahno a voda jakž-takž v nich a v potoce drží. Naopak kdysi bezproblémové suché sklepy v domech na
kopci s jílovitou půdou mají lidé nyní zaplaveny díky výstavbě
nových RD a přerušení drenáží. Majitelům nových RD je to lautr
putna, protože nemají sklepy, ale majitelé starších domků čerpají
vodu nepřetržitě a při absenci odtoku je to sysifovská činnost.
I to jsou výsledky nových stavebních činností, zasakování vody
a přerušení drenáží. Původní majitelé nyní litují, že prodali pole
na výstavbu domků a nyní mají problémy se zaplavenými sklepy.
U toho Boleváku možná nejlevněji vyjde izolační clona v místě po spádu, ale chce to pomocí sondáží zjistit, zda voda uniká, nebo
ne a v jakém množství.
Ludmila Noskova
21.4.2022 22:13 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
25.4.2022 17:54 Reaguje na Ludmila Noskovapodloží, ale odtokem přes stavědlo podle kvality vody v závislosti na množství živin a teplotě vody. Je tak možné "ohřívat" vodu v létě odtokem ode dna
a ochlazovat odtokem teplé vody shora. Mohu taky odpouštět pryč vodu s vysokou koncentrací sinic a dopouštět ho čistou vodou bez živin. Máte pravdu,
že i ten svah nad rybníkem asi potřebuje úpravy,
ale otázkou budou asi finance a možnost realizace
těchto úprav vzhledem k majetkovým poměrům a jiným
překážkám realizace. Držím vám palce, aby se hlavně
konalo a pouze se do voleb nediskutovalo a po nich
zase na čtyři roky neusnulo. Praxe je bohužel často
právě taková. Nejhorší jsou časté změny ve vedení
radnic a ideálem je kontinuální vláda plnící plány na několik volebních období dopředu. Demokratické
časté změny jsou pohromou dlouhodobých projektů,
protože snazší je splnit nějakou nepotřebnou kravinu, než bolestně zahájit projekt za jehož
dokončení sklidí ovace vládnoucí opozice.