https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyti-vlku-potvrdilo-ze-na-sumave-a-bavorskem-lese-jsou-uz-dve-vlci-smecky?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vytí vlků potvrdilo, že na Šumavě a v Bavorském lese jsou už dvě vlčí smečky

10.9.2020 13:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Kojící vlčice, zachycená v květnu.
Kojící vlčice, zachycená v květnu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava
Vlci, kteří zde byli kdysi vyhubeni, se od roku 2015 přirozeně vracejí do příhraniční oblasti mezi Bavorskem a Čechami. Proces velmi pečlivě sledují zejména odborní pracovníci Správ národních parků Bavorský les a Šumava. Pomáhají jim v tom mimo jiné fotopasti a také rozbory genetických vzorků. Rozsáhlé monitorování nyní přineslo nová zjištění. Region těchto dvou velkých přeshraničních chráněných území již nevyužívá jen jedna, ale dvě vlčí smečky. Informuje o tom Národní park Šumava.
 

„Jedna vlčí rodina využívá hlavně lesy mezi Finsterau a Srní,“ vysvětluje ředitel Národního parku Bavorský les Franz Leibl. „Druhá smečka je stále více vidět mezi přehradou Frauenau a Železnou Rudou,“ dodává jeho český protějšek Pavel Hubený. Po prokázání prvních mláďat v roce 2017 je založení druhé smečky dalším výrazným mezníkem v populačním vývoji těchto divokých zvířat.

V oblasti Finsterau - Srní se zoologům podařilo zaznamenat kojící vlčici. "To znamená, že mléčné žlázy samice jsou plné, což je jasná známka potomstva," říká profesor Marco Heurich, koordinátor monitoringu vlků v NP Bavorský les. Jan Mokrý, jeho protějšek z Národního parku Šumava, může tento důkaz potvrdit: „Další fotopast v oblasti zaznamenala čtyři vlčata.“

Zvířata, která využívají západní část Šumavy a tedy i Bavorského lesa, jsou od minulé zimy pravidelně fotografována kamerami pro monitoring divoké zvěře. Genetické analýzy vzorků trusu naznačovaly, že se tam od té doby mohlo kromě dvou dospělých vlků zdržovat i jedno mladé zvíře, což by naznačovalo vytvoření smečky. Do minulého týdne to však byl jen předpoklad. Teprve těsná spolupráce vědců z týmu Aleše Vorla z České zemědělské univerzity a s odborníky z obou národních parků přinesla nové informace.

Čtyři vlčata zachycená fotopastí koncem července.
Čtyři vlčata zachycená fotopastí koncem července.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | NP Šumava

„Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky. Na předchozí akustickou stimulaci vlci v obou oblastech jejich výskytu reagovali vytím, přičemž se dalo rozlišit, že v obou smečkách jsou přítomna i letošní mláďata,“ uzavírá Aleš Vorel.

Správa Národního parku Šumava má zároveň záznamy o výskytu dalšího vlka či vlků v jižní části Šumavy, která už nesousedí s NP Bavorský Les. V této oblasti se ale utvoření smečky nepotvrdilo.“


reklama


reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

BM

Břetislav Machaček

10.9.2020 19:57
Poprvé tak mohu říci, že v NP mají své místo, pokud to ale budou opravdu divoká zvířata a ne nějaké kreatury. Mimo NP by měl ale být regulován, aby byl tím regulátorem zvěře a ne lovcem ovcí, koz a telat. Mám však obavy,
regulace zde nikdy nebude a tak ani divocí vlci. Budou to tak pouze ty
kreatury jako na Broumovsku a jinde. V NP Šumava ho i já tak beru jako součást toho NP.
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

11.9.2020 14:08 Reaguje na Břetislav Machaček
jak si mám vyložit definici kreatury vlka ? Vy jste dělal nějaké rozbory jejich DNA, že to je kříženec se psem ? Nebo se Vám zdají moc vychrtlí ?
Odpovědět
re

regis24

11.9.2020 16:39 Reaguje na Robert Jirman
Musíte se zeptat Hnutí Duha a AOPK, proč zatím nikdy nezverejnili výsledky DNA. Pouze občas vydají nějakou tiskovou zprávu...
Typický český vlk má totiž většinou geny z Moldávie nebo Rumunska + trochu více těch z ČSV... Ale to je jen pomluva, neberte to vážně.
Odpovědět
re

regis24

11.9.2020 16:39 Reaguje na Robert Jirman
Musíte se zeptat Hnutí Duha a AOPK, proč zatím nikdy nezverejnili výsledky DNA. Pouze občas vydají nějakou tiskovou zprávu...
Typický český vlk má totiž většinou geny z Moldávie nebo Rumunska + trochu více těch z ČSV... Ale to je jen pomluva, neberte to vážně.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 16:53 Reaguje na Robert Jirman
Za kreatury vlka považuji ty, kteří se přestáli bát lidí,
producírují se u ohrad s dobytkem třeba v Beskydech
v centru obcí a zaměřili se na lov domácích zvířat.
Tam, kde jsou opravdoví vlci, tak jsou plaší a ostražití.
Ovčím stádům se vyhýbají a když, tak jsou náležitě za
to "odměněni". Tím si zachovali respekt před lidmi, psy
a taky puškami. Zdejší kreatury toto nikdy nepoznaly,
ani takto nepoznají a půjdou cestou nejsnazšího úlovku.
Oni se za černou a jeleny honit nebudou, když je čeká v ohradě ovce či koza. To, že jsou hubení je pouze názor laiků, neboť vlk v letní srsti takto vypadá. V zimní bude trochu plnější, ale nebude to nikdy vypasený pes bez
pohybu. Jestli jsou to kříženci nevím a je mi to jedno,
když to nevadí jejich fandům, kteří by měli sami mít
zájem pouze o čistokrevná zvířata. Mnohým bohužel stačí
i ti kříženci pro dosažení jejich cílů.
Odpovědět
re

regis24

11.9.2020 06:49
Pomocí stopování speciálně cvičeným psem a následnou stimulací vytím se podařilo prokázat přítomnost mláďat ve dvou vzdálených místech, což potvrdilo reprodukci a výskyt nejen původní, ale i další nové smečky. Na předchozí akustickou stimulaci vlci v obou oblastech jejich výskytu reagovali vytím, přičemž se dalo rozlišit, že v obou smečkách jsou přítomna i letošní mláďata,“ uzavírá Aleš Vorel.

Díky za to, už dlouho jsem se tak nepobavil.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

11.9.2020 08:41 Reaguje na regis24
To i já, ale to už vnímám jako ochranářský folklór, kdy je důležité
to náležitě okořenit nějakým vyjímečným "vědeckým" zkoumáním. Dodá
to zprávě zdání vědeckého zkoumání a nejlépe to ještě doložit rozbory trusu s obsahem zbytků lesní zvěře. Pak ještě dodat,
že se jedná pouze o zbytky zvířat starých a nemocných, ale ne
mláďat či dokonce chráněných druhů. To žádoucí není a tak se musí
znovu zopakovat, že loví pouze černou a nemocné kusy vysoké.
Tím se bavím i já a k tomu speciálně cvičenému psovi bych chtěl
dodat. že stopovat vlčí smečku musí být sakra výkon, pokud ta
neběhá pouze po silnicích, ale taky houštinami nových "lesů"
v NP. To musí být výkon pro psovoda hodný lovců orchidejí
v tropických pralesích ohánějících se mačetou. Při kilometrech
přesunů vlčích smeček za potravou to je opravdu výkon. Ale
budiž, tam jim to přeji. Každý musí mít nějaký koníček, nebo
ho mít jako povolání a náležitě ho zpopularizovat a obhájit.
Člověk může sebelépe pracovat, ale hodnotí se hlavně takoví,
kteří umí o své práci hodně mluvit a publikovat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

11.9.2020 08:49
Stálo by za to vést statistiku nárůstu vlčí populace a úbytku farmářů v regionu.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

11.9.2020 16:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Něco jsem někde zahlédl, nebo zaslechl, že nějaké vlky vykastrovali, aby se nemnožli,protože jich může být na území jen 15. Myslím, že se jedná o nějaké oplocené území na Šumavě.
Taková statistika by byla nejen zajímavá, ale snad by pomohla argumentovat odpůrcům násilnému navracení velkých šelem (vlků a medvědů) tam, odkud byly našimi předky vytlačeny.
Odpovědět
re

regis24

11.9.2020 16:41 Reaguje na Jiří Daneš
Nic takového se nestalo, jedná se o vlčí zoo v Srní na Šumavě. Nějak se jim tam množí mláďata a nevědí co s nimi. No a hele - najednou je na Šumavě druhá smečka. To je náhoda, co?...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

11.9.2020 22:40 Reaguje na Miroslav Vinkler
Mne by zajímala statistika populace chovatelů ovcí a jejich struktura podle počtu pasteveckých psů.
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

12.9.2020 06:45 Reaguje na Majka Kletečková
Až vy jednou poberete, že když má chovatel za chalupou 10 ovcí jako hobby, tak u nich nemůže mít tři kangaly, tak se stane zázrak.
Odpovědět
dm

david matoušek

13.9.2020 20:36 Reaguje na Jan Olejníček
To máte pravdu, paní Kleteckova v každé diskuzi o vlcich hned naběhne s těmi pasteveckými psy a "zkušenostmi svých známých", až je to už k smíchu. Stačí zajet na Slovensko, tam už mají s predátory zkušenosti dost. Ať se popta bacu na jejich nazor. Ani přítomnost člověka se psy u stáda není pro vlka/medvěda dnes nějaký problem, spolehlivě je zažene až jeden, dva výstřely do vzduchu.
Odpovědět
re

regis24

12.9.2020 07:50 Reaguje na Majka Kletečková
Pastevecký pes do každé rodiny?
A kdo bude platit za ty psy turistům odškodné za natrznene prdelky?
Jinak včera na Broumovsku proběhl útok vlků v ohradě provedené dle pokynů ochranářu (na dotace) a navíc tam byli 3 pastevecti psi.
Tohle vám ale duhová demagogie neříká, že ano?
Odpovědět
JO

Jan Olejníček

12.9.2020 07:57 Reaguje na regis24
Zajímavé je to, že podobní jsou nepříčetní z obor, znepřístupnění krajiny atd. a hned na to doporučují chovatelům ovcí znepřístupnit krajinu třímetrovým plotem se psy.
Odpovědět
 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist