WP: Milenci nechávají zámky i v Grand Canyon - strážci je ale rádi nemají

Původ této tradice je z velké části neznámý, ale předpokládá se, že se začala šířit nejprve v Římě díky románu Chci tě z roku 2006, který byl o rok později pod stejným názvem zfilmován. V něm se objevila dvojice, která zpečetila svou lásku visacím zámkem na římském mostě.
A postupně se tato tradice rozšířila na mosty, ploty a brány po celém světě, včetně pařížského Pont des Arts, mostu Makartsteg v Salcburku a mostu Love Lock v americkém Napa Valley.
Oblíbená začala být dokonce i v Národním parku Grand Canyon. Strážci parku se ale v poslední době stále více obávají turistů, kteří "zámky lásky" připevňují na kovové ploty na různých místech parku a házejí klíče do vody.
V příspěvku na facebooku strážci parku uvedli, že jakkoli se tato forma zpečetění lásky může zdát romantickou, v podstatě nejde o nic jiného než znečišťování přírody, které ohrožuje zvířata v celém kaňonu.
At Grand Canyon National Park, officials have recently grown concerned about tourists latching “love locks” onto metal fences across the park and throwing keys into the water, warning that endangered condors are prone to ingesting small metal objects. https://t.co/TWYDEcEge7
— The Washington Post (@washingtonpost) November 11, 2023
Příspěvek strážci parku doprovodili fotografií, na které zámky odstraňují. "Láska je silná, ale není tak silná jako naše štípačky," stálo v popisku.
V Národním parku Grand Canyon žije několik vzácných a ohrožených druhů, jako je netopýr Townsendův nebo motýli Papilio indra kaibabensis. Ale v tomto případě mají strážci parku největší obavu o kondory kalifornské. Na facebooku informovali o případu, kdy bylo nutné jednoho z kondorů operovat poté, co spolkl mince.
"Kondoři jsou zvědavá zvířata a podobně jako malé děti zkoumají divné věci, na které narazí, vlastními ústy. Kondoři milují lesklé věcičky," uvedli strážci. "Uvidí minci, alobal nebo kousek lesklého kovu, jako klíč od visacího zámku hozený do kaňonu, a sežerou ho."
Kondor kalifornský je největší suchozemský pták v Severní Americe s rozpětím křídel téměř tři metry. Od roku 1967 jsou tito ptáci zařazeni na seznam ohrožených druhů. Jejich populace se zvýšila díky chovu v zajetí a v roce 2022 žilo podle amerických ekologů ve volné přírodě a v zajetí 561 kondorů. Stále však umírají kvůli otravě olovem, konzumaci odpadků a zasažení elektrickým proudem, uvedla služba Národního parku.
Výzva správy parku je jedním z nejnovějších varování turistům, kteří se v parcích chovají nepatřičným způsobem. Návštěvníci byli viděni, jak si pořizují selfie se zvířaty, obtěžují volně žijící tvory nebo k nim chodí příliš blízko, olizují psychedelické ropuchy, kácejí stromy nebo sahají do geotermálních jezírek. Podobný druh chování podle správy parku dokazuje, že lidé nechápou a nerespektují přírodní prostor takovým způsobem, jakým by měli.
Velký kaňon není jediný, který má podobné problémy. V roce 2018 apelovala správa Národního parku Zion na návštěvníky, aby se nezapojovali do virálního trendu skládání kamenů na sebe, u kterých se pak fotili.
Přesouvání kamenů může odkrýt půdu a vystavit ji větrné erozi, vyrušit zvířata žijící pod kameny nebo zmást turisty putující po stezkách. "Zanechávat po sobě stopy, ať už vyrýváním iniciál do kmene stromu, škrábáním jména na skálu nebo skládáním kamenů na hromadu, je prostě vandalismus," uvedli představitelé parku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Zbyněk Šeděnka
19.11.2023 18:57vladimír šmídl
19.11.2023 20:18Břetislav Machaček
21.11.2023 17:24stačí vidět potetovanou "celebritu" a tetují se i babičky, kterým už vadne
kůže. Nebo si propíchnou pirsingem to, o co už nikdo ani nejeví zájem. No
zámky na důkaz lásky a zahozený klíč u těch, co střídají partnery častěji
než ponožky, je k smíchu úplně, pokud ale nezatíží konstrukci tak, že klesá
její nosnost a může se časem zřítit. Nápisům na zdech a stromech se za nás
říkalo: jména hloupých na všech sloupech. Je to stále stejné a hloupost se
navíc vyznačuje předváděním pitomostí na internetu, grafiti a ostatních
aktivitách duševních mrzáků. Nepáchat škody, tak je mi jich líto, ale oni
škodí a tudíž trestat a ještě jednou trestat. Když může být fotopast i v
lese, tak proč není na mostě se zámečky a tam, kde bují grafiti? Nestálo
by za to ty dotované fotopasti umístit raději tam? U nás je plno pláče,
že pár problémových osob netřídí a do kontejnerů házejí i komunální odpad. Co tak kamera a snímat jaký pytel tam hází a obratem zkontrolovat obsah?
Do půlhodiny je viník odhalen a zjednána náprava. To by bylo asi křik,
že to je diskriminace, ale to, že vás v lese fotí fotopast při vykonávání
potřeby ani nevíte do doby, než se to objeví někde na síti. Fotopast bez
upozorňující tabulky je slídilství, které je nutno trestat byť i likvidací fotopasti. Zvíře tabulku nevnímá, ale člověk se fotopasti vyhne a půjde
vykonat potřebu jinam.