https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zanikla-sidla-na-morave-a-ve-slezsku-pripomenou-naucne-stezky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zaniklá sídla na Moravě a ve Slezsku připomenou naučné stezky

20.8.2023 01:20 | BRNO (ČTK)
Relikty posledního stavení ve Hřibové na Jesenicku.
Relikty posledního stavení ve Hřibové na Jesenicku.
Zdroj | Lesy ČR
Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zmapovali přes 100 sídel, která na Moravě a ve Slezsku zanikla po druhé světové válce. U Velkých Losin na Šumpersku a v Březové nad Svitavou na Svitavsku vznikají naučné stezky, které je připomenou. S historií se návštěvníci seznámí prostřednictvím panelů a mobilní aplikace, která zobrazí zaniklé stavby na původních místech, uvedla mluvčí univerzity Tereza Pospíchalová.
 

U Velkých Losin už podél asi 700 metrů dlouhé trasy stojí panely s texty i interaktivními prvky. Zatím není v provozu mobilní aplikace, která bude přes telefon na naučné stezce zobrazovat zaniklé stavby. U těch se také spustí audiozáznam se vzpomínkami pamětníků. Podobná stezka vzniká také na Muzlově, který je dnes součástí Březové nad Svitavou. Její otevření je v plánu na srpen. Obec definitivně zanikla v 70. letech minulého století v souvislosti s výstavbou II. brněnského vodovodu. V Březové je prameniště, které zásobuje Brno pitnou vodou.

Výzkumnici hledali pamětníky, kteří by na život v obci vzpomínali. V současnosti jich je už velmi málo. "Pro oblast Jesenicka a Šumperska se podařilo navázat kontakt jen se třemi rodáky ze zaniklých obcí či s jejich potomky, kteří dnes žijí v Německu. Sídla zde zanikala v souvislosti s odsunem původního obyvatelstva po druhé světové válce, takže pamětníci jsou již ve vyšším věku nebo nežijí. V okolí obcí, které zanikaly později, jako je Muzlov, pamětníci stále žijí a podařilo se nám navázat úzkou spolupráci s asi šesti z nich," řekla Hana Vavrouchová z ústavu aplikované a krajinné ekologie univerzity.

Většina pamětníků vnímá odchod ze svých domovů i po letech jako velkou ztrátu. "Němci se postupně smířili. Většinou o tom se svými dětmi moc nemluvili, ale jakmile měli možnost, přijet se podívat, okamžitě přijeli. Většinou byli zklamaní zásadní změnou charakteru území. Mluvili také často o tom, že před odsunem zakopali v okolí vesnice důležité věci pro případ, že by se vrátili, třeba nádobí nebo šicí stroj," dodala vědkyně.

Sídla na Moravě a ve Slezsku zanikla po druhé světové válce i později. Drtivá většina budov byla zdemolována a území má nyní jinou než sídelní funkci. Většinou je tam les, trvalý travní porost nebo orná půda. Nejčastěji sídla zanikala v periferních oblastech okresu Šumperk, Jeseník a Bruntál, kde se nachází asi 60 lokalit. "Téměř výhradní příčinou bylo vysídlení původního německého obyvatelstva, případně zánik v souvislosti s výstavbou vodní nádrže na Bruntálsku," uvedla Vavrouchová.

Přes 20 sídel pak zaniklo v souvislosti se zřízením vojenského výcvikového prostoru Libavá, odkud ale už předtím bylo vysídleno původní německé obyvatelstvo. Vedle vysídlení a následného nedosídlení bylo další příčinou zániku budování infrastruktury. Na Dukovansku třeba vznikla jaderná elektrárna, dále byly vytvořeny poměrně četné vodní nádrže. Příčinou zániku obcí byla i těžba.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Pe

Petr

20.8.2023 09:33
Neznám nic absurdněji působícího a vypadajícího, než když je v divoké a nedotčené přírodě naučný panel s nějakými šaškárnami. Určitě ty panely budou hezky nerezové...
Jak se říká: Jako pěst na oko.
Ještě by tam měly být rozmístěné jmenovky, aby to náhodou návštěvníci nespletli. Toto je ruina. Toto je strom. Toto je studánka. Jako když pan Svěrák ve filmu Na samotě u lesa vysvětloval dětem co je co. Děti, tohle je kráva, tohle je suchý záchod a to zvonění, to je klekánice.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.8.2023 08:45 Reaguje na Petr
Tohle není žádná divoká a nedotčená příroda, bo se tam ještě nedávnointenzivně hospodařilo, je to jen malé místo zarostlé buřinou.
Je to hlavně velmi významná součást naší historie, na kterou čecháčci velmi rádi zapomínají, pokud ji vůbec znají. Tohle je dobré téma na školní, nebo skautský výlet určitě. A těch pár cha cha cedulí?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist