https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zatimco-dve-miliardy-se-intenzivne-prejidaji-a-trpi-obezitou-dalsi-dve-miliardy-lidi-zazivaji-skryty-nutricni-hlad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zatímco dvě miliardy lidí se intenzivně přejídají a trpí obezitou, další dvě miliardy zažívají skrytý, nutriční hlad

24.10.2018 01:10 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dvě miliardy lidí zažívají skrytý, nutriční hlad. Ilustrační snímek.
Dvě miliardy lidí zažívají skrytý, nutriční hlad. Ilustrační snímek.
Foto | UNAMID / Flickr
Jsou to stále dokola opakovaná čísla: očekávaný přírůstek lidské populace v budoucnu, odhadované množství potřebných potravin a naše schopnost takové množství vyprodukovat. S dosavadním měřením nasycenosti či hladu globální populace jsme ale vedle, tvrdí studie výzkumníků z Univerzity v Edinburghu. Píše o tom ScienceAlert.
 

Problémy v přístupu jsou podle badatelky Hannah Ritchieové, která se věnuje udržitelné potravinové produkci a podvýživě, v zásadě dva. První je vlastně drobnost: schopnost světového zemědělství produkovat potraviny uvádíme v jednotkách hmotnosti, tunách nebo kilogramech. Činí tak i rada OSN. „Jenže tento číselný údaj nám ve skutečnosti dává jen velmi chabou představu o tom, kolik lidí jsme schopni nasytit,“ tvrdí Ritchie. Tuna rýže sem, tuna batátů tam. Kolik lidí může z takového množství potravy přežít, se však z toho nedozvíme. A druhá komplikace?

Není hlad jako hlad

Nerozlišujeme hlad kalorický a ten související s podvýživou. Skutečně co do úst nemá na světě zhruba 800 milionů lidí. Ti mají hlad kalorický. Ale nedostatečnou výživou, skrytým hladem, trpí další dvě miliardy lidí. I když mají své tuny rýže, batátů nebo tara, a v konečném důsledku neumírají přímo hlady, hynou zrovna tak na podvýživu. Potrava jim totiž nezajišťuje všechny nezbytné živiny: proteiny, tuky, esenciální aminokyseliny, minerály a mikro-nutrienty. Právě tyto dva metodické problémy vzala Ritchieová ve své práci v potaz, a dobrala se zajímavých závěrů.

Globální nutriční mapa hladu, kterou namalovali v Edinburghu, totiž vypadá o dost jinak, než jak si ji představují v OSN a v Organizaci pro zemědělství pro výživu (FAO). I když některé věci jsme už věděli. Třeba to, že na Zemi nyní dohromady vypěstujeme mnohem více kalorií (a také proteinů i živin), než jsme schopni spořádat. Překvapivé už je, že v případě některých živin vypěstujeme až pětinásobek aktuálně potřebného množství. Proč tu tedy má někdo vůbec hlad? Jistě, mohou za to spotřební řetězce, omezená možnost přepravy potravin a jejich distribuce a v neposlední řadě plýtvání.

Sytý hladovému nepošle

Je přitom smutnou ironií, že zatímco dvě miliardy lidí zažívají skrytý, nutriční hlad, další dvě miliardy se intenzivně přejídají a trpí obezitou. S konkrétními živinami je to pak ještě složitější. Globálně máme dost vitamínu A a C pro všechny. Ale podstatná část je jich promrhána, jako nezpracovaný odpad. Nevyveze se pro nedozrálost, není zpracováno, vyhodí se v supermarketech. Teoreticky dost máme i zdrojů proteinů, ale většina jejich produkce slouží ke krmení zvířat a výrobě biopaliv.

„Je opravdu důležité porozumět tomu, že pokud chceme boj s hladem nějak optimalizovat, nemůžeme užít jeden přístup,“ říká Ritchieová. „Po stránce kalorií, tedy skutečného hladu, to chce něco jiného, než při řešení konkrétních mikronutrientů.“ Někde už prostě nepotřebují víc tun rýže, ale třeba víc pomerančů nebo masa. A právě takový holistický přístup zatím při centrálním plánování zajištění potravinové bezpečnosti chybí.

Ritchieová se pouští i do chovu hospodářských zvířat. „Například produkce mléka je v oblasti světové výživy hodně obtížné téma. Současně totiž napomáhá i brání celosvětové podvýživě. Stačí si jen představit, že 80 % rozlohy farem je využíváno k pastvě a produkci mléka a masa. To je jednoznačně neefektivní model, krávy jsou prostě špatný konvertor krmiva na bílkoviny. Ale jsou současně jediným globálně využitelným zdrojem vitamínu B12, vysoce kvalitních proteinů, a také aminokyseliny lysin pro drtivou většinu lidské populace.“


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

25.10.2018 06:18
A všichni budeme zdravější. Jenže co s lidmi? Vždyť je to tak nějak ustálené a lehce rostoucí procento těch, co díky obezitě opustí naše řady dříve, stejně jako ti lidé na druhé misce vah. Ale nakonec se snad rovnováha ustálí, planeta se zatím stále snaží o homeostázi, jen jí to člověk trošku komplikuje.
Odpovědět
JM

Josef Mozek

30.10.2018 16:31
Kdyby výzkumníci z University Edinburgh udělali výzkum, kolik skotských mužů nosí spodní prádlo pod svými kilty, bylo by to stejně "užitečné" a možná zábavnější.
Že je někde hlad a jinde přebytek a plýtvání, se učí mnoho let již děti na ZŠ. Skotové na to potřebovali výzkum. No, ono je potřeba zaměstnat spoustu nadbytečných "vědců", kterých každý rok přibývá.
Odpovědět
MD

Miloslav Dědek

2.11.2018 13:05
1/6 lidstva neumí číst a psát, má hlad a značná část těchto lidí umírá neléčenými nemocemi nebo v nesmyslně vedených válkách. Velká většina těchto lidí nemá ani představu o tom, že to není spravedlivé, že kvalita jejich života by se měla zvýšit. Svět patří se vším všudy všem lidem rovným dílem. To by určitě mělo být napsáno v základní listině lidských práv a svobod. Názor, že kvalitu státu určuje míra zdraví a vzdělání jeho občanů a všechny další ukazatele jeho kvality jsou druhotné, by měl mít platnost pro celý svět. ……. Pokračování textu je uvedeno v článku: OTEVŘENÝ DOPIS POLITICKÝM STRANÁM VE VŠECH STÁTECH SVĚTA -
http://miloslav7.blogspot.com/2018/04/otevreny-dopis-politickym-stranam-ve.html
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist