https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zatoku-maya-bay-proslavil-film-plaz-s-leonardem-dicapriem-proslavil-a-znicil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zátoku Maya Bay proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem. Proslavil a zničil

11.10.2018 08:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Znovuotevření zátoky Maya Bay se odkládá na neurčito. Potvrdilo to thajské Ministerstvo cestovního ruchu, poté co místní odborníci z národního parku ostrova Ko Phi Phi Leh vyhodnotili stav zdejšího ekosystému jako krajně neuspokojivý.
Znovuotevření zátoky Maya Bay se odkládá na neurčito. Potvrdilo to thajské Ministerstvo cestovního ruchu, poté co místní odborníci z národního parku ostrova Ko Phi Phi Leh vyhodnotili stav zdejšího ekosystému jako krajně neuspokojivý.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Dietrich Herlan / Getty Images
Znovuotevření thajské zátoky Maya Bay se odkládá na neurčito. Potvrdilo to thajské Ministerstvo cestovního ruchu poté, co místní odborníci z národního parku ostrova Ko Phi Phi Leh vyhodnotili stav zdejšího ekosystému jako krajně neuspokojivý. Čtyřměsíční odstávka oblasti od turistů byla prostě málo. Píše o tom Guardian.
 

Dokud na fenomenální pláž mezi vysokými skalisky, proslavenou mimo jiné filmem Pláž s Leonardem DiCapriem, mířily jen desítky turistů, bylo prý všechno v nejlepším pořádku. Jenže v posledních letech začal jít příliv výletníků do extrémů. Pohodu na pláži dlouhé 250 a široké jen necelých patnáct metrů vyhledávalo každý den sezóny okolo 5000 lidí. Ty sem doprovázely dvě stovky lodí, protože jinak je ohraničený záliv prakticky nedostupný. Podobné problémy s popularitou ostatně zažíval celý ostrovní národní park Ko Phi Phi. Předloni sem zamířilo 1,2 milionu návštěvníků, loni o pár tisícovek víc.

Milion za každý den

Situace s nezvladatelným přísunem turistů na Maya Bay postupně gradovala. Na jedné straně stál fakt, že každý den dokázala tato přírodní atrakce generovat zisk 1,6 milionu bathů. Ročně, i s připočítaným ziskem cestovních kanceláří, pak téměř 400 milionů. Tedy asi třetinu celoročního obratu národního parku. Což byl velmi silný argument proto, aby mašinérie cestovního ruchu pokračovala nadále v chodu beze změn. Na druhé straně můžeme zmínit například to, že se o potřeby tisíců koupajících staralo jen čtrnáct toalet. I podle toho to v Zátoce snů ještě nedávno vypadalo.

Zlepšení, které přišlo pozdě

Riziko možných finančních ztrát brzdilo jakékoliv snahy o regulaci turismu. Až do letošního března, kdy Správa národního parku vyhlásila čtyřměsíční odstávku provozu. Během ní mělo dojít k vyčištění zátoky a regeneraci korálových útesů pod hladinou. Ministerstvo cestovního ruchu také vydalo pokyn, že na pláž v Maya Bay se už v budoucnu nepodívá více jak 2000 lidí za den. A thajská vláda se rozhodla zasponzorovat výstavbu plovoucího mola pro výletní lodě, napojeného na visuté lávky pro pěší. Lodě by tak do zátoky už vůbec pronikat neměly. Celá tahle regenerační kampaň za 100 milionů bathů ale byla málo. V průběhu srpna už měli zdejší biologové jasno, že narušení korálových útesů v zátoce je daleko za hranou únosnosti.

Za čtyři měsíce to lepší není

Přes 80 % jich bylo silně poškozeno až zničeno znečištěním i lodní dopravou a mořská fauna se tu v daný moment prakticky nevyskytuje. Songtam Suksawang, ředitel thajských národních parků, k tomu ještě o prázdninách dodával: „Sledovali jsme pečlivě každý měsíc odstávky, jak dalece se stav zátoky zlepšuje. Ukázalo se ale, že tisíce turistů už zničily zátoku natolik, že není schopná se regenerovat v průběhu pouhých čtyř měsíců. Je velice náročné oživit a rehabilitovat ekosystém, protože pláž je kompletně zničená a s ní také vegetační povrch na souši i pod hladinou. Opravdu to není něco, co by se dalo v průběhu čtyř měsíců změnit.“

Čeká se, až vyrostou korály

K prvnímu říjnu Suksawang informace o případném znovuotevření zátoky Maya Bay upřesnil. Konkrétně řekl, že se žádné jen tak konat nebude. „Zátoka je nyní kompletně zničená a nebude otevřena dříve, než se uvede do původního stavu.“ Jak dlouho? Vzhledem k tomu, že korálové útesy nepřirůstají více než půl centimetrů za rok, mohlo by to trvat i desetiletí. Worapoj Lomlim z národního parku Ko Phi Phi, pověřený správou zátoky, ještě doplnil: „V Maya Bay v současnosti probíhá pokus s umělým vysazováním odrostlých korálů. Ten by v případě úspěchu mohl dobu znovuotevření přiblížit, ale pořád se tu bavíme o celých letech, kdy do zátoky turisté nebudou mít povolený vstup.“


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist