https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ze-zkusenosti-v-ceskem-svycarsku-budou-hasici-cerpat-radu-let-uvedl-vlcek?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ze zkušeností v Českém Švýcarsku budou hasiči čerpat řadu let, uvedl Vlček

23.8.2022 00:23 | PRAHA (ČTK)
Zdroj | HZS ČR
Ze zkušeností při zásahu v Českém Švýcarsku budou hasiči čerpat řadu let. Uvedl to na webu hasičského záchranného sboru jeho generální ředitel Vladimír Vlček. Ocenil práci všech, kteří se na likvidaci ohně v národním parku podíleli. Zmínil, že vyplynuly i některé problémy, které je potřeba důkladně zanalyzovat. Uvedl, že věří, že lze tento největší požár svého druhu v České republice považovat za zdárně zlikvidovaný.
 

Mnozí z hasičů si podle Vlčka sáhli na hranice svých možností, někteří na dno svých sil, přesto vytrvali řadu dnů, nezalekli se velmi komplikované situace v národním parku ani úmorného horka. Požár se rozhořel v neděli 24. července. Do jeho likvidace se postupně zapojilo na 6000 hasičů a 400 kusů techniky. Na pomoc přiletěly speciální letouny z Itálie, hasicí letadla ze Švédska, vrtulníky vyslalo na pomoc Polsko, Slovensko a také sousední Německo. Tři letadla Antonov poskytla letecká hasicí služba. Do hasebních prací se zapojila i armáda a významně se na zásahu podílela policie, která koordinovala pohyb letecké techniky. Hasiči požár uhasili po 20 dnech.

Hasiči si podle Vlčka odzkoušeli nové věci, od dálkové dopravy vody na rekordní vzdálenost sedm kilometrů přes plnění bambivaků pomocí flexi tanků až po koordinované dronové průzkumy nových ohnisek požáru a koordinaci mezikrajské a mezinárodní pomoci.

"Doufejme, že tolik očekávaný déšť, který přišel o tomto víkendu, definitivně udělá tečku i za skrytými, zejména kořenovými ohnisky požáru," uvedl Vlček. Na místě je dnes přes 90 dobrovolných hasičů a 40 profesionálních.

Příčinu požáru policie vyšetřuje jako obecné ohrožení. Podle policie pravděpodobně vznikl v Malinovém dole.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

reklama

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist