Zprávy / Klima
21.1.2025 13:10 | DAVOS
( ČTK)
 Pařížská klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo, uvedla dnes na zasedání Světového ekonomického fóra v Davosu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování, odstupuje. 
21.1.2025 09:06 | WASHINGTON
( ČTK)
 Nový americký prezident Donald Trump několik hodin po složení přísahy podepsal první exekutivní příkazy, kterými chce začít naplňovat priority svého druhého čtyřletého funkčního období. Jedním z dokumentů zrušil 78 dekretů a memorand svého předchůdce Joea Bidena, dalším stvrdil dříve avizované odstoupení Spojených států od Pařížské dohody o klimatu.
Mezi dalšími příkazy, které po inauguračním ceremoniálu podepsal před zhruba 20 000 svých stoupenců v zastřešené washingtonské aréně Capital One, byla i nařízení, která podle Trumpa zabrání cenzuře či nařídí vládě bojovat proti růstu životních nákladů. 
 Avizované kroky Donalda Trumpa, které nový americký prezident ohlásil při své inauguraci, zřejmě zvýší ekonomický tlak na Evropu, zároveň však nezavírají dveře pro budoucí obchodní jednání. Myslí si to ekonomové oslovení ČTK. Největší dopady očekávají v tzv. zelené politice, v níž EU podle nich ztratí svého hlavního spojence, což může vést k tlaku na přehodnocení evropského Green Dealu. Naopak od Trumpovy podpory těžby očekávají snížení cen energií po celém světě. 
20.1.2025 15:59 | OSTRAVA
( ČTK)
 Zásadní novinkou programu Nová zelená úsporám (NZÚ) pro energeticky úsporné renovace domů je, že žadatelé dostanou peníze předem. Řekl to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který spolu s ředitelem Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP) Petrem Valdmanem upravený program představil na výstavě Infotherma, jež dnes začala v Ostravě. Ohlásili rovněž první výzvu v oblasti zelených plynů Greengas určenou pro výrobu vodíku v elektrolyzéru. 
20.1.2025 11:15 | PRAHA
( ČTK)
 Pokud bude hnutí ANO ve vládě, bude kabinet usilovat o zrušení plánovaných emisních povolenek pro domácnosti a elektřinu a plyn, případně se bude i soudit s Evropskou komisí. V rozhovoru s ČTK to minulý týden řekl předseda opozičního hnutí a bývalý premiér Andrej Babiš. Podle předsedy současné vlády Petra Fialy (ODS) bude Česko v Evropské unii usilovat o odklad nového systému minimálně na rok 2028. Podle aktuálních plánů by měl systém, který má obchodování s povolenkami rozšířit například i na silniční dopravu nebo vytápění budov, platit od roku 2027. 
 Nový šéf Evropského sdružení výrobců automobilů (ACEA) Ola Källenius vyzval Evropskou unii ke změnám v její ekologické politice a k jednáním s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem s cílem odvrátit obchodní válku. 
14.1.2025 18:05 | PRAHA
( ČTK)
 Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) navrhne sdružování vlastníků malých lesů do speciálních lesnických spolků a zřízení lesnicko-dřevařského fondu, udělá to prostřednictvím pozměňovacích návrhů k novele lesního zákona. Řekl to dnes na schůzi sněmovního zemědělského výboru. Podporu speciálních spolků drobných vlastníků lesů požadovalo Sdružení vlastníků soukromých, obecních a církevních lesů (SVOL). Ministerstvo zemědělství v prosinci na dotaz ČTK uvedlo, že spolky podpoří, Výborný dnes předložení pozměňovacích návrhů potvrdil. 
14.1.2025 10:35 | LOS ANGELES
( ČTK)
 Požáry v americkém městě Los Angeles rozdmýchává vítr zvaný Santa Ana. Jedná se o meteorologický jev, který vysušuje kopce tak, že snadno vzplanou, napsala agentura AFP. Santa Ana vzniká, když se v sousedních státech Kalifornie, Nevada a Utah nahromadí studený vzduch. Jak postupuje na západ a dolů podél kalifornských hor, ohřívá se a vysychá. 
 Dvojice klimatických aktivistek dnes na hrob autora evoluční teorie Charlese Darwina v londýnském Westminsterském opatství nasprejovala nápis, který má podle nich upozornit na riziko vymírání lidstva kvůli rostoucí teplotě planety. Opatství, které patří k nejdůležitějším historickým a církevním institucím v Británii, uvedlo, že nápis nastříkaný křídou ve spreji půjde smýt. Policie autorky nápisu ve věku 66 a 77 let zadržela, informují britská média. 
 Rok 2024 byl celosvětově nejteplejším rokem v historii měření, průměrná globální teplota dosáhla 15,10 stupně Celsia. Uvedla to dnes meteorologická služba Evropské unie Copernicus. Loňský rok byl zároveň prvním kalendářním rokem, kdy byla průměrná globální teplota o 1,5 stupně vyšší než v předindustriálním období.

PR článek
10.1.2025 15:21
 V dnešní době rostoucích cen energií a environmentálních výzev je nízkoenergetické bydlení stále populárnější volbou. Stavba domu šetrného k životnímu prostředí i vaší peněžence však není jen o použití kvalitních materiálů, ale také o promyšleném plánování, či výběru správných technologií. Na co všechno byste se měli zaměřit, pokud toužíte po moderním a úsporném bydlení?

10.1.2025 12:39 | ŘÍM
( ČTK)
 Mezinárodní tým vědců vyvrtal v Antarktidě z hloubky téměř tří kilometrů jedno z nejstarších ledových jader, které podle nich vzniklo nejméně před 1,2 milionu let. Napsala to agentura AP, podle níž by analýza starodávného ledu měla ukázat, jak se vyvíjela zemská atmosféra a klima. Výzkumníci doufají, že jim poznatky poskytnou pohled na to, jak se měnily cykly doby ledové, a že zjištění pomohou pochopit, jak oxid uhličitý měnil klima. 
9.1.2025 15:21 | VYSOKÉ MÝTO
( ČTK)
 Město Vysoké Mýto na Orlickoústecku bude muset letos pokácet desítky jehličnanů ve městě. Borovice a smrky usychají, nemají dostatek vláhy. Škodí jim extrémní střídání počasí a nesvědčí jim stanoviště na zpevněných plochách. ČTK to řekla mluvčí města Marie Lněničková. 
9.1.2025 12:05 | PRAHA
( ČTK)
 Sedm z deseti lidí v Česku soudí, že Zelená dohoda pro Evropu přispívá k neúměrnému zdražování energií. V otázce souhlasu či nesouhlasu s dohodou je ale společnost rozdělená na dva stejně velké tábory. Vyplývá to ze zveřejněných výsledků šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Zelená dohoda pro Evropu, známá jako Green Deal, má nasměrovat Evropskou unii k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. 
 S výstavbou nového bloku v jaderné elektrárně Dukovany souhlasí více než tři čtvrtiny občanů Česka. Vládě při rozhodování o jaderné energetice důvěřuje 58 procent lidí, téměř dvě třetiny si myslí, že podíl jádra na výrobě elektřiny by se měl do budoucna zvyšovat. Žádné obavy v souvislosti s používáním jaderné energie nepociťuje 34 procent a jen malé obavy 41 procent lidí. Vyplývá to z loňského průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). 
 Syntetická hnojiva, důležitá složka současného zemědělství, mají podle odborníků oslovených ČTK zásadní negativní dopady na klima, kvalitu půdy i biodiverzitu. Jejich používání způsobuje uvolňování skleníkových plynů, degradaci půdy a kontaminaci vodních zdrojů, což může vést mimo jiné k vážným potravinovým krizím. Změna přístupu k hnojení je proto podle expertů nezbytná. Podle nedávné studie jsou syntetická hnojiva zodpovědná za pět procent celosvětových emisí skleníkových plynů, což je dvojnásobek emisí z letecké dopravy. 
 Výrobci automobilů, kteří v letošním roce čelí v Evropské unii přísnějším emisním pravidlům, plánují nakupovat povolenky na emise oxidu uhličitého (CO2) od společností vyrábějících elektromobily, včetně firem Tesla a Polestar, aby se vyhnuli vysokým pokutám. Ukázaly to dokumenty podané u EU, informovala agentura Reuters. 
 Emise skleníkových plynů v Německu se loni meziročně snížily o tři procenta. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy klimatického institutu Agora. Ten pokles připisuje slábnutí německé ekonomiky, mírnému počasí a úspěšné klimatické politice. 
 Neúnosná vedra, bouřky a záplavy. V roce 2024 byly miliardy lidí po celém světě vystaveny klimatickým podmínkám, jež boří rekord po rekordu. Lidé jsou svědky stále vyšších teplot, záplav, bouří, požárů a sucha. Závěry, které si z uplynulého roku můžeme odnést, jsou bezútěšné a do očí bijící: rok 2024 byl podle evropských klimatologů nejteplejším rokem od počátku měření. Toto prvenství mu ale možná moc dlouho nevydrží, píše agentura Reuters.

 Joe Biden dnes vydal nařízení, kterými zakazuje nové pronájmy za účelem těžby ropy a plynu ve většině vod u pobřeží Spojených států, informovala agentura AP. Končící americký prezident se tak snaží zabránit možnému rozvoji těžby během druhého prezidentského mandátu Donalda Trumpa, který svou energetickou politiku shrnuje slovy "vrtat, bejby, vrtat". 
 V důsledku stále teplejších zim tají sněhové závěje, v nichž tuleni kroužkovaní saimaaští vychovávají svá mláďata. Skupina dobrovolníků proto z odklizeného sněhu u finského jezera Saimaa navršuje hromady sněhu, aby si v nich tuleni mohli vyhloubit své nory, napsal deník The Guardian. 
 Změny klimatu ohrožují budoucnost pěstování kávy v Keni, ta místní přitom patří k nejlepším druhům na světě. Kávovníky jsou velmi citlivé na teplotní změny, a jsou tak i náchylnější na plísně a jiné infekce, které ničí sklizeň kávových zrn. To ztěžuje práci tisícům farmářů a dělníků, kteří si za den vydělají sotva přes dva dolary (48 Kč). Do budoucna však hrozí, že o toto zaměstnání přijdou úplně, píše BBC. 
 Podíl obnovitelných zdrojů na produkci elektřiny v Německu se loni zvýšil na rekordních 62,7 procenta. S odvoláním na výpočty německého Fraunhoferova institutu o tom informuje server veřejnoprávní televize ARD. Celkový objem elektřiny z obnovitelných zdrojů se vyšplhal na 275,2 terawatthodiny (TWh), což byl proti předchozímu roku nárůst o 4,4 procenta. 
PR článek
2.1.2025 14:37
 Řecko je země bohatá na skvostné přírodní úkazy. Jemné bílé (ale i barevné) pláže, tyrkysové moře, zelené lesy i majestátní pohoří. Jestli toužíte objevovat tuto krásnou zemi, aniž byste jí svým chováním uškodili, dodržujte tyto snadné kroky.

2.1.2025 01:01 | DILLÍ/PEKING
( ČTK)
 Loňský rok byl v Indii nejteplejším od roku 1901. Podle agentury AFP to dnes oznámil indický meteorologický úřad, podle něhož roční průměrná teplota v roce 2024 byla v zemi o 0,65 stupně nad dlouhodobým průměrem. Také čínská meteorologická data podle agentury Reuters ukazují, že loňský rok byl v Číně nejteplejším od doby, kdy úřady před více než šesti desetiletími začaly vést srovnatelné záznamy. 
 Název Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) se z rozhodnutí ministerstva životního prostředí (MŽP) od počátku nového roku zkracuje. Nově ponese jméno Výzkumný ústav pro krajinu. Aktivity a projekty ústavu, který má sídlo v Průhonicích u Prahy a výzkumné pracoviště v Brně, zůstávají po změně názvu stejné. 
1.1.2025 18:12 | BRNO
( ČTK)
 Do Antarktidy dnes odjela první část vědecké expedice Masarykovy univerzity. Čtrnáctičlenný tým odjel z Brna mikrobusem na vídeňské letiště, řekl ČTK vedoucí této části výpravy Pavel Kapler. Druhá část má odjezd naplánovaný 11. ledna, obě části se však v Antarktidě pravděpodobně vůbec nepotkají. Celkem tam bude letos působit 37 vědců a členů pomocného personálu. 
 Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem se ode dneška mění v Národní lesnický institut. Nový název má mimo jiné lépe vystihovat poslání organizace. Institut dostane přidělené nové činnosti, které překračují rámec hospodářské úpravy lesů. Na starost bude mít například boj proti odlesňování. O změně rozhodlo ministerstvo zemědělství. 
1.1.2025 01:35 | NAIROBI
( ČTK)
 To, co začalo před více než 60 lety jako dětský koníček, vedlo na předměstí Nairobi, hlavního města Keni, možná až k největší sbírce motýlů na africkém kontinentě. Steve Collins, kterému je nyní 74 let, se narodil a vyrostl na západě Keni. Když mu bylo pět let, začali ho fascinovat motýli, a tak se rozhodl, že je bude sbírat. Jeho sbírka dnes čítá více než 4,2 milionu exemplářů a jsou v ní zastoupeny stovky druhů. Napsala to agentura AP. 
31.12.2024 14:04 | SINGAPUR
( ČTK)
 Extrémní počasí v hlavních oblastech, kde se pěstují chilli papričky, letos narušilo jejich odbyt, zvýšilo ceny a co je nejhorší - papričky ztrácejí pálivost a jsou jemnější. Podle vědců to není jednorázový jev, ale dlouhodobý trend, který ovlivňuje i další potraviny. Nepravidelné srážky zvyšují hořkost kávových směsí, zatímco kokosové ořechy mají méně výraznou chuť. Rostoucí teploty pak ovlivňují kvalitu a množství čínského zelí, které je hlavní ingrediencí oblíbeného korejského pokrmu kimči. Napsala to agentura Bloomberg. 
|
5. července 2025 (sobota) 10:45 - 15:00
Oslava světového dne surikat
(Festivaly a slavnosti, Přednášky a diskuse, Tábory, výlety a pobytové akce, Praha 7 )
|