Zprávy
13.2.2024 10:42 | PELHŘIMOV
( ČTK)
 Nestátní vlastníci lesů se ohradili proti některým návrhům nedávno zveřejněného ozdravného balíčku připraveného Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Nesouhlasí s případným dalším zvýšením sazeb daně z nemovitých věcí u hospodářských lesů nebo se snižováním ochranného pásma lesa v konkrétních případech až na dvacet metrů. ČTK to sdělil Jiří Svoboda, předseda Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL). 
13.2.2024 01:59 | LONDÝN
( ČTK)
 Hodnota globálních trhů s emisními povolenkami v loňském roce dosáhla rekordních 881 miliard eur (22,2 bilionu Kč), ve srovnání s předchozím rokem se zvýšila o dvě procenta. S odvoláním na data společnosti LSEG to uvedla agentura Reuters. Největší trh emisních povolenek provozuje Evropská unie. 
13.2.2024 00:47 | VRCHLABÍ
( ČTK)
 Návštěvnické centrum (NC) Krkonošského národního parku – Muzeum Krkonoš od začátku listopadu, kdy zahájilo provoz, navštívilo 11 000 lidí. Rekordní denní návštěvnost přesahovala 800 lidí a v nejsilnějším týdnu tam zavítalo 3000 návštěvníků, sdělili zástupci Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Muzeum Krkonoš ve Vrchlabí s interaktivními expozicemi o Krkonoších vzniklo za 318 milionů korun v interiéru opraveného bývalého kláštera, v němž má sídlo muzeum Správy KRNAP. Otevřené je denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00. 
13.2.2024 00:32 | ZLÍN
( ČTK)
 Krajský soud v Brně zrušil na základě žaloby Dětí Země a spolku Egeria rozhodnutí Krajského úřadu Zlínského kraje z předloňského září o změně umístění 22 objektů na budovaném úseku dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Věc vrátil krajskému úřadu k dalšímu řízení. Vyplývá to z pravomocného rozsudku, který má ČTK k dispozici. Včera na něj upozornily Děti Země. Rozhodnutí soudu může prodloužit stavební řízení a posunout termín zprovoznění dálnice, které bylo plánováno na letošek, uvedla na dotaz ČTK mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Lucie Trubelíková. 
 Vinaři v České republice loni vysázeli 296 hektarů nových vinic, což je meziročně o 87 hektarů méně než v roce 2022. Kvótu pro novou výsadbu nevyčerpali. V tiskové zprávě o tom informoval Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který výsadbu nových vinic na základě kvót povoluje. 
 Současné déletrvající teplé a vlhké počasí vytváří velmi dobré předpoklady pro rozvoj hmyzích škůdců a infekcí, které škodí polním plodinám i ovocným stromům či révě vinné. ČTK to řekl Karel Klem, který se v Ústavu výzkumu globální změny AV ČR zabývá ekologickou fyziologií rostlin. Do jaké míry se však na jaře projeví, záleží na tom, jestli ještě přijdou déletrvající silnější mrazy, a na tom, zda bude jaro suché nebo vlhké. 
12.2.2024 18:02 | PORT DE SPAIN
( ČTK)
 Premiér ostrovního státu Trinidad a Tobago Keith Rowley vyhlásil stav nouze poté, co do moře u souostroví unikla ropa z potopené lodi a znečistila část pláží této turisty vyhledávané destinace. Informovala o tom dnes agentura AP. 
12.2.2024 18:01 | KOSIČKY
( ČTK)
 Na rybníku u Kosic na Královéhradecku v minulých dnech uhynulo na ptačí chřipku 40 labutí. Chovatelé drůbeže v okolí by měli být obezřetní a chovy především ochránit před kontaktem s volně žijícími ptáky, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. V nedalekých Kosičkách je velkochov slepic, který byl ptačí chřipkou zasažen v roce 2021 a musel vybít všech 170 000 slepic. 
 Povolování větrných elektráren se loni v Evropě zrychlilo, zejména v Německu. Pomohlo mimo jiné označení projektů obnovitelných zdrojů energie za národní zájem, ukázal průzkum poradenské společnosti BloombergNEF. Ve čtvrtém čtvrtletí vyrobili evropští producenti elektřiny poprvé více elektřiny z větru než z uhlí, uvedla společnost Ember. 
 Přístaviště pro rekreační lodě u Malých Žernosek na Litoměřicku možná nevznikne. Podle Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří se v lokalitě vyskytují zvláště chráněné druhy živočichů. Ministerstvo životního prostředí proto zamítlo odvolání Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR) proti rozhodnutí CHKO, které už dřív vyhovělo spolku Děti Země a stavbu zamítlo. Mluvčí ŘVC ČR Jan Bukovský ČTK řekl, že rozhodnutí podnik vyhodnocuje, aby mohl rozhodnout o dalším postupu. Proti rozhodnutí ministerstva se nelze odvolat. 
 Pes americké celní a pohraniční stráže na letišti v Bostonu vyčenichal v jednom ze zavazadel velmi neobvyklý kontraband. Muž vracející se z Konga celníkům tvrdil, že veze sušené ryby. Namísto toho kontrola objevila téměř čtyři kilogramy mumifikovaných opic, uvedla agentura AP. 
12.2.2024 01:27 | OLOMOUC
( ČTK)
 Usnadnit a zrychlit zavádění výsledků výzkumu genetických úprav zemědělských plodin do šlechtění odrůd, jež budou odolnější například vůči suchu, vysokým teplotám či škůdcům, má pomoci meziresortní rada pro genetiku a genomiku. Připravuje ji ministerstvo zemědělství spolu s ministerstvy zdravotnictví a školství. Vláda by vznik skupiny měla projednat v 1. čtvrtletí letošního roku, řekl po jednání se zástupci Agrární komory a odborníky z Ústavu experimentální botaniky AV minulý týden ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). 
12.2.2024 01:17 | OSTRAVA
( ČTK)
 Okolnosti sanace heřmanické haldy v Ostravě a další plánované postupy prověří nová pracovní skupina. Zřídilo ji ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) kvůli kritice způsobu sanace, který podle některých může ohrožovat zdraví obyvatel i okolní životní prostředí. Ve skupině budou experti několika ministerstev, zainteresovaných organizací a samospráv. Dnes to oznámilo MPO v tiskové zprávě. Sanace odvalu je v současnosti pozastavena.

 Další španělský region zavádí kvůli suchu a nedostatečným srážkám opatření na regulaci spotřeby vody. Úřad, který má tuto problematiku na starost v Andalusii, v sobotu stanovil strop pro spotřebu vody v půlmilionové Málaze či na části turisticky oblíbeného pobřeží Costa del Sol, píše deník El País. Kvůli suchu tento měsíc vyhlásilo stav nouze Katalánsko. 
 Společnost Mattoni 1873 v polovině ledna vypravila z Kyselky 800. nákladní vlak s nealkoholickými nápoji na 470 kilometrů dlouhou trasu do distribučního centra na Moravě. Osm set vlakových souprav od roku 2012 nahradilo jízdu více než 22 800 kamionů a ušetřilo tak přes 9200 tun oxidu uhličitého, uvedla firma. 
11.2.2024 19:33 | PRAHA
( ČTK)
 Čeští odborníci zkouší využít odpadní bylinnou biomasu, která vzniká při výrobě esenciálních olejů, pro výrobu hydrolátů pro biokosmetiku. Jejich cílem je zefektivnit výrobní proces a zlepšit jeho ekonomickou stránku prostřednictvím tvorby dalšího produktu. Výsledky výzkumu očekávají do roku 2025, uvedlo Národní centrum kompetence (NCK) BIOCIRKL, které za projektem stojí.

 Rozsáhlá rekonstrukce vodní nádrže Morávka na Frýdecko-Místecku za 150 milionů korun skončila kolaudací. Práce na ní trvaly tři roky. Zhruba 70 procent nákladů pokryla dotace ministerstva zemědělství, řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Rekonstrukce začala koncem roku 2021. 
11.2.2024 01:12 | BUKUREŠŤ
( ČTK)
 Zalesněné svahy Karpat jsou domovem mlhy, fiktivních upírů a skutečných vlků i několika tisíců medvědů hnědých. A také zhruba dvou třetin posledních zbývajících panenských lesů v Evropě. V okolí obce Nucšoary stále roste na 5000 solitérních buků, což je nejvíce v Evropě. Ohrožuje je však těžba dřeva i zemědělství nebo kůrovec. Naopak ochránit je má projekt Lesa nesmrtelných příběhů, píše list The New York Times. 
 Unikátní druh pterosaura - létajícího plaza - objevili paleontologové na skotském ostrově Skye. Pozůstatky, vetknuté do velkého balvanu na pláži, zahrnují část kostry včetně ramen, křídel, nohou a páteře. Lebka zvířete, které žilo před 168 až 166 miliony lety, chybí. Objev podle vědců nabízí nový pohled na rozmanitost pterosaurů střední jury a jejich evoluční historii, napsala agentura Reuters. 
 Šumavský národní park loni navštívilo 2,4 milionu lidí. Je to o osm procent méně než v roce 2022, ale výrazně více než v letech před pandemií koronaviru, informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. 
11.2.2024 00:39 | HODONÍN
( ČTK)
 V Zoo Hodonín přišlo na svět mládě gibona lar, návštěvníci jej už při troše štěstí mohou v expozici spatřit. Zatím téměř lysé mládě nosí matka na břiše, kojí ho a hlídá, informoval mluvčí zařízení Ivo Cencinger. 
11.2.2024 00:23 | KOLÍN
( ČTK)
 Návštěvníkům kolínského muzea se ve Veigertovském domě otevřela první část nové expozice Svět hmyzu. Jde o první stálou přírodovědnou expozici v historii muzea. Náklady na její vybudování činily kolem dvou milionů korun, příprava trvala několik let. Doplnění další části se chystá za dva roky, řekl ČTK kurátor expozice Ivo Rus. 
11.2.2024 00:17 | LIBEREC
( ČTK)
 V Botanické zahradě v Liberci probíhá výstava jablek a příběhů, jež se vážou k jejich šlechtění. Po areálu jsou už nyní plody 61 historických, tržních i novošlechtěných odrůd. Výstava trvá do 18. února. Podílí se na ní Ústav experimentální botaniky (ÚEB) Akademie věd ČR, který se šlechtění jablek věnuje v osadě Střížovice u Turnova přes 60 let. Na výstavě představí ústav i novinky, které zatím nejsou ani na trhu. 
 Včelařům po covidové pandemii ubyla pravidelná klientela. Lidé k nim přestali jezdit. Včelaři, kteří mají včelaření jako koníček, tak mívají přebytky, řekl předseda Základní organizace Českého svazu včelařů Chrudim Marcel Gregor. 
10.2.2024 22:21 | Reykjavík
( ČTK)
 Po nové sopečné erupci, která ve čtvrtek začala na poloostrově Reykjanes na jihozápadě Islandu, je stále bez zdroje teplé vody na 28 000 domácností. Oprava potrubí, které zajišťuje i vytápění většiny domů, potrvá nejméně několik dní. Podle agentury AFP to oznámil provozovatel sítě HS Orka a úřady. Agentura DPA s odvoláním na úřady uvedla, že lze nejnovější erupci považovat za skončenou. 
10.2.2024 18:23 | OLOMOUC
( ČTK)
 V olomouckém univerzitním areálu na Envelopě vzniknou nové květnaté louky. Dosavadní travnaté plochy v okolí univerzitních kolejí, právnické a přírodovědecké fakulty budou letos na jaře osety travinobylinnou směsí s významným zastoupením jetelovin a dalších kvetoucích dvouděložných rostlin. Cílem projektu je nejen zatraktivnit prostředí, ale poskytnout tak podmínky pro bezobratlé živočichy s důrazem na významné druhy opylovačů, jako jsou blanokřídlí, motýli či pestřenky, informovali ČTK zástupci olomoucké přírodovědecké fakulty. 
10.2.2024 17:52 | PRAHA
( ČTK)
 Gorilí samička, která se narodila 2. ledna v pražské zoologické zahradě, dostala jméno Mobi. V pavilonu Rezervace Dja ji dnes pokřtil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Matkou mláděte je desetiletá samice Duni a babičkou Moja, první gorila narozená v Česku. Otcem je šestadvacetiletý samec Kisumu. 
 Genomicky šlechtěné plodiny mohou pomoct s produkcí potravin v situaci, kdy v důsledku klimatických změn v současnosti ubývá orné půdy a roste počet lidí na planetě. V rozhovoru, který ČTK zaslala Akademie věd ČR (AV ČR), to uvedla předsedkyně akademie Eva Zažímalová. Genomicky šlechtěné plodiny jsou odolnější proti suchu i škůdcům a méně náročné na půdu, mohou získat také lepší výživové vlastnosti. V EU využití takových plodin doposud není možné, ale tento týden europoslanci podpořili mírnější regulaci právě pro některé rostliny upravené pomocí těchto nových technik. 
10.2.2024 01:05 | OLOMOUC
( ČTK)
 Nevšední lavičku vytvořili v Čechových sadech u centra Olomouce pracovníci Výstaviště Flora z torza mohutného jasanu, které museli pokácet kvůli jeho špatné stabilitě. Z padlého kmene jasanu poté na místě vznikla obří lavička, na které zahradníci pomocí motorové pily vyryli i ozdobné ornamenty. 
 Mezinárodní unie geologických věd schválila u Hlásné Třebaně na Berounsku nový stratotyp. Je to geologická lokalita, na které je vymezen standard konkrétního historického geologického období. Stratotyp u Hlásné Třebaně bude definovat spodní hranici silurského období, což odpovídá době před 441 miliony let. 
|
|