RozhovoryMartin Lípa: Nejsmutnější je, když nový majitel vykácí starý ovocný sad17.8.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jablko Golden Delicius je stará odrůda, která je k dostání běžně na pultech supermarketů. Málo se ale ví, že její rozšíření předcházel náhodný nález semenáčku v příkopu u cesty, říká v rozhovoru Martin Lípa, který pracuje jako koordinátor projektu Oživení starých odrůd. Někdy v objevení staré odrůdy hraje roli náhoda, jindy je zapotřebí detektivní práce. O některých druzích starých ovocných stromů je informací dostatek, u některých se znalosti o jejich nejlepším využití ztratily.
Hrábek: Řešením podvýživy není jedna zázračná plodina15.8.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Nobelista Richard Roberts spolu s dalšími 107 nobelisty vyzval mezinárodní ekologickou organizaci, aby přiznala omyl a zastavila svou kampaň proti geneticky modifikovaným plodinám, zejména proti zlaté rýži, která by podle vědců mohla být řešením nedostatku vitaminu A u lidí trpících podvýživou. O kampani Greenpeace a zlaté rýži jsme se bavili s tiskovým mluvčím Greenpeace Lukášem Hrábkem.
Popisování nových druhů pavouků je mravenčí práce, říká zoolog Řezáč25.7.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Ředitel Greenpeace ČR Murphy: Chceme, aby si lidé vyráběli energii sami. Ozelenit ČEZ nestačí27.6.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Pecho: Klima se mění kvůli naší spotřebě. Musíme se naučit žít skromněji8.6.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Bobek: Už týden řešíme zastřelení gorilího samce. Mezitím byly v Konžské pánvi zastřeleny a snědeny desítky goril3.6.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
V zoo v americké Cincinnati došlo k dramatické situaci: tříletý chlapec přelezl téměř metrový plot, prolezl křovím a pak spadl do 4,5 metru hlubokého výběhu goril nížinných. Ošetřovatelé pak v obavě o chlapcův život zastřelili gorilího samce. O tom, zda bylo správné gorilu zastřelit, jaké to bude mít důsledky pro zbytek gorilí skupiny i o každodenním zabíjení goril v Konžské pánvi jsme hovořili s Miroslavem Bobkem, ředitelem Zoo Praha.
Můžete buď udělat dobrou fotku, nebo dát dobrou ránu, říká fotograf a myslivec Robert Hlavica1.6.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Robert Hlavica v roce 2014 získal za dramatický snímek souboje dvou slovenských medvědů hnědých ocenění Czech Press Photo. Jaké to je být fotograf divoké přírody? A jaké to je být zároveň myslivec? A kde na světě se Robertovi Hlavicovi příroda nejlépe fotí?
Kindlmann: Pokud se ze zákona na ochranu přírody a krajiny stane bramboračka, pak na tom vydělají spekulanti19.5.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Novela Zákona o ochraně přírody a krajiny brzy půjde do třetího čtení. Přírodovědec Pavel Kindlmann, který se aktivně zapojuje do diskuze ohledně Národního parku Šumava, v rozhovoru pro Ekolist.cz popisuje, k čemu měl dle jeho názoru sloužit zamítnutý senátní návrh zákona a jaké tlaky se nyní mohou objevit při třetím čtení právě projednávané novely zákona. „Jde o to, aby poslanci z novely nevytvořili bramboračku a neumožnili novelou zákona prodej státních pozemků v národních parcích a různé machinace s nimi,“ říká Pavel Kindlmann. To by totiž umožnilo především zbohatnout spekulantům s pozemky a realizovat další luxusní stavby na úkor ochrany přírody.
Jonášová: Vzali jsme si holínky a rukavice a prohrabali se tunou odpadků z Prahy 719.4.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Štěrba: Nejdůležitější je chránit říční krajinu, byť z ní zůstaly jen trosky12.4.2016 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Přední český hydrobiolog Prof. RNDr. Otakar Štěrba, CSc. už dlouhá léta prosazuje pojem říční krajina. „Lidé věnují největší pozornost řekám, protože si myslí, že jsou z pohledu životního prostředí i existence lidské společnosti nejdůležitější. Nejsou. Řeky jsou ve skutečnosti pouze jednou z mnoha součástí širšího krajinného ekosystému, který nazývám říční krajinou. Právě tento ekosystém říční krajiny je nejdůležitějším činitelem v celém životním prostředí Země,“ vysvětluje Otakar Štěrba v rozhovoru pro Ekolist.cz.
|
reklama |