RozhovoryJan Hollan: Změny klimatu postupují rychleji, než kdo čekal19.4.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Změna klimatu se děje velice rychle, daleko rychleji než vědci ještě před několika letech očekávali. Také vědecké zprávy Mezivládního panelu o změnách klimatu (IPCC) mohou být podhodnocené, protože se jejich autoři drží při zdi z obavy, aby nebyli označeni za alarmisty. „Jsme na strmém svahu a přibrzdit bude těžké,“ říká v rozhovoru pro Ekolist fyzik Jan Hollan, člen vědeckého ústavu CzechGlobe.
Biopaliva: Chceme na rok potravu pro člověka, nebo jednu nádrž teréňáku?11.4.2011 | BUDAPEŠŤ
(Ekolist.cz)
„Z 240 kilogramů kukuřice umíme vyrobit asi 100 litrů ethanolu. Země si pak musejí rozmyslet, jestli toto množství kukuřice využijí radši na výživu jednoho člověka po celý rok, nebo na jedno natankování nějakého sportovního užitkového vozidla,“ říká v rozhovoru Pasquale Steduto, jenž v Organizaci OSN pro výživu (FAO) vede oddělení pro nakládání s vodou. Jak uvádí, biopaliva přispěla ke vzrůstu cen potravy a na mnoha místech s potravinami soupeří jak o půdu, tak o vodu.
Uhlíková daň nezaručí omezení emisí. Povolenky ano, říká šéfka obchodování s emisemi29.3.2011 | BUDAPEŠŤ
(Ekolist.cz)
„Největší nevýhodou uhlíkové daně je skutečnost, že nezaručuje žádný strop na vypouštěné emise,“ říká Yvon Slingenbergová, která v Evropské komisi vede oddělení pro zavádění evropského systému obchodování s emisními povolenkami (EU-ETS). Podle ní je obchodování s povolenkami dobrým systémem, který i navzdory byrokratickým nákladům vede ke snižování emisí skleníkových plynů.
Luboš Motl: Klimatická změna svět neohrožuje, alarmisté ano9.3.2011 | PLZEŇ
(Ekolist.cz)
Fyzik Luboš Motl patří k nepřehlédnutelným představitelům českých „klimaskeptiků“. V rozhovoru vysvětluje, že jako člověk z prostředí špičkové vědy (a někdejší pedagog z Harvardu) nemůže přijmou některá klíčová tvrzení klimatické debaty. Vyvrací řadu mýtů o „popíračích“ a zdůrazňuje, že oba tábory si jsou v mnoha směrech blíže, než se tuší. A hlavně opakuje, že tvrzení o hrozících nebezpečích jsou zcela nesmyslná a že klimatologie je v zajetí alarmistických politiků a zmanipulovaných vědců.
Ladislav Metelka: Klimatický panel je i navzdory chybám důvěryhodný28.2.2011 | HRADEC KRÁLOVÉ
(Ekolist.cz)
"Máme velice silné indicie, že s vysokou pravděpodobností je antropogenní podíl na klimatických změnách nad 50 procenty," říká v rozhovoru klimatolog Ladislav Metelka, současný zástupce ČR u Mezivládního panelu pro klimatické změny (IPCC). Zároveň připouští, že se panel dopustil hrubých chyb, že jeho předseda Rádžendra Pačaurí není mužem na svém místě a že se politici, ať už klimatičtí alarmisté, nebo skeptikové, mohou pokoušet práci panelu ovlivnit.
Jan Stráský: Kůrovec se na Šumavě musí řešit kácením15.2.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem Národního parku Šumava. V křesle ředitele by měl zůstat zhruba rok, či rok a půl. Hlavním úkolem jeho angažmá má být příprava nového zákona o národním parku. V krátkém rozhovoru pořízeném bezprostředně po jmenování mluví o tématech, jako je přístup vodáků do parku, kůrovcová kalamita nebo další otevření cesty na Modrý sloup.
Jiří Svoboda: Globální ochlazení nastoupí do několika let10.2.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
"Význam emisí skleníkových plynů je přeceňovaný," říká matematik Jiří Svoboda, který se dlouhodobě věnuje historii klimatu. Podle něj je hlavním hybatelem klimatických změn slunce. "Sluneční aktivita je dnes na hodnotách daleko nižších, než na jakých byla v předcházejícím období." Proto se podle Jiřího Svobody bude ochlazovat.
Klimatolog Jan Pretel: Drasticky snižovat emise je nesmysl26.1.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
Klimatolog Jan Pretel řadu let působil jako český zástupce v Mezivládním panelu pro změny klimatu (IPCC). V rozhovoru pro Ekolist.cz objasňuje klíčové otázky, o něž se často vedou vášnivé debaty, popisuje nesnadný život klimatologa snažícího se předpovědět nepředpověditelné a konstatuje, že velké plány omezování emisí nikam nepovedou - že je prostě třeba se s klimatickými změnami smířit. A přizpůsobit se jim.
David Storch: Odhady poklesu globální biodiverzity jsou naprostá hausnumera17.1.2011 | PRAHA
(Ekolist.cz)
"V současnosti určitě žádné masové vymírání druhů srovnatelné třeba s vymřením dinosaurů neprožíváme," říká v rozhovoru biolog David Storch. Specializuje se na makroekologii a jeho odborné práce jsou na světové úrovni. O současném „měření“ globální biodiverzity má zásadní pochybnosti: "Vzhledem k tomu, jak velké katastrofy biosféra zažila při ledových cyklech a vydržela to, si netroufám úbytek biodiverzity vůbec odhadovat. Je to mnohem záhadnější, než abych věřil jakýmkoli číslům."
Matěj Stropnický: Dobré jméno získáme zpět jedině dobrou prací25.11.2010 | PRAHA
(Ekolist.cz)
|
reklama |