ČlánkyHerbář na celý rok11.6.2009 | Jan Stejskal
Botanik Václav Větvička vydal v loňském roce další knihu svých rozhlasových promluv. Tentokrát se v ní soustředí výhradně na rostliny. Sice v ní průhlednými fóry nadbíhá čtenářům stejně jako v jiných svých knížkách, hlavní náplní jeho vyprávění ale zůstávají nadmíru zajímavé postřehy o životě rostlin a o jejich vnímání lidmi. Je to půvabná knížka.
Kolaps – zanikne i naše společnost?5.5.2009 | Jan Stejskal
Přemýšlení o kolapsech společností v souvislosti s jejich životním prostředím je ve světě věnována docela silná pozornost. Rozhodně silnější než v České republice. I tady se ale časy mění. Nakladatelství Academia vydalo v loňském roce český překlad vynikající knihy Jareda Diamonda Kolaps. Proč společnosti zanikají a přežívají a nakladatelství Dokořán přišlo se sborníkem Něco překrásného se končí, který usiluje o to, stát se tuzemským základem výzkumu kolapsů. Především Diamondovu knihu nemůže čtenář se zájmem o životní prostředí minout, i český sborník ale přináší dost podnětů k zamyšlení.
Brožurky z Veronicy2.4.2009 | Martin Mach Ondřej
Všechny parky Evropy5.3.2009 | Jan Stejskal
Dlouhá léta jsem si říkal, že by bylo skvělé, kdyby někdo připravil knihu, v níž by uceleně představil národní parky – když ne světa, tak aspoň Evropy. Ano, spousta knížek na tohle téma vychází, vždycky si ale autor vybere jen pár parků (nejhezčí, největší apod.) a zbytek, tedy naprostou většinu chráněných území, nechá stranou. Ne tak Miloš Anděra. Díky nakladatelství Slovart vydal skutečně kompletního encyklopedického průvodce po evropských národních parcích. Je to úžasná kniha.
Voda a ptáci zůstanou6.2.2009 | Jan Stejskal
Na konci minulého roku vyšla další knížka geologa a esejisty Václava Cílka. Čtenáři Ekolistu jeho texty nejspíš znají, protože se jim pravidelně věnujeme (viz Ekolist 03/2007, 02/2006, 04/2005, 04/2003). Člověk by už skoro radši psal o něčem jiném než o Cílkovi. Jenomže on je další soubor jeho většinou už v tisku dříve publikovaných článků, tentokrát nazvaný „dýchat s ptáky“, zase jednou z nejlepších knih, jaké o životním prostředí v uplynulém roce vyšly.
Dvakrát poněkud nadivoko8.1.2009 | Karel Stibral
Ptáci, ptáci, ptáci1.12.2008 | Jan Stejskal
V září a říjnu vyrážejí po celém světě obdivovatelé ptáků do přírody a těší se, že zahlédnou druhy, s nimiž se jinak téměř nemají šanci setkat. Stěhovaví ptáci se totiž v hojném počtu přesunují na svá zimoviště a v České republice je tak možné snadněji než jindy vidět třeba orlovce říčního, jespáka obecného nebo kulíka písečného. Akcí se v přibližně 40 zemích koná tolik, že je první říjnový víkend dokonce nazýván světovým Festivalem ptactva. Pozorování ptáků je i v ČR docela oblíbené, proto není od věci připomenout si několik původních českých publikací, které se v poslední době ptákům a údajům o jejich výskytu na našem území věnovaly.
|
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |