ČlánkyBiologické principy ochrany přírody1.11.2002 | Jiří Neustupa
Biologie ochrany přírody či environmentální biologie je v současnosti jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů "zelené" biologie, tedy té, která se věnuje komplexnějším organizačním úrovním života od jedince přes populace a společenstva k ekosystémům a biomům. Alarmující rozsah destrukce přírodního prostředí a s tím spojené vymírání druhů činí ze smysluplné ochrany přírody bezesporu jeden z nejdůležitějších úkolů, který stojí před lidskou společností usilující o zodpovědnou existenci. Biologie ochrany přírody je oborem, jehož předmětem je popis ohrožení světové druhové rozmanitosti a hledání optimálních možností k její záchraně. Na úrovni ekosystémů a krajiny se pak biologie ochrany přírody snaží o charakterizaci přirozeného stavu a popis antropogenních vlivů, u území destruktivně narušených činností člověka pak hledá cesty jejich obnovy.
Řízení poptávky po dopravě1.10.2002 | Martin Mach
Řízení poptávky po dopravě, indukce a redukce dopravy, hypermobilita, kongesce. Pojmy, které u nás zná a používá málokdo. Vždyť také proč, věc je přece snadná: tvoří se někde zácpy? Nu tak postavíme další pruh! A raději dva, ať nám to déle vydrží. Při čtení této knihy však záhy zjistíte, že to tak jednoduché není.
Douthwaiteova ekologie peněz1.9.2002 | Monika Jansová
Ekonomický růst je nezbytnou podmínkou fungování současného ekonomického systému, a to bez ohledu na to, jaké způsobuje environmentální a sociální škody. Britský ekonom Richard Douthwaite vidí hlavní příčinu této "růstové pasti" v současném mechanismu tvorby peněz, který je založen na komerčním úvěru. Úroky z úvěrů musí ekonomika dlouhodobě pokrýt právě ekonomickým růstem, jinak se začíná hroutit. Naopak "chcemeli budovat udržitelný ekonomický systém, který má schopnost přetrvat bez neobnovitelných sociálních a přírodních zdrojů, je nezbytné nejprve změnit současný peněžní systém," říká Douthwaite.
Průvodce po demokracii1.7.2002 | Martin Mach
Kohák ve své knize srozumitelně a čtivě definuje principy, které tvoří základní stavební kameny demokratické společnosti a na základě svých vlastních zkušeností s tímto zřízením citlivě srovnává naši mladou společnost se zeměmi s delší demokratickou minulostí. Kohákův Průvodce předkládá čtenáři návod, jak se demokracie tvoří a udržuje.
Nové prostory, nový život1.6.2002 | Jakub Kašpar
Brněnské nakladatelství ERA Group, které se specializuje na souvislosti moderní architektury a životního prostředí přikročilo k zásadnímu vydavatelskému počinu - k publikaci českého překladu knihy dánských architektů Jana Gehla a Larse Gemzoa "Nové městské prostory". Na trhu je tak již druhá kniha Jana Gehla, dostupná českému čtenáři - po "Životě mezi budovami", který vydala Nadace Partnerství (jež se ostatně podílela i na vydání "Nových městských prostor").
Volby v ČR a Bod obratu1.6.2002 | Marie Haisová
V době voleb do poslanecké sněmovny se na našem knižním trhu objevilo české vydání knihy Bod obratu amerického fyzika Fritjofa Capry, vydalo nakladateství Dharma Gaia a Maťa, v překladu Miroslava Štýse. Kniha byla napsána před dvaceti lety a zpoždění, se kterým se k nám dostává, odpovídá našemu "dobíhání za Západem". Situaci v České republice je potřeba vnímat v celoevropském a celosvětovém kontextu, neboť žijeme v globálním světě, kde pořekadlo "Mysli globálně, jednej lokálně" platí i opačně: "Mysli lokálně, jednej globálně", což se bude za pár týdnů připomínat na Světovém summitu OSN v Johannesburgu. Země je stále více vnímána jako globální vesnice a kniha Bod obratu dává návod, jak je možné naše "zpoždění" za světem vyrovnat.
Co je ekologie?1.5.2002 | Veronika Veverková
|
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |