ČlánkyGMO před soudem1.4.2002 | Jan Šatoplet
V roce 1999 bylo v anglickém Norfolku zadrženo 28 členů Greenpeace za to, že sklidili a odvezli část úrody geneticky manipulované (GM) kukuřice. Tito dobrovolníci byli obžalováni z trestného činu krádeže a případ byl předán soudu. Důvodem této přímé akce byla obava, že kukuřice vykvete a dojde k rozptýlení pylu a následně ke křížové kontaminaci a rozšíření geneticky manipulovaného organismu (GMO).
Blahobyt? Není o co stát1.3.2002 | Jakub Kašpar
Svět, který ve své rychlosti, přehlcenosti informacemi a fascinaci dosažitelností téměř čehokoli ztrácí přehled a pojem o svých vlastních hodnotách. Tak by asi bylo možné ve stručnosti parafrázovat poselství, které zprostředkovává čtenáři Ivan Klíma ve svých esejích, jež vyšly v loňském roce v brněnském nakladatelství Doplněk pod názvem „Jak přežít blahobyt“.
Ekodomy - inspirace pro každého1.2.2002 | Martin Mach
Liga ekologických alternativ (LEA) s podporou Nadace Partnerství a Česko-německého fondu budoucnosti vydala v roce 2001 CD-ROM "Ekodomy, inspirace pro každého". Jde zřejmě o první ucelený souhrn informací o ekologickém bydlení u nás.
Příběh kapliček1.2.2002 | Pavel Pešout, Jan Urban
"Ochrana podblanické krajiny, krajiny, kterou máme v srdci", "Blaník ve 20. století", "Vlašim před 100 lety", "Krajinou kolem Blaníka", "Zlatodůl Roudný u Vlašimi" - to jsou názvy doposud vydaných samostatných příloh vlastivědného časopisu Pod Blaníkem. Na sklonku roku 2001 vyšla v pořadí již šestá příloha, která nese název "Příběh kapliček - soupis drobných sakrálních objektů na Podblanicku".
Jak na hypermarkety1.2.2002 | Jakub Kašpar
Člověk a příroda - bludný kruh1.1.2002 | Jiří Nečas
Dnes je již celkem běžný názor, že k překonání ekologické krize a jejích důsledků nestačí technologická opatření. Je třeba, aby lidé měnili vztah k prostředí, aby přijímali jiné hodnoty. Naše evropská civilizace vyrostla na křesťanských kořenech. Llyn White ve svém známém článku z konce 60. let viní křesťanství z výrazného podílu na vzniku současné situace. Jaký tento podíl skutečně je? Co pro její řešení křesťanství dnes přináší, resp. může přinést? Těmto a podobným otázkám týkajícím se vztahu člověka k přírodě se zdařilý 58stránkový brožovaný sborníček "Člověk a příroda - bludný kruh" věnuje. Autoři příspěvků jsou nizozemští a čeští filozofové, teologové, a přírodovědci. Několik příspěvků si všímá často citovaného imperativu z první knihy Mojžíšovy "podmaňte zemi, panujte na ní" a negativních důsledků jeho nesprávné interpretace, které se promítají i do zmíněného Whiteova článku (jde o polemiku proti zbožšťování přírody, přičemž kdo užívá výroku o panování člověka nad zemí tak, že jím zdůvodňuje svůj nárok na to dělat si se zemí, co chce, odpírá vlastně Božímu nároku, Božímu úkolu pro člověka a zneužívá tohoto biblického textu hrubým způsobem). Čtenář je orientován k prožívání velkoleposti Božího stvořitelského díla a k vytváření tomu odpovídajícího vztahu k němu.
O zelí a panstvu1.12.2001 | Martin Mach
Publikace "O zelí a panstvu" se nijak netají tím, že je určena lidem, kteří mají vztah ke genetickému inženýrství (GE) již vyhraněný. Má jim zprostředkovat argumenty do diskuse se zastánci GE a k přesvědčení ještě nepřesvědčených. Publikace je sestavena tak, aby její jednotlivé časti mohly být vytrženy a použity samostatně i jako celek k anti-GE kampani.
|
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |