ČlánkyKam na vycházku v Praze1.2.2000 | Lucie Domonkošová
Praha se svým okolím má z geologického hlediska zcela výjimečné postavení. Není totiž na světě jiné hlavní město, které by se pestrostí svého geologického podkladu i jeho názorným odkrytím mohlo Praze vyrovnat. V našem hlavním městě a jeho okolí můžeme sledovat vývoj naší planety od dávných starohorních dob před více než šesti sty miliony lety až do geologické přítomnosti. Zvláště uloženiny starších prvohor, které tvoří tzv. Barandien, jsou zde odkryty tak jedinečným způsobem, že se právě Praha se svým okolím stala jejich světově klasickou oblastí."
![]() Vyřeší Slunce přelidnění?1.1.2000 | Lucie Domonkošová
Každému člověku, kterému není lhostejný osud naší planety, je zřejmé, že je maximálně třeba využívat alternativních zdrojů energie. V současné době se využívá především energie vzniklé z fosilních paliv, což příliš zatěžuje přírodu, nemluvě o tom, že jejich zdroje nejsou nevyčerpatelné. Ani atomová energie, do které bylo vkládáno mnoho nadějí, není bez problémů. Poslanec Spolkového sněmu Hermann Scheer vidí řešení ve využití sluneční energie.
![]() Společnost běžícího pásu1.12.1999 | Jakub Kašpar
"Eseje o nedávné minulosti a blízké budoucnosti" se jmenuje útlá brožurka, kterou před několika málo měsíci vydalo pražské vydavatelství Fedora Gála G plus G. Knížka chce přiblížit v příspěvcích několika, vesměs populárních, českých intelektuálů (Bělohradský, Gogola, Keller, Petříček a Přibáň), "o čem je" společnost na přelomu 20. a 21. století a co nás v nejbližší době čeká. Ke cti editorů budiž hned zpočátku řečeno, že kniha nikomu nikterak nevnucuje ani žádné chmurné vize, ani jásavé
předpovědi světlých zítřků naší globální vesnice. Je spíš jakýmsi zrcadlem dnešního "postmoderního" filozofického myšlení a také skutečným odrazem doby, která má vskutku velice daleko k přehlednosti a jednoznačnosti a má jen málo co společného s černobílou perspektivou světa, v němž se dobré a zlé pozná na první pohled. Právě dojem nepřebernosti počtu možností nazírání světa v čase našeho života musí asi zůstat v každém ze čtenářů této knížečky.
![]() Dobrodružné hry1.11.1999 | Lucie Domonkošová
Učebnice permakultury1.10.1999 | Dušan Bevilaqua
Globální krize a ekologie1.9.1999 | Jiří Neustupa
V 90. letech se na českém knižním trhu objevila celá řada titulů věnovaných globálním problémům lidstva a problematice tzv. trvale udržitelného rozvoje. Do této kategorie je nepochybně třeba zařadit i skripta s názvem "Rostliny, lidé a trvale udržitelný život na Zemi" rostlinného fyziologa prof. Lubomíra Nátra z Přírodovědecké fakulty UK. I přes silnou konkurenci jde v tomto případě o dílo v mnoha směrech originální a myšlenkově přínosné.
![]() Hrozí nám zelení fašisté?1.7.1999 | Jakub Kašpar
Olomoucké nakladatelství Votobia vydalo před několika málo měsíci publikaci se zajímavým a trochu záhadným titulem "Ekofašismus". Jedná se o dvě studie sociologů Janet Biehlové ("Ekologie" a modernizace fašismu na německé extrémní pravici) a Petra Staudenmaiera (Fašistická ekologie: "Zelené křídlo" nacistické strany a jeho historičtí předchůdci).
![]() |
zprávy z kultury nejnovější nejčtenějšíFestival Jeden svět v Praze nabídne kromě filmů i ekodílny nebo cyklojízdu3.3.2017 01:06 | zv
Přibližně tři stovky lidí v Ostravě demonstrovaly za čistý vzduch24.2.2017 10:00 | David Moravec
V zoo ve Dvoře Králové se letos rozsvítil vánoční baobab15.12.2016 10:15
Šumavský park vydává dvě knihy představující přírodu Šumavy5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
reklama |