Zprávy zelené domácnosti
Ve středu 16. září 2009 začíná celoevropská osvětová kampaň “Evropský týden mobility“ (ETM), jež končí v úterý 22. září. Ve stejný den se na našem kontinentě slaví „Evropský den bez aut“ (EDBA). V Evropě má kampaň desáté výročí, v České republice se odehraje po osmé.

Zábavě, která v sobě spojuje turistiku a sport, propadlo už mnoho lidí z celého světa. Česko není výjimkou. V jeho luzích a hájích je ukryto již přes 14 tisíc schránek, neboli „keší“. Některé jsou umístěné i v chráněných územích. Jak na geocaching nahlíží profesionální ochrana přírody?

Děti školou povinné jsou odrazovány či se jim dokonce přímo zakazuje jezdit do školy na kole. Tvrdí to britští propagátoři cyklistiky. Podle nich bude většina dětí v novém školním roce do školy opět jezdit především autem a autobusy či chodit pěšky a jen velmi málo jich bude dojíždět na kole, píše deník Guardian. 
Téměř třikrát překračuje průměrný Čech doporučenou roční ekologickou stopu 1,8 hektaru, píše server Aktuálně.cz. Uskutečněním exotické dovolené zanechá česká rodina na zemi ekologickou stopu, která je jí určena na celý rok. 
Nové podmínky programu Zelená úsporám vycházejí vstříc menším projektům s nižšími investicemi. Nyní si bude moci zažádat veřejnost o dotaci na pouze jedno zateplovací opatření, jako je pouze výměna oken, zateplení střechy, zateplení podlahy apod. Oznámil to na dnešní tiskové konferenci ministr životního prostředí Ladislav Miko. 
Dle některých zájmových sdružení by zákazníci měli být informováni o množství vody, které se spotřebuje při výrobě potravinářských výrobků a nápojů, píše The Guardian.

Díky velkému úspěchu, který zaznamenalo Valašské Meziříčí s dopravou MHD zdarma, zopakuje radnice celou akci na podzim ještě jednou. Experiment, pro který se město rozhodlo kvůli extrémnímu zatížení automobilovým provozem a nevyužívaným autobusům, se nad očekávání osvědčil.

Kočky užívají specifické vrnění k upoutání pozornosti svých majitelů a k získání krmení, domnívají se výzkumníci ze Sussexské univerzity. "Na rozdíl od běžného vrnění je tento zvuk velmi podobný dětskému pláči, který se dá jen velmi těžko přehlížet," tvrdí Dr. Karen McCombová, vedoucí autorka studie, která byla zveřejněna v časopise Aktuální biologie, informuje BBC News. 
Dopravní federace pořádá soutěž - To je on – kamion. Podle organizátorů má soutěž upozornit na neutěšený stav na českých silnicích a přispět tak k aktivitám požadujícím zásadní vylepšení mýtného systému a zlepšení kvality života v obcích. Silniční nákladní doprava zřejmě v příštích 10 letech vzroste až o 40 %, uvádí Dopravní federace. 
|
20.3.2026 | Lucie Korbeliusová
19.3.2026 | Barbora Hernychová
12.3.2026 | Tereza Valchářová
|