https://ekolist.cz/cz48/zelena-domacnost/mate-radi-vonne-svicky-pak-zbystrete-voni-ale-skodi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Máte rádi vonné svíčky? Pak zbystřete. Voní, ale škodí

10.12.2018 01:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Pozor na ovoněné svíčky z ropy.
Pozor na ovoněné svíčky z ropy.
Advent. Mnozí z nás právě v tento čas zapalují ve svých domovech svíčky nejen na adventních věncích, ale také samostatně, jako tzv. aroma svíce. Rádi se obklopujeme vůní připomínající koření, jehličí, perník a další vánočně laděné vůně. Výrobci přicházejí s novými a novými vonnými kompozicemi, v marketech na nás útočí vyzývavě barevné gelové svíčky ve skle, které slibují mnoho hodin opojného aromazážitku. Pojďme se ale podívat, zda nám taková vánoční svíčka kromě omámených smyslů nepřinese také nějaké mikro kaňky na našem zdraví. Možná pak přehodnotíme své zvyklosti a vrátíme se zpět do minulých století ke skutečně přírodním svíčkám. Například z pravého včelího vosku.
 

Většina svíček je vyrobena z parafinu, což je vedlejší ropný produkt. K vytvoření parafínu je ropný odpad chemicky bělen, deodorován a pak se z něj vytvoří vosk. Při spalování může parafinový vosk uvolňovat do ovzduší toxické těkavé organické sloučeniny (tzv. VOC), včetně acetonu, benzenu a toluenu, které jsou známými karcinogeny. Jedná se o stejné chemikálie, které se vyskytují v emisích naftového paliva a víme o nich, že způsobují alergie, astmatické záchvaty, kožní problémy a dokonce rakovinu. Emise z pálených svíček byly experimentálně zkoumány. Hlavní zjištěné znečišťující látky jsou BTEX (benzen - toluen - ethylbenzen – xylen), aldehydy a polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH).

Několik studií (například tato) zjistilo škodlivé emise ze svíček a způsobilo u veřejnosti značné obavy. Další studie zmiňují expozice dioxinům (například tady, tady) a neurotoxicitu z olověných knotů (například tady, tady a tady).

Studie Davida Krause publikovaná University of South Florida v roce 1999 uvádí, že saze vznikající při spalování nafty a saze svíček mají stejné fyzikální a mnoho stejných chemických vlastností, o nichž se předpokládá, že přispívají k toxicitě a karcinogenitě. Krause dále upozornil na to, že emise spalování vonných svíček mohou přispět ke zvýšené expozici benzenu a dalším potenciálně karcinogenním látkám (těkavé a částečně těkavé organické sloučeniny).

Svíčky mají roztodivné vůně.
Svíčky mají roztodivné vůně.
Foto | slgckgc / Flickr

Některé výše zmiňované studie později napadli zejména výrobci svíček s ohledem na klesající poptávku a žádali kontrolní úřady tato fakta přezkoumat v podrobnějších testech. Takovému výzkumu se věnovala například rozsáhlá studie Davida J. Silvera Occupational exposure to ultrafine particles and polycyclic aromatic hydrocarbons from candle emissions, která se snaží posoudit předchozí studie ve správné perspektivě.

V roce 2001 vydala americká Agentura pro ochranu životního prostředí zprávu, která shrnuje dostupné informace o svíčkách jako potenciálních zdrojích znečištění ovzduší uvnitř budovy. V této zprávě se mimo jiné upozorňuje na to, že vonné svíčky pravděpodobně vytvářejí vyšší škodlivé emise než svíčky bez parfemace, dále zmínila studii, která uvedla koncentraci akroleinu, formaldehydu a acetaldehydu z emisí svíček překračující prahy doporučené agenturou a opět upozornila na koncentrace vylučovaného benzenu, které by mohly představovat rizika pro lidské zdraví.

Přestože další studie, které se věnovaly rizikům toxických emisí spalování svíček, byly ve svých výstupech zejména s varováním stran karcinogenity opatrnější, byly později zavedeny do praxe některá opatření týkající se svíček.

Není knot jako knot

Tentokrát se pozornost zaměřila na rizika knotů. Olovo by ve svíčkách nikdo nečekal, přesto byla před rokem 2003 běžná praxe zejména u knotů svíček z USA a Číny, ale i v některých zemích Evropy, že obsahovaly olověné části. Drobnými částmi kovu se totiž vyztužil knot, aby nezapadl do vosku. Tato praxe byla obvyklá zejména u vonných svíček, protože vonné oleje změkčují vosk a knot by se ve vosku hroutil.

Olovo se v těchto pletených knotech dříve běžně vyskytovalo. Po zjištění, že tyto svíčky mohou být hazardem pro malé děti, Americká komise pro bezpečnost spotřebitelských výrobků (CPSC) jednomyslně odhlasovala zákaz výroby a prodeje knotů a svíček s olověným jádrem knotu.

U vonných svící je potřeba také zkoumat samotnou složku “syntetické vůně”, která je v běžných vonných svíčkách používaná. Těmto látkám (parfum, fragrance) se teprve začíná věnovat pozornost a výsledky studií jsou vesměs alarmující. Problematice rizik syntetické vůně a dopadů na kvalitu ovzduší uvnitř budov se podrobně věnuje např. environmentální vědkyně Anne Steinemann, profesorka University of Melbourne, která je mezinárodně uznávaným odborníkem na expozici znečišťujících látek a s tím souvisejících zdravotních dopadů. Zmíněná rizika syntetických vůní spočívají zejména v toxicitě při expozici i velmi malého množství těchto látek. Složka fragrance může zahrnovat desítky a dokonce stovky dalších látek, z kterých jsou mnohé prokazatelně škodlivé nebo potenciálně nebezpečné.

Voní krásně.
Voní krásně.

Palmový vosk ano, či ne?

Palmovoskové svíčky jsou tvrdší, mají typický zrnitý nebo krystalický povrch, vydrží déle hořet, svíčka drží pevný tvar a netvoří téměř žádný dým. Bohužel se nejedná o ekologicky šetrnou variantu, protože kvůli palmovému oleji se devastují velké plochy pralesů v Indonésii. Podívejme se raději na jiné možnosti.

Svíčky z včelího vosku

Tyto svíčky jemně a nevtíravě voní po medu, vydrží déle hořet a při spalování nedochází k vylučování toxických látek. Svíčky z včelího vosku se nabízejí v mnoha tvarech, ať už jako klasické válce, čajové svíčky, nebo srolované voskové pláty. Vypadá to tedy na ideální alternativu. Nutno však i zde zohlednit fakt, že včela neprodukuje vosk pro lidi, ale pro potřeby včelstva a tato „těžba“ nemusí tedy vyhovovat například veganům. Svíčky z včelího vosku jsou také s ohledem na surovinu, které včela nevyprodukuje příliš, poměrně drahé. Doporučujeme jimi tedy neplýtvat a dopřát si je například ke štědrovečerní večeři, nikoli na bezmyšlenkovité každodenní spalování.

Sojová svíčka

Na svíčky z rostlinných vosků, například sojový nebo řepkový, narazíte poměrně snadno. Jejich výhodou je, že při spalování čistých vosků bez jiných příměsí nevznikají škodlivé látky a jsou z obnovitelného přírodního zdroje. Také doba hoření je o něco delší než u klasických parafinových svíček, čímž vyváží poněkud vyšší cenu.

Jediným negativem může být zdroj soji, která se často pěstuje jako GMO, bývá hojně ošetřena pesticidy a herbicidy a mnozí výrobci rádi míchají sojový vosk se syntetickými barvivy, vůněmi či s parafenem. Důkladně tedy prověřujte zdroj sojového vosku u výrobce a zda jde skutečně o čistě přírodní surovinu bez jiné příměsi. A vybírejte vždy sojové svíčky bez barvy a vůně. Z prověřených zahraničních značek můžeme jmenovat např. Circle of Life Farms, u českých hand made výrobců si ověřujte, jaký sojový vosk či olej použili k výrobě a zda není smíchaný s parafinem.

Řepka a další oleje

Další varianty svíček jsou z řepkového, olivového, slunečnicového nebo kokosového oleje. Pokud obsahují pouze přírodní barviva a jako vonnou složku přírodní silici, tedy esenciální (tzv. éterický) olej, mohou být vhodnou alternativou. Počítejte s tím, že takové svíčky bývají pochopitelně dražší, než ty konvenční „ropné“.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Pavla Pavlištová
Autorka předsedkyně spolku Svět non toxic, který pořádá přednášky a besedy o netoxické domácnosti a péči.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (24)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

10.12.2018 05:29
Pěkně vystavěný článek. Jen by mělo být zachováno časování zdrojů. Takže ten nejnovější článek nakonec.
Ale je to pravda, už dlouho.
Odpovědět
LB

Lukas B.

10.12.2018 09:35
další variantou, v článku nezmiňovanou, jsou živočišné produkty. od lojových svíček přes velrybí olej. historicky to nakonec bylo první jakžtakž komfortní umělé osvětlení (použitelné do lucerny a bezpečné, bez nutnosti přikládat - proti ohni nebo louči nad škopkem vody ohromný pokrok).
Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2018 10:22
Problém je ovšem i v tom, že svíčka může naopak ovzduší v interiéru vyčistit od některých toxických látek (třeba součástí cigaretového kouře), které skrze její plamen neprojdou.

Je také otázka míry: Chtělo by to porovnání mezi rizikem pro kuřáka a rizikem pro někoho, kdo si čas od času zapálí svíčku. Jinak je to jen blábol, protože zdrojem uvedených škodlivin může být spousta jiných procesů, než je pálení svíčky
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

10.12.2018 11:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Pane Šimůnek....

Říkáte, že tato syntetická hrůza (parafínové svíčky) mohou vyčistit interiér od některých toxických látek, třeba z cigaretového kouře?

A není to náhodou tak, že cigarety produkují totální masakr bordel a ještě by jste takovou svíčkou jen přidal další masakr bordel?

Asi máte pocit, že bordel vyneguje bordel... zvláštní uvažování...

Já myslím, že proti cigaretovému kouři je nejlepší PŘESTAT KOUŘIT....

A navíc... tímto způsobem uvažování se zdraví lidí i ŽP nikdy nezlepší.

Jedině tím, že se začne něco měnit (jak uvažování lidí jako Vy, zblblých minulým režimem, ale i reklamou a konzumem), tak zdroj tohoto problému a to přístup producentů takových chemických svinstev jako je "voňavá" nebo "kouř eliminující" svíčka!

A proto tu ekolist a jiní uvádí takové články.. aby poučil jak spotřebitele, tak výrobce a všechny co se na výrobě podílejí....

Už si konečně přiznejte, že těmto věcem nerozumíte a ušetřete nás těchto bludů!

Mluvíte jako správa CHKO Jeseníky, která říká, že nevadí, že se používá chemie v NPR, že je ta chemie úplně všude.. na poli, v jídle, ve vodě, ..... tím mimochodem přiznává, že šíření těchto svinstev krajinou je pro ně přípustné..... (a to si někteří myslí, že státní "ochrana přírody" chrání přírodu až moc...).

Absurdní jako Vaše komentáře.......







Odpovědět

Jan Šimůnek

10.12.2018 17:52
@Lukáš Kašpárek
Plamen svíčky do sebe nasává okolní vzduch a řada škodlivin se průchodem v tom plameni zničí. Nevím, co by na tom bylo záhadného pro normálně, nikoli alternativně, myslícího člověka. Je to, pochopitelně, málo účinné, ale na odstranění pachu z cigaret v jinak neprokouřené místnosti to fungovalo za mých mladých let docela dobře (když mi třeba přišel na návštěvu kuřák - sám jsem nekuřák).
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.12.2018 07:41 Reaguje na Jan Šimůnek
čert ví co to dělá se škodlivinami, asi nic moc, ale na smrad funguje zapálená svíčka excelentně. jak na puch z cigaret, tak na plynné produkty lidského trávení.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.12.2018 07:52
@lu
Část těch škodlivin je součástí toho pachu.
Jinak se dá vcelku snadno najít, při jakých teplotách nastává destrukce jednotlivých škodlivých látek z cigaretového kouře. Asi to přežijí dioxiny, ale ostatní organická svinstva by průchod plamenem svíčky přežít neměla. Co to udělá s kadmiem, nevím, ale pochybuji, že by přešlo do nějaké agresívnější formy (dtto radionuklidy). Plamen svíčky by měl zlikvidovat i oxid uhelnatý a saze.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.12.2018 12:32 Reaguje na Jan Šimůnek
Samozřejmě... je teoreticky možné, že k něčemu takovému v plameni dochází (i když pochybuji o účinnosti takového plamene svíčky už jen kvůli jeho nízké teplotě), ale to vůbec neřeší o čem je článek....

Lamentujete nad blbostmi... já bych si třeba netroufl tvrdit to co Vy, protože nevím co se v plameni svíčky odehrává, ale Vy si zase hrajete na odborníka na všechno a chcete nás tu všechny ubít těmi svými krátkozrakými a povrchními argumenty..

Lepší je nekouřit, nepoužívat parafínové svíčky a celkově minimalizovat zdroje škodlivin (myslím hlavně ty syntetické) v domácnosti........
Odpovědět
ig

11.12.2018 10:55
Zkusil jsem výpočet - v místnosti je dejme tomu 60 m3 vzduchu čili 80 kg. Svíčka má 100 g, je z čistého parafinu, takže spotřebuje při hoření 343 g kyslíku (na ty vodíky na koncích jsem se vykašlal) čili 1.6 kg vzduchu. To mi připadá málo na to, aby fungoval ten mechanismus s přepálením veškerého vzduchu v místnosti. Jestli to opravdu funguje, musí v tom být ještě něco jiného. Ale osobní poznatek nemám, nedělám to, maximálně jen kroutím hlavou nad tím jak si někdo může dobrovolně zamořit byt výpary z "vonné" svíčky :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.12.2018 12:34 Reaguje na
Asi tak...
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.12.2018 13:41 Reaguje na
od té doby, kdy jsem na začátku osmdesátých let jako osmiletý jinoch špatně sfoukl svíčku a jejím přičiněním shořel zahradní dětský domeček, jsem na bezúčelné pálení svíčky "pro atmosféru" jako samozvaný rodinný požární preventista dost háklivý.
ale fakt to na smrad v místnosti funguje, třeba po návštěvě kuřáka nebo přeparfémované osoby (třeba v kanceláři, domů si takové netaháme). nevím proč, jestli ho to přebije nebo neutralizuje, nevím.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.12.2018 17:23
Prostě to funguje (ryze empiricky). Krom pyrolýzy padá v úvahu ještě příspěvek k proudění vzduchu v místnosti a tvorba sazí, na které se, jakožto na aktivní uhlí, může ze vzduchu ledacos navázat. Nicméně důležitá je ta mnoha na sobě nezávislými lidmi ověřená empirie.
Odpovědět
ig

11.12.2018 17:42 Reaguje na Jan Šimůnek
Na empirii není nic špatného, ale ten mechanismus by mě zajímal. Ty saze jsou také možné vodítko.
Odpovědět

11.12.2018 21:26
Už jsem se lekl, že by na ekolistu krom z prstu vycucané propagandy zveřejňovali i nějaká fakta. Článek začíná netypicky fakty, sice starými a známými ale přec jen fakty. Ovšem na konce ten tupý blábol o GMO sóji vše vrátil na normální ekolistí úroveň. Pro info, na GMO sóju se používá mnohem méně herbicidů než na běžné nemodifikované odrůdy.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2018 07:44
@SV
Zákaz GMO je jednou z věcí, kvůli kterým by stálo zato odejít z EU. Protože máme na tomto poli dost kvalitních a šikovných lidí, mnohdy až po doktorát vychovaných našimi univerzitami, kteří ovšem musejí pracovat v cizině (nejčastější destinace jsou USA, Čína a Japonsko) a jim také přinášejí peníze a prestiž.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

12.12.2018 08:23 Reaguje na Jan Šimůnek
Kyborgovi Šimůnkovi možná GMO nevadí, ale nám lidem přijde zásah do genetiky dost riskantní a hlavně zbytečný...

První nám tu lidé přemýšlející jako Šimůnek totálně zničí krajinu a pak by jí chtěli "zachránit" zásahem do genetiky.... jste magor... a ještě by jste odcházel z EU..

Vy pane nevíte nic o tom co nám EU přináší! Ještě aby ano, když jste odkojenec komunismu, který dnešní svět nechápe a je v něm ztracen jako malé kuřátko....
Odpovědět

13.12.2018 18:38 Reaguje na Lukáš Kašpárek
To, že kašpárkové mají dojem, že je něco "riskantní a zbytečně" opravdu ale opravdu neznamená, že se ten jejich dojem byť jen přiblížil k realitě. Pokud kapšárkové chtějí mohou se vrátit na stromy či do jeskyní a mohou se živit kořínky. Všichni ostatní v klidu dají přednost ekologicky šetrným a bezpečným GMO plodinám, po jejichž požití - na rozdíl od tzv. biopotravin - nikdo neskapal.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.12.2018 12:50
@Lukáš Kašpárek
Prakticky všechny rostliny k jídlu, které najdete na prodejních pultech potravinářských obchodů, nebo které jíte pasírovaná přes zvířata, jsou geneticky silně pozměněné, akorát procesy, které jsou daleko drastičtější než cílené přidání nebo ubrání jednoho dvou klíčových genů. A to samé platí i pro většinu hospodářských zvířat.

Nebojím se GMO, bojím se idiotů, kteří nevědí, co to je, a nejsou ochotni se o tom poučit.

Mimochodem, díky virům společným zvířatům (a tedy i lidem) a rostlinám, máte v sobě i několik rostlinných genů. A zatím na vás poupata neraší, jen se zelenáte, bohužel.
Odpovědět

Jan Šimůnek

27.12.2018 10:03
Na blogu Dany Tenzler (idnes) byl krátce před Vánoci vystaven článek o tom, že ve vzduchu, který prochází plamenem svíčky (ale nepodílí se na hoření parafinu) vznikají oxidy dusíku. Tyhle volné radikály by mohly přispět k "odsmraďování" podobně, jako to dělá aktivní chór (třeba Savo) nebo oxid siřičitý.
Odpovědět
KM

Kamila Malá

23.12.2019 16:10
Dobrý den, nevím jak ostatní ale já kupuji svíčky dle vůně a když chci něco opravdu echkt tak si připlatím a kupuji na internetu sójové svíčky. Jinak je opravdu jedno co hoří. Na Vánoce mám raději tedy s vánoční vůní
Odpovědět
JH

Jarmila Horáčková

20.10.2021 16:16
Tak škodí hlavně parafín, ale jsou svíčky, respektive značky, které jej vůbec nepoužívají.
Odpovědět
JH

Jarmila Horáčková

22.10.2021 18:39
Věděla by si přímo o nějaké značce, která má svíčky nezávadné ?
Odpovědět
JR

Jana ROusková

27.10.2021 20:20 Reaguje na Jarmila Horáčková
Jestli se můžu vyjádřit, tak vzhledem k tomu, že jsem si o tom dost zjišťovala, tak u mě naprosto vyhrály svíčky od výrobce Veynero. Svíčky jsou bez parafínu. Vosk je sójový, veganský a ta kvalita je v poměru s jinými značkami úplně někde jinde. Navíc je to český výrobce, a to já vždycky ráda podpořím.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

16.10.2022 21:45
Já bych to neviděl tak dramaticky. Manželka miluje vonné svíčky a něco u nás hoří každý den :-D . Je to příjemné, když to doma hezky voní :-) . Má zásobu různých svíček snad na dalších 5 let minimálně a co vím, tak už má objednané nějaké další z https://www.esensino.cz/vonne-svicky/ :-) .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist