Přehled knih a filmů
Přehled knih a filmů není internetovým obchodem. Přesto u vybraných položek najdete odkaz, který vám umožní knihu nebo film koupit. Nákupem přes tento odkaz podpoříte Ekolist.cz. Děkujeme.
rok vydání: 2007
Ve spolupráci s Ministerstvo zemědělství ČR a svazem PRO-BIO Šumperk letos opět Bioinstitut vypracoval publikaci Ekologické zemědělství v České republice. Ročenka 2007 obsahuje statistiky současného stavu ekologického zemědělství, informace o legislativě, kontrole, poradenství, přehled činnosti v oblasti výzkumu a vzdělávání. Přináší reportáže z farem, přehled tradičních akcí, zprávy a novinky pro spotřebitele. Tištěná verze je k dispozici zdarma na Bioinstitutu v Olomouci. Zájemcům je posílána na požádání. Stáhněte si publikaci ve formátu pdf.
rok vydání: 2006
Rozsáhlá monografie je celoživotní retrospektivou proslulého českého fotografa Jindřicha Štreita, autora dokumentárních fotografií, které jsou zastoupeny nejen ve významných evropských veřejných sbírkách, ale také v USA a Japonsku. Autorem koncepce a výběru fotografií je Tomáš Pospěch. Autoři textů: Jiří Jůza, Pavel Zatloukal, Antonín Dufek, Jindřich Štreit. Medailon: Vladimír Birgus, Ladislav Daněk. Česky a anglicky. Přečtěte si recenzi Ekolistu.
rok vydání: 2008
Fotografická publikace Karpatské lesní železnice / Karpackie kolejki leśne mapuje na většinou černobílých záběrech od čtyř desítek autorů již zašlou slávu a pomalý zánik lesních železnic v celých Karpatech v posledních pěti desetiletích. Výpravná kniha se stručným přehledem lesních drah, orientační mapkou a historickým úvodem, zasvěcujícím do souvislostí vzniku lesních drah na tehdejším území Rakousko-Uherska a následně odlišného vývoje v nově přerozdělené Evropě, právě vychází v druhém upraveném vydání. Nejedná se však o atlas lokomotiv ani odbornou publikaci o historii a technických parametrech lesních drah, ale o fotografickou knihu, která si všímá především života v okolí lesních drah, jejich pracovníků, dřevorubců, občasných cestujících a snaží se zachytit nepřenosnou atmosféru tohoto zapomenutého koutu Evropy a nelehkého života v zapadlých karpatských dolinách. Lesní dráhy právě zde mnohdy plnily funkci jediného dopravního a komunikačního spojení zapomenutých osad v hlubokých karpatských dolinách a byly místem setkávání místních obyvatel a horalů. Kniha je v prodeji v pražských knihkupectvích nebo na dobírku na e-mailové adrese konting@konting.cz.
rok vydání: 2008
Kniha představuje dřevo jako obnovitelný zdroj energie, popisuje jeho vlastnosti, druhy, způsoby těžby, skladování a přípravy k nejefektivnějšímu využití. Následuje podrobné pojednání o všech kategoriích zařízení na spalování dřeva od jednoduchých kamen až po automatické kotelny ústředního vytápění a kogenerační jednotky, rozbor spalovacího procesu za různých podmínek a popis plnicích mechanizmů, odvodu spalin a odstraňování popela. Publikace nepomíjí ani aspekty vlivu spalování dřeva na životní prostředí.
Kniha poslouží jak těm, kdo hledají využití pro dřevo, které mají k dispozici, tak těm, jejichž prvotním cílem je realizace vytápění dřevem jako dostupným, spolehlivým a ekologickým palivem. Můžete si ji koupit v nakladatelství BEN
rok vydání: 2008
Cyklistika se s počátkem nového tisicíletí v Česku stává stále oblíbenější rekreační aktivitou. Spojuje v sobě
možnost pohybovat se v přírodě, někam se podívat a udělat při tom něco pro své zdraví. Této popularity si
všímají i státní správa a samospráva a začínají cyklistiku podporovat. O cyklistické dopravě se všeobecně
předpokládá, že je bezpečná a šetrná k životnímu prostředí. Od cykloturistiky se pak očekává, že pomůže
generovat příjmy z cestovního ruchu, a tím přispěje i k rozvoji regionů.
Po mnoha letech, kdy podpora cykloturistiky spočívala v instalování žlutých tabulek podél různě frekventovaných
silnic, najednou rostou v krajině cyklostezky jako houby po dešti. A ač se to nezdá, investují se do
nich (a do jejich plánování) obrovské částky peněz. Ve jménu cyklistů i životního prostředí se asfaltují a rozšiřují
cesty s původně přírodním povrchem, budují se i zcela nové, dokonale hladké, přímé koridory, spíše
„cyklodálnice“. U mnoha cyklistů ale několik metrů široký asfaltový koberec občas i s obrubníky a zábradlím
vzbuzuje rozpaky. Vyjeli si do přírody a chtějí vidět přírodu, ne silnici. Dopad cyklostezek na krajinu se
v České republice zatím nebere moc vážně. A přitom jsou to právě krajinné zážitky, které jsou pro rekreační
cyklistiku motivem. Přečtěte si publikaci v elektronické verzi.
rok vydání: 2007
Fotografický deník bezmála čtyř tisíc kilometrů po kolejích okolo republiky. Deset dnů nonstop pohraničím českými vlaky. Stačí si přisednout a poslouchat příběhy. Lidé vám ve vlaku někdy řeknou úplně všechno. Profesí reportér, dramaturg, scenárista a příležitostný copywriter na volné noze je veřejnosti znám spíše jako básník. Od roku 1990 vydal již šest básnických sbírek a za předposlední z nich, Pití octa (2001), obdržel Cenu Jiřího Ortena.
rok vydání: 2007
Předkládaná Situační a výhledová zpráva navazuje na Situační a výhledovou zprávu, která byla vydána v říjnu 2006. Vychází z údajů dostupných do 31. srpna 2007, pokud není uvedeno jinak. Situační a výhledové zprávy jsou k dispozici v budově Ministerstva zemědělství a také na internetové adrese publikací Ministerstva zemědělství
rok vydání: 2007
V pořadí již čtvrtý svazek z edice Krajina a lidé, který vychází ve spolupráci s Krkonošským národním parkem, přibližuje čtenářům nejnovější poznatky o Krkonoších a nabízí komplexní pohled na celé pohoří bez ohledu na státní hranici. Krkonoše, Sněžka, Labe, Krakonoš nebo Rýbrcoul, roubené chalupy, sklářství, lidové písmáctví a pohádky, zapadlí vlastenci, Krkonošský národní park a mnoho dalšího bohatství patří ke krajině nejvyššího českého pohoří, zařazené v roce 1993 do světové sítě biosférických rezervací UNESCO. Encyklopedie Krkonoš je první komplexní knihou o horách, které patří v Čechách k nejpopulárnějším, a nesmírně oblíbeny jsou i u našich polských a německých sousedů. Shrnuje všechny dostupné informace o vzácné krkonošské přírodě, o bohatých a rušných dějinách, které přinesl běh času a lidé usazující se v drsném, leč malebném kraji, o kultuře, kterou krkonošský lid za staletí vytvořil, a o současnosti a budoucnosti jejího rozvoje. Krkonoše jsou vůbec poprvé popsány úhrnně ve své celistvosti, česká a polská část společně.
rok vydání: 2007
Kniha poskytuje monografické zpracování unikátního přírodního fenoménu: pískovcových skalních měst. Pískovce jsou nepřehlédnutelným krajinotvorným prvkem a v české (středoevropské) krajině hrají významnou roli. Jejich geologie i ekologie jsou podobným způsobem svébytné jako např. geologie a ekologie krasových oblastí. Přesto však pískovcům jako fenoménu nebyla dosud věnována patřičná pozornost. Kniha se snaží postihnout transdisciplinární význam pískovců. Je rozčleněna do základních sekcí: Geodiversity, Biodiversity, Man in a Sandstone Landscape a je doplněna přehledem pískovcových oblastí – Sandstone regions across Europe, slovníčkem pojmů a rozsáhlým přehledem literatury. Kniha je strukturována jako soubor monograficky pojatých kapitol, které doplňují dílčí detailnější studie "case studies". Je psána v angličtině a na jejím zpracování se podílelo více než 100 autorů.
|
20.12.2024 | Matěj Pomahač
17.10.2024 | Martin Mach Ondřej
24.2.2017 10:00 | David Moravec
5.12.2016 19:18 | Lada Pešková
|