https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/svaz-klesajici-ceny-zemedelskych-vyrobku-ohrozuji-potravinarskou-sobestacnost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Svaz: Klesající ceny zemědělských výrobků ohrožují potravinářskou soběstačnost

20.8.2024 23:12 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Klesající ceny zemědělských výrobků mohou podle Zemědělského svazu ohrozit potravinářskou soběstačnost České republiky. Svaz tvrdí, že ceny klesají čtrnáctý měsíc v řadě, Český statistický úřad (ČSÚ) už dříve zveřejnil údaje, podle kterých byly v červenci ceny zemědělských výrobců meziročně nižší o 3,7 procenta. Nejvíce zasažená je podle svazu rostlinná výroba, svaz proto vyzývá k urychleným opatřením na podporu zemědělců a k systémovým změnám, které navrátí stabilitu a zajistí udržitelnost českého zemědělství.
 
"Bez těchto kroků hrozí další úbytek produkčních zemědělských podniků, což může vést až k ohrožení potravinové soběstačnosti České republiky," uvedl svaz. Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha doplnil, že likvidační situaci způsobila kombinace špatné úrody, nízkých výnosů a trvale klesajících cen.

Ceny v rostlinné výrobě v červenci podle ČSÚ klesly o 7,4 procenta. Nižší byly například ceny brambor o 23,1 procenta, obilovin o 12,8 procenta a čerstvé zeleniny o 7,8 procenta. Ceny ovoce a olejnin vzrostly.

"Ačkoli se ceny ovoce zvýšily, je třeba si uvědomit, že 70 procent letošní úrody zničily jarní mrazy. Stejně jako ovoce je na tom například řepka, kde i přes nárůst ceny stále nedosahujeme ani pokrytí nákladů,“ uvedl Pýcha.

Ministerstvo zemědělství v takzvané Zelené zprávě, kterou vypracoval Ústav zemědělské ekonomiky a informací, uvádí, že ceny rostlinných komodit se v ČR zpravidla odvíjí od vývoje cen na evropském, případně světovém trhu. "Po extrémním vývoji cen v roce 2022 ovlivněném ruskou invazí na Ukrajinu došlo během roku 2023 již k uklidnění reakcí trhu, a tedy k výraznému postupnému poklesu cen," vyplývá ze zprávy.

Podle zprávy ministerstva se jednotkové náklady na produkci řepky pohybují kolem 14.011 korun za tunu, zatímco výkupní cena řepky v první polovině roku 2024 dosahovala podle svazu průměrně 10 552 korun na tunu. Svaz tvrdí, že na každé tuně tak zemědělec prodělává přibližně 3500 korun, podobnou situaci popisuje i u obilovin.

Živočišná výroba registruje podle statistiků za červenec mírný nárůst cen, konkrétně o 0,7 procenta. O 7,7 procenta vzrostly ceny skotu, u mléka o 6,7 procenta. Klesly ceny vajec, drůbeže a prasat. Svaz ale tvrdí, že hlavními komoditami živočišné výroby jsou především mléko a hovězí maso, kterým nicméně rostou náklady. "Význam živočišné výroby v celkových příjmech zemědělců stále klesá, jelikož se zemědělcům čím dál méně vyplácí, tudíž jej postupně opouštějí," tvrdí svaz.

Podle Pýchy žádný jiný sektor nečelil tak dlouhodobému a hlubokému propadu cen, proto vyzývá k urychleným opatřením na podporu zemědělců a systémovým změnám.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

21.8.2024 07:55
Což teprve až Ukrajina bude demokratická země, členem EU a díky své ohromné výměře černozemě zaplaví EU levnými výrobky! I samotné Polsko zefektivní-li výrobu, bude pro české zemědělství nepřekonatelný konkurent. Uvalíme na ně clo, vyloučíme z EU? Lze takovýmto krátkozrakým přístupem postupovat donekonečna? Asi ne!
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.8.2024 10:15 Reaguje na Honza Honza
Jestli dřív Ukrajina nepřestane existovat. Našlápnuto má k tomu dokonale.
Odpovědět
sv

sv

22.8.2024 17:29 Reaguje na pavel peregrin
Důležité, soudruhu, je nezaměňovat Ukrajinu s rusáckem.
Odpovědět
sv

sv

22.8.2024 17:29 Reaguje na pavel peregrin
Důležité, soudruhu, je nezaměňovat Ukrajinu s rusáckem.
Odpovědět
Anyr

Anyr

21.8.2024 11:10 Reaguje na Honza Honza
https://hlidacipes.org/sobestacnost-v-potravinach-je-sen-totalitnich-systemu-a-v-cesku-velkych-zemedelskych-firem/ - a tak podobně.

Ale já rozumím no. Co se v mládí naučíš, a čím ti vymyjí mozek, to se jen těžko napravuje, zvláště, když člověk NECHCE. :)

Brzký rozpad Ruska všem ve spolek! :*

PS: https://www.forum24.cz/putin-nabidl-v-rusku-bezpecne-utociste-lidem-unikajicim-destruktivnim-liberalnim-idealum - všem, kdo mají zájem, sbohem navždy, stýskat se nám nebude. :)
Odpovědět
pp

pavel peregrin

21.8.2024 11:31 Reaguje na Anyr
Aha. Ty bereš informace z čokla a dokonce z té mediální žumpy Forum? Tak to jo. Hochu, až dostaneš rozum, tak si pohovíš.
Odpovědět
sv

sv

22.8.2024 17:32 Reaguje na pavel peregrin
To "dostávání rozumu" se zrovna tebe, peregrinku, netýká.
Odpovědět
Pe

Petr

21.8.2024 16:30
Když je řepka prodělečná, tak proč je všude kam se podívám?
Odpovědět

Viktor Šedivý

22.8.2024 08:38
Udržovat potravinovou soběstačnost samozřejmě není nutné - pokud má stát něco jiného, co může nabídnout a za co potraviny s vysokou spolehlivostí vždy nakoupí. Třeba strategické suroviny. (Nemáme.) Elektrickou energii. (Následkem "boje s CO2" nebudeme mít.) Nebo specializovanou průmyslovou výrobu (Průmysl utíká, nebude.)
Chudé státy si musí výrobu potravin hlídat - a celá EU mezi chudou část světa nezadržitelně míří, my věrně a obětavě s ní.
Odpovědět
PE

Petr Elias

22.8.2024 08:42 Reaguje na Viktor Šedivý
:D :D :D
Odpovědět
Pe

Petr

22.8.2024 17:39 Reaguje na Viktor Šedivý
Prodej nemovitostí roste, produkce odpadů taky. Auta na silnicích vídám jen nová, převažují SUV. No úplná chudina.
Odpovědět

Viktor Šedivý

23.8.2024 14:11 Reaguje na Petr
Na Titaniku se také dost dlouho tančilo.

Podívejte se na jakékoli ekonomické ukazatele - zvláště pak ve srovnání s vyspělým světem. Jedeme z kopce a jedeme čím dál tím rychleji.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist