https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-v-brne-vyzvali-lidi-k-trhani-dalsich-invaznich-rostlin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody v Brně vyzvali lidi k trhání dalších invazních rostlin

13.7.2024 20:30 | BRNO (ČTK)
Astřička novobelgická
Astřička novobelgická
Foto | C T Johansson / Wikimedia Commons
Brněnští ochránci přírody z Rezekvítku vyzvali lidi, ať si domů či blízkým natrhají další invazní rostliny, které přes léto ve volné přírodě kvetou. Jde například o severoamerické astřičky. Lidé jejich trháním prospějí přírodě, invazní rostliny totiž vytlačují původní druhy. Ochránci o tom informovali na svém webu.
 
Už dříve lidi vyzvali, aby si natrhali lupinu mnoholistou, které se říká vlčí bob. Tato květina převážně s fialovými květy je totiž problematický, invazní druh ze Severní Ameriky.

"Bobem to zdaleka nekončí. Trhat a následně využít se mohou i další invazní rostliny, které jsou sice krásné, ale umí i potrápit nejedno chráněné území i krajinu vůbec. Díky utržení zabijete dvě mouchy jednou ranou – uděláte radost sobě i svým blízkým, radost uděláte řadě ochranářům přírody," uvedli ochránci.

Jde například o severoamerické astřičky, zvané také jako hvězdnice. Mají drobné kvítky s nápaditě vystouplým žlutým terčíkem uprostřed. Mezi hlavní zástupce patří astřička novobelgická, astřička kopinatá a astřička novoanglická. Rozdíl je především v květu, kdy novoanglická je většinou světle fialková, novobelgická je žíhaná mezi modrou a bílou, a kopinatá je bílá, někdy žlutá.

Podobný astřičkám je turan roční. Rozdíl je například v listu, má ho oválnější, a také ve výšce, může mít až 1,5 metru. Dalšími invazními rostlinami jsou zlatobýl kanadský a obrovský. Rozdíl mezi nimi není ani tak ve výšce, jako spíše v chlupatosti. Kanadský zlatobýl je výrazně chlupatý včetně listů, zlatobýl obrovský je spíše lysý, chloupky mohou být jen na okrajích listů. Zlatobýl obrovský má červenou lodyhu a řapíky listů, kanadský má vše zelené. Jako jedny z mála invazních rostlin jsou zlatobýly ale léčivé, využívají se pro podporu vylučování a léčbu zánětu močových cest.

"U těchto druhů stejně jako u lupiny musíme zamezit odkvetení a tvorbě semínek. Proto je nejlepší trhat či škubat je v plném květu. Dobré je, když rostlinu vytrhnete i s kořenem – nebojte, jde to velmi snadno, kořen ucvaknete nůžkami a rostlinu zakrátíte na požadovanou délku tak, aby se vešla do vázičky," popsali ochránci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

13.7.2024 22:20
Co se to najednou děje, co ?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist