https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/petr-valek-k-vyjadreni-zastupce-cmmj-pana-jiriho-janoty
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Petr Válek: K vyjádření zástupce ČMMJ pana Jiřího Janoty

6.8.2024
Bez oplocenek by nový les neměl šanci vyrůst. Ilustrační snímek
Bez oplocenek by nový les neměl šanci vyrůst. Ilustrační snímek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Válek / Městské lesy Doksy
Z dat vyplývá, že zvěř není přemnožena lokálně, ale na většině území. Je to zřejmé z dat Národní inventarizace lesů či výše lovu. Tvrzení pana Janoty je do očí bijící nepravda.
 
Myslím, že i on si je přemnožených stavů vědom. Je třeba říct, že na snížení stavů zvěře v honitbě městských lesů Doksy má částečně zásluhu, neboť již za jeho působení ve funkci ředitele Vojenských lesů a statků (VLS), divize Mimoň došlo na celé divizi k navýšení odlovu spárkaté zvěře právě z důvodu vysokých škod a vysokých nákladů na ochranu lesních kultur. A naše režijní honitba sousedí s majetkem VLS, bez zvýšeného lovu i v sousedních honitbách nelze snížení provést, natož pak udržet. Velmi rychle se zde projeví nasávací efekt a volná ekologická nika je opět rychle obsazena.

Pan Janota taktéž obhajuje neakceptování novely zákona o myslivosti tím, že jestliže bude výše lovu stanovena ze strany orgánu státní správy myslivosti na podkladech šetření Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů dojde k rozvrácení věkové a pohlavní struktury populace zvěře.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Od 50 let 20 století se management myslivosti, tedy hospodaření se zvěří v naší krajině, téměř nezměnil a věková a pohlavní struktura je již rozvrácena, jak ukazují i výsledky myslivecké evidence o lovu třeba u jelení zvěře za rok 2022, ve kterých je uvedeno, že myslivci ulovili dvojnásobný počet kolouchů oproti jelenům a 1,6násobek laní oproti jelenům, přičemž obdobný poměr pohlaví je dle údajů o lovu i u ostatních druhů přežvýkavé zvěře. (ČSÚ, 2023).

Doposud byl plán lovu, tedy i možnost práce s věkovou a pohlavní strukturou, čistě v rukou uživatelů honiteb. Dle novely budou ORP stanovovat minimální výši lovu v jednotkách spárkaté zvěře a bude na uživateli honitby, tedy na myslivcích, konkrétně na mysliveckém hospodáři, jak toto minimální množství kusů rozdělí podle druhu zvěře, pohlaví a věku. Právě zde se má projevit ta lokální znalost populace, kterou se myslivci neustále ohánějí, že mají.

K povolence pro vlastníka nad 30 ha. Tu nedostane automaticky každý vlastník pozemků nad 30 ha a nemůže si lovit, jak se mu zlíbí a ulovit vše, co vystrčí hlavu, dokud nevyloví celou honitbu. Vlastník pozemku také musí být držitelem zbrojního průkazu a loveckého lístku (tedy musí mít minimálně myslivecký kurz nebo vyšší myslivecké vzdělání ukončené úspěšným složením zkoušky), dále nemůže v lovu překročit plán lovu, jak byl stanoven mysliveckým hospodářem a schválen SSM a bude moci lovit jen zvěř holou, tedy netrofejovou, přičemž ulovenou zvěř bude muset navíc odevzdat uživateli honitby.

Zástupci ČMMJ říkají, že lesníci chtějí zvěř vystřílet. Že bychom měli nejraději les bez zvěře. Toto nikdy nezaznělo. Formulace lesníků jsou v duchu dosažení rovnovážného stavu zvěře a ekosystému. Osobně si myslím, že není třeba dosáhnout normovaných stavů, že krajina je schopna unést 1,5násobek normovaných stavů, ale rozhodně ne současné stavy. Proto je základem stanovení výše lovu stav ekosystému.

Rozvracení vztahů na venkově, spolkové činnosti, činnosti pro veřejnost či obce. Je třeba říct, že dnešní členové mysliveckých sdružení již většinou nepochází jen z obcí, jež mají svá katastrální území v dané honitbě. Zamysleme se, kolik akcí myslivecká sdružení ve vaší obci či nejbližších okolních obcí pořádají. Dále kde je zájem většinové veřejnosti, většiny občanů žijící v dané obci, kolik % občanů obce myslivost vykonává. Argumentují tisíci hodinami při úpravě krajiny, biotopu, tisíci kusy vysázených stromků. Ano v některých sdruženích tomu tak je ale je zde třeba vzít do úvahy stovky milionů kusů stromků vysázených lesníky a s nimi spojené náklady a miliardy korun které by v případě vyvážených stavů zvěře vůči ekosystému nemuselo vynaloženy nebo ušetřeny.

V tomto mne překvapuje postoj hnutí STAN, kteří bojkotují návrh novely. Přičemž bych právě u této strany očekával hájení zájmů většiny občanů jejich obcí. Myslivost v ČR vykonává jen 1 % obyvatel! Přes 20 % lesních majetků je obecních, myslivost v dané obci vykonává jen několik málo lidí. Ale ekonomika lesního majetku a jeho ekologický stav se týká všech občanů dané konkrétní obce, která je vlastníkem lesa. Zvýšené náklady znamenají nižší příjem do obecní kasy, a tedy i nižší možnost investic na společné obecní projekty. Současná situace je vlastně sponzorování hobby několika občanů dané obce.

Výměra honiteb. Zástupci ČMMJ je prezentováno, že dojde najednou k rozdrobení současných honiteb. Je třeba si uvědomit, kolik vlastníků je schopno vytvořit souvislou honitbu se svými pozemky o minimální výměře 250 ha.

Ani městské lesy Doksy s celkovou výměrou 1007 ha toho nejsou schopny. Možná v jednom případě. Pozemky musí tvořit relativně ucelenou oblast. A že by nebyli myslivci ochotni lovit v nově vzniklých honitbách? Jednak je dosti držitelů loveckých lístků, kteří nejsou přijati do současných sdružení z různých důvodů, a jednak s rozpadem honiteb se rozdělí i členové sdružení. Sám jeden vlastník rozhodně nezvládne odlovit stanovený počet i v honitbě o minimální výměře 250 ha. Ze znalosti poměrů v několika honitbách vím, jak konfliktní jsou vztahy v jednotlivých sdruženích. Troufám říct, že zájem o lov v menší honitbě, kde bude méně členů, a tedy i méně konfliktů, bude velký.

Je jasné, že bez myslivců a držitelů loveckých lístků není možné upravit stavy zvěře. To ani lesníci netvrdí a nechtějí, sami jsme většinou i myslivci nebo máme myslivecké vzdělání, které je povinné pro studenty lesnických škol. Nechceme si lovit sami. To ani nejsme schopni zvládnout.

Myslivost je neoddělitelnou součástí péče o silně pozměněnou, obhospodařovanou krajinu a naší snahou je změnit v dnešní době nefungující, roky zakořeněný systém nakládání s jednou složkou ekosystému, kterou je zvěř v kontextu stavu krajiny a hospodaření krajinou. Bez této změny nedosáhneme stabilnější ekosystémů založených na smíšených, druhově, prostorově a věkově strukturovaných lesích. Takovéto lesy jsou v zájmu i myslivců, neboť poskytují i lepší životní prostředí pro zvěř než lesy nesmíšené s převahou smrku.

Novela zákona o myslivosti 2024 a mediální ohlasy


reklama

 
foto - Válek Petr
Petr Válek
Autor je ředitelem Městských lesů Doksy, s.r.o., členem rady Lesnického parku Bezděz a členem rozšířeného výboru sdružení Pro Silva Bohemica.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

6.8.2024 06:11
Marginální problém. Pokud vím, ČMMJ na svém zasedání v Kostelci v červnu neodsouhlasila vznik komise k novele zákona. Takže asi nic důležitého. Nebo na to nemá odborníky.
Odpovědět
VN

Vladimír Nechutný

8.8.2024 09:33 Reaguje na Michal Ukropec
Nemáte pravdu
Na zasedání sboru zástupců ČMMJ v Kostelci zaznělo že pokud nastane situace že předkládaná novela zákona nebude schválena tak že bude zřízena skupina pro přípravu zákona o myslivosti.
Odpovědět
Ra

Radek

6.8.2024 07:34
Vkládám odkaz kde to pan Janota dost jasně vysvětluje i pro ty kteří se chtějí nechat ovlivnit podobnými články .

https://www.youtube.com/watch?v=R_D5ejHetKc
Odpovědět
DA

DAG

6.8.2024 07:38
Pěkný truc článek. Já si proste ty protiargumenty najdu, i kdyby to měli být nesmysly. Ono už rejpání bylo v předchozím článku, ale tohle je čistě mediální masáž.
Jedna taková vtipná věc. Když se myslivci nemají bát, protože nových honiteb vznikne minimum, tak proč to tedy zavádějí. Nebude to mít přece na odlov vliv a všem podporovatelům zákona jde přeci jen snížení stavů, aby měli krásné rovné nepoškozené dřevo.
Odpovědět
FD

František Dvořák

6.8.2024 09:33
Minulý týden bylo u nás posečeno pole ječmene během 2 dnů o vidím do nevidím. Kolik takových je. Za dva dny jsem šel kolem, uprostřed pobíhala jedna přemnožená, dezorientovaná, stresovaná srnka. Už dříve jsem psal, vytřískejme to od zajíce vejš, skutečně to v dnešní krajině nemá podmínky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.8.2024 12:27
Pokud má někdo problém s přezvěřením , tak lze přece s myslivci dohodnout pomoc s odebráním masa, jako kompenzace škod. Dělá to někdo?
Odpovědět

Radek Čuda

6.8.2024 13:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jako že by na škody způsobené zvěří dostal majitel předmětného pozemku nějakou nezpracovanou zvěřinu? Nebo jsem to pochopil blbě?
Bo pokud jsem to pochopil správně, tak to by byla pro většinu těch poškozených fakt výhra ...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.8.2024 15:26 Reaguje na Radek Čuda
A pro myslivce je výhra přeplněný mrazák a kafilerie? A bude na tom majitel lesa lépe, když si bude střílet sám a konzumovat za své?
Odpovědět

Radek Čuda

7.8.2024 16:41 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je přesně to, co by si měl majitel pozemku mít možnost sám zhodnotit. Je řada majitelů lesa jejichž situace je z jejich pohledu uspokojivá a nemají důvod ke změně. Pak bude bezpochyby nemálo těch, u kterých tomu tak není. A z nich má určitá část k nespokojenosti asi reálný důvod, a určitá část je prostě mimo.
To ale nic nemění na tom, že všechny uvedené slupiny měly mít rozhodující slovo v tom, jak svoji situaci řešit ... nebo neřešit.
Odpovědět
Ra

Radek

6.8.2024 16:21 Reaguje na Radek Čuda
A pro myslivce je to zdroj jejich bohatnutí na cizím , no to je fakt výhra .

výkupní cena tělo , bez běhů a hlavy

+10 kg srnčí – 80 kč
+20 kg jeln- 50 kč
+15kg daněk -45kč
+20kg divočák – 30 kč
+12kg muflon- 25 kč
+12kg sika - 50 kč
Odpovědět

Radek Čuda

7.8.2024 16:37 Reaguje na Radek
Teď úplně nechápu co je myšleno bohatnutím na cizím.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

6.8.2024 22:26
Argumenty v článku Petra Válka jsou přehledně uspořádané, logické a psané se zkušeností člověka, který je nejen myslivcem, ale také lesníkem. Souhlasím s jeho závěrem. Prosím, přečtěte si ho ještě jednou. Je to to nejdůležitější: --- "Myslivost je neoddělitelnou součástí péče o silně pozměněnou, obhospodařovanou krajinu, a naší snahou je změnit v dnešní době nefungující, roky zakořeněný systém nakládání s jednou složkou ekosystému, kterou je zvěř v kontextu stavu krajiny. Bez této změny nedosáhneme stabilnějších ekosystémů založených na smíšených, druhově, prostorově a věkově strukturovaných lesích. Takovéto lesy jsou v zájmu i myslivců, neboť poskytují i lepší životní prostředí pro zvěř než lesy nesmíšené s převahou smrku". Prosím všechny ublížené, aby jednou dokázali nahlížet na přírodu a myslivost jinak než z pozice vlastních egoistických preferencí. Přeji vám k tomu kuráž.
Odpovědět
Ra

Radek

6.8.2024 22:43 Reaguje na Josef Střítecký
Stačí aby jste zrušili v novele nesmysly , nároková povolenka , snížení honební plochy na 250 ha , vyjmutí některých druhů zvěře ze zákona , pořádání každoroční valné hromady honebního společenstva ….

Pokud vám jde o přírodu jako celek tak by jste tomu mohl rozumět !

Stačí kontrola plánu lovu a jeho dodržení . Pomoci aplikace a nebo předkládání čelistí ….

Takže mějte prosím rozum a můžeme na tom začít spolupracovat , velká část myslivců z tím nemá problém , díval jste se na odkaz jak o tom mluví pan Janota ? podle toho co píšete ne ...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

7.8.2024 10:37 Reaguje na Josef Střítecký
No hlavně že ta kuráž nechybí ministrovi, ochranářům a lesním zahradníkům. Tolik nesmyslů pohromadě se jen tak nevidí. No a někdo má opravdu tu kuráž se o tu obhajobu nesmyslů pokoušet. Jedním z důvodů má být posílení práv vlastníků. Ve skutečnosti je to jen fráze a novela naopak vlastníkům jejich právo rozhodovat bere. Je mi líto krátkozrakosti některých.
Odpovědět
VN

Vladimír Nechutný

7.8.2024 11:15
Že vlastníci nebudou schopni vytvářet nové honitby s min výměrou 250 ha
Dle informace od ministra zemědělství jich LČR může vytvořit 360. A když může tak je vytvoří. Tak jako dnes vytvořila všechny honitby s min výměrou 500-,ha. Takže se to rozhýbe.
Co teda vlastníci( z LČR, VLS, Národní parky, zástupci obecních lesů..) dělali dosud když se souhlasně vyjadřovali ke sčítaným stavům a schvalovali plány lovu.Má to znamenat , že nepostupovali s péčí řádného hospodáře při správě cizího majetku?
Odpovědět
VN

Vladimír Nechutný

7.8.2024 11:16
K fotografii
Na otevřené ploše to roste vždy jinak než pod korunami stromů, oplocenka neoplocenka.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.8.2024 10:09 Reaguje na Vladimír Nechutný
Těch kontrolních oplocenek se srovnávací plochou jsem "pár" stavěl a tak vím jaký je scénář. Na osluněné místo s nějakým tím náletem se dá oplocenka a vedle do stínu bez náletu ta srovnávací plocha. Výsledky jsou již dopředu jasné.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist