https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stoupani-hladiny-oceanu-ohrozuje-tichomorsky-raj-varoval-gutteres
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stoupání hladiny oceánu ohrožuje tichomořský ráj, varoval Gutteres

27.8.2024 11:56 | NUKU'ALOFA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Rob_Wood / Flickr
Generální tajemník OSN António Guterres dnes při zahájení summitu Fóra tichomořských ostrovů (PIF) vyslal "globální SOS", aby upozornil na stoupání vod Tichého oceánu, ohrožující malé ostrovní státy. Uvedla to agentura AFP.
 
"Jsem na Tongu, abych vyslal globální SOS. Globální katastrofa ohrožuje tento tichomořský ráj," řekl Gutteres a poukázal na výzkum ukazující, že v tomto regionu stoupá hladina oceánu rychleji, než je světový průměr.

Nízko položené vulkanické ostrovy a korálové atoly ohrožuje stoupající hladina oceánu.

PIF upozorňuje, že země, kterým zánik hrozí nejvíce, jsou zároveň zeměmi, které ke globálnímu oteplování přispívají jen mizivě.

Řídce osídlené tichomořské ostrovy, které nedisponují těžkým průmyslem, společně vypouštějí méně než 0,02 procenta globálních emisí skleníkových plynů za celý rok.

Světová meteorologická organizace (WMO) sleduje výsledky měření přílivu a odlivu na tichomořských plážích od 90. let minulého století. Podle nové zprávy, zveřejněné touto klimatickou agenturou OSN, za posledních 30 let stoupla hladina v určitých oblastech Tichého oceánu asi o 15 centimetrů.

Globální průměr podle tohoto výzkumu činil 9,4 centimetru.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

27.8.2024 13:00
To je zajímavé, že někde stoupá hladina oceánů rychleji než jinde. Jestli by se to nemělo pojmout relativisticky. Prostě někde se zemské desky či atoly propadají. To ale nemá s globálním klimatem cokoliv společného. Kde je pravda tu zjevně není důležité.
Odpovědět
Pe

Petr

27.8.2024 13:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Jako že poznají stoupání hladiny o 15 cm, ale klesání pevniny o 15 cm si nevšimnou?
Pravda je ta, že Země je placatá, a když se něco propadá, dělají se na druhé straně boule.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.8.2024 13:43 Reaguje na Petr
Moc hezké vysvětlení! Je zajímavé, že Gutteres vysílá globální SOS ale vysvětlení jevu, aspoň na vaší úrovni, ho zjevně nezajímá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.8.2024 21:25 Reaguje na Jiří Svoboda
Zeměkoule je geoid velmi podobný kouli, ale má nepravidelně rozmístěnou hmotu, která tvoří gravitaci a tím i výšku hladiny moří i oceánů. Delším faktorem je odpar, proto má Středozemní moře nižší úroveň, než Černé i Atlantik. A proto Gibraltarem i Dardenalemi teče pomalý proud. Takže to stoupání hladin nebude až tak ajnfach.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

27.8.2024 13:30
Vypadá to, že tam začíná moře tvořit hory.
Jinak samozřejmě víme, že od skončení doby ledové hladina moří stoupá. A kam dostoupá? No za minulé doby meziledové to bylo o cca 5 m výše.
Odpovědět
LB

Lukas B.

27.8.2024 13:51 Reaguje na Richard Vacek
dno tichého oceánu je geologicky velmi mladé. docela by mě zajímalo, jestli ty centimetry hladiny jsou měřené "k hřebíku na patníku" nebo nějakou "astronomickou trigonometrií" (což není s přesností na jednotky centimetrů zas tak úplná sranda).

jinak s tou vtipnou placatostí Země; naše planeta není koule, není to ani rotací zplacatělá koule a není ani ten trojosý elipsoid, kterým je smyslupně idealizovaná pro běžné aplikace sférické trigonometrie (ne, džípíeska ve Vašem telefonu opravdu něco takového neumí). naše země je taková šišatá nepravidelná brambora (jakkoli kdyby měla velikost fotbalového míče, tak by to byl míč splňující nejpřísnější regule pro použití na mistrovství světa a míra bramborovitosti by byl zlomek milimetru), a její tvar ovlivňuje (mimo slapových jevů, žánop, dme se nejen moře, ale i pevnina) také hustota litosféry v tom či onom místě a salinita a teplota moře (a s tím se měnící hustota vody, při průměrně pětikilomerové vrstvě to něco provede). tvrdit něco o pohybu hladiny moře o centimetry u nějakého atolu obklopeného širým oceánem může být velká frajeřina, ale spíš veliká blamáž a známka nevzdělanosti. což bych tak nějak nejspíš očekával.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

27.8.2024 16:02
Pan Gůters nás zkrátka, pro zvýšení míry globálního oteplení, vyzývá k intenzifikaci vaření vody na každou svini. A že jich je hodně, ví již dokonce i náš nový koordinátor Oťásek. Zvýšená globální teplota, po varu té vody, pak zvýší odpar z hladiny moří a oceánů v daleké Tramtárii. Voda z moří se proto přesune do luftu a hladina tam pak hezky klesne. Aby neklesla až moc, se postarají geoinženýři, kteří při leteckém nahánění našeho Jóžina z Bážin svými práškovacími letadly, poručí též i spodním větrům a dešti.
Odpovědět
pk

pepa knotek

29.8.2024 11:57
A aby ten zmatek v tom globálním oteplování byl dokonalej, tak Atlantský oceán se letos v rovníkových oblastech ochladil tak, že to ani vědci nečekali.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist