https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/odruda-z-roku-1872.prijdte-ochutnat-ceskou-pochoutku-jablko-z-doby-cisare-frantiska-josefa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odrůda z roku 1872. Přijďte ochutnat Českou pochoutku, jablko z doby císaře Františka Josefa

11.9.2024 11:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Česká pochoutka
Česká pochoutka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zakousněte se do jablka z doby císaře Františka Josefa. Tento víkend máte jedinečnou příležitost se potkat s krásnou původní českou odrůdu jabloně Českou pochoutkou, vyhlášenou Starou odrůdou roku 2024. Vyšlechtil ji Josef Eduard Proche v roce 1872. Plodí menší jablka, která mají typický, protáhlý zvonkovitý tvar „ovčí hubičky“. Jsou polosladká, šťavnatá, osobité chuti.
 
Prohlédnete si také vysazený strom této odrůdy. Půjdeme se na něj podívat do místního pomologického arboreta v rámci komentované prohlídky sadu. Má užší korunu a hodí se k pěstování v menších zahradách.

Při prohlídce se seznámíte se zásadami celoroční péče o ovocné stromy a přímo v sadu představíme významné odrůdy. V sobotu je připravena mykologická exkurze.

Na výstavě starých odrůd ovoce si můžete prohlédnout pestrý sortiment desítek podzimních jablek a hrušek. Některé z nich, namátkou hrušeň Merodova či Špinka pocházejí přímo z místního genofondového sadu. Nejen ty budete moci ochutnat i v podobě čerstvých odrůdových moštů, které se budou ručně moštovat na místě. Moštování si sami vyzkoušíte. Vlastnoručně vymačkaný mošt chutná nejlépe.

Česká pochoutka
Česká pochoutka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Pokud rádi kreslíte, můžete si zkusit zpodobnit hrušku, nebo pozorovat při tvorbě malíře a zároveň si prohlédnout jeho výstavu obrazů. Po celou dobu dvoudenní výstavy bude probíhat pomologická poradna s možností určení vámi donesených vzorků ovoce. Naši konzultanti jsou připraveni na zodpovězení pěstitelských dotazů. Průhonická botanická zahrada pro vás navíc připravila prodej sadby kosatců.

Výstava se koná v rámci odborného programu ČSOP Oživení starých odrůd. Tento celostátní program je zaměřen na vyhledávání starých odrůd ovocných stromů a jejich záchranu. Informace o starých ovocných odrůdách a genofondových plochách, na kterých je udržujeme, průběžně publikujeme na www.stareodrudy.cz.

Dvoudenní výstava ovoce Pomologické dny – podzim v zahradě se koná 14. a 15. 9.v Průhonické botanické zahradě Botanického ústavu AV ČR. Spolupořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Rezistentní odrůdy vystavuje Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám, ÚEB AV ČR. A k vidění budou i vzorky ovoce z VŠUO Holovousy.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 12:51
Pěkný, praktický článek, jablka jsou poněkud nedoceněné ovoce, osobně jim dávám přednost před banány či pomeranči. Co mi chybí v krajině, tak více starých sadů, bohužel, doba je nepodporuje. Mechanizuje se dnes vše, lidí na podzimní práce je také stále méně. Ale aspoň je dobré udržovat a připomínat starší odrůdy a porovnávat je s dnešními.
Odpovědět
DA

DAG

11.9.2024 14:11 Reaguje na Karel Zvářal
NA svých pozemcích je sázím. Teda spíš aleje. V lesích které spravuji sázím jabloně, hrušně, třešně, ale tedy lesnické odrůdy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 14:19 Reaguje na DAG
Těm se zřejmě větve pod tíhou plodů nelámou, ale svou ekologickou fci zajisté plní. Ovocnáčům obecně fandím, narozdíl od sterilní okrasy.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 18:44 Reaguje na Karel Zvářal
To zkusili tak 5 - 10 let po Sametu naši myslivci. Skoupili v místní školce neprodané jabloně a hrušně, předpokládám, že tehdy vesměs na semenáčích, tudíž pro polokmeny a vysokokmeny a do horších půd. A vysadili je kolem místní polní cesty. Do dvou, tří let nezbyl ani stromek, všechno to lidi vykopali a ukradli. Nezabránilo jim ani to, že vůbec nevěděli, co to je za odrůdu a na jaké podnoži to roste. Hlavně že to bylo zadarmo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 19:30 Reaguje na Radim Polášek
Je to asi 5-6 let, co zmizela čerstvá výsadba (desítky) stromků někde na jižní Moravě během pár dnů. Kradou se hlavy na vinohradech, včelařům úly, úroda ovoce. Kdo ne****e, není Čech... (národní sport).
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 20:15 Reaguje na Karel Zvářal
Ono spíš většinou ti zloději jsou z jednodušších a pohodlnějších lidí. Například nechodí hlouběji do lesa a do krajiny. Ta zmíněná polní cesta je frekventovaná zkratka mezi vesnicemi, kde pořád chodí a jezdí spousta lidí. Kdyby to byla jednosměrná cesta jen někde do hloubi lesa nebo pole, kde chodí jen místní, nějací houbaři, myslivci, sběrači malin a podobně a z dálky to není vidět, věřím, že dnes by tam bylo vzrostlé stromořadí.
Nejvíc to je vidět asi u těch úlů a včelínů. Dejte úly či včelín blízko na dohled k nějaké frekventované silnici výpadovce z města a ideálně tak, aby z té silnice bylo vidět, že tam vede nějaká pohodlná škvárovka nebo štěrkovka a autem se dá dojet až ke včelám. A garantuji Vám, že ty úly tam vydrží jenom nějaký měsíc a včelín bude pravidelně dvakrát, třikrát za rok vylupovaný. Dejte ty včely do lesa na paseku za nějakou zatáčkou té cesty, kde z silnice nebude vidět ani v zimě a schová se tam i auto včelaře a potom tam zloděj přijde tak maximálně jednou za 10 let.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

16.9.2024 16:39 Reaguje na Radim Polášek
Když by se to vzalo z lepší stránky, tak ty stromky snad někde rostou a plodí. U cesty většinou ovoce spadne bez užitku.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

11.9.2024 20:30
Takových odrůd jablek starých 150 let je spousta, v té době už se ovoce cíleně vyhledávalo a kvalitní odrůdy už docela snadno štěpovaly a množily.
Například Kožená reneta nebo Šampaňská reneta nebo Hedvábné pozděkveté jsou odrůdy jablek staré několik set let.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.9.2024 15:22
Článek ve mně vyvolal nostalgii.
Několik let jsem sklízel ovoce v sadu, který založil dědeček mé manželky.
Žádné z jablek, která jsem tam česal, by asi na první pohled nelákala zákazníka supermarketu - určitě ne vzhledem - ale:
a) vydržela ve sklepě v pohodě do jara, některá dokonce až do další sklizně
b) měla skvělou, zajímavou, plnou a svěží chuť i vůni, zatímco současné ovoce bylo zřejmě šlechtěno především na odolnost proti hrubému zacházení, aby s tím nebyly ve skladech, při přepravě a v krámech problémy. Chutná to fádně, nemá to šťávu, je to jako kedlubny. Což ovšem může být tím, že je všechno ovoce "podtržené", češe se dávno před dosažením zralosti. Že prý to "dojde" - ale to je jen mýtus. Tu chuť, jakou by mělo ovoce plně dozrálé na stromě, to nikdy nedohoní.
Po těch starých jablkách se mi moc stýská. Zlatá Parména, kožená zimní reneta, Holovouský malináč...
Ani nemluvě o švestkách, které zahubila Šarka...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

14.9.2024 13:48 Reaguje na Karel Ploranský
My jsme měli taky na zahradě množství odrůd jablek a každá byla jiná. jedna hodně kyselá, jedna hodně sladká, jedna vhodná ke konzumaci měsíc předtím, než skutečně dozrála a mohla se trhat, jedny měly perfektní mošt nebo různé mošty zajímavých chutí atd. Lidi, co kupují jablka v supermarketu, dneska ani netuší, jak různá jablka mohou být, v těch obchodech je jenom chuťově průměr, kdy všechny prodávaní odrůdy jsou vyšlechtěny na zhruba stejnou chuť, na tu, která je nejprodávanější. Plus tam je to podtržení, kterým obrovsy trpí hlavně odrůda Golden delicius. Goldeny ponechané k dozrání na stromě mají úplně jinou perfektní chuť než ty polystyrenové z supermarketu.
Staré odrůdy měly tak mnohem rozmanitější způsoby skladování na zimu. Například některá jablka se ukládala na zimu zabalená do sena na půdu, kde bylo sucho, takže nesměla vysychat a kde bylo za mrazů i pár stupňů pod nulou, a to musela vydržet bez degradace. To byla jablka s velmi tuhou dužinou a silnou slupkou. Některé odrůdy byly na podzim málo chutné a málo jedlé a dozrály a měly plnou chuť až v zimě při skladování a na jaře.
Dnešní odrůdy je třeba vesměs skladovat ve sklepě s nízkou stálou teplotou a určitou vlhkostí, jinak se rychle kazí. To je daň za vyšlechtění křupavé velmi šťavňaté dužiny s velkým obsahem šťávy s vyváženým cukrem a kyselinou, tudíž ani vysoký obsah cukru ani vysoká kyselost nezpomaluje kažení jablek a malým obsahem sušiny a s tenkou slabou slupkou, která se nemusí loupat.
ze starých odrůd například Jonathan má velmi tenkou slupku a potřebuje ve sklepě velmi vysokou vlhkost, jinak vysychá, ale v dobrém sklepě má potenciál vydržet až do léta. zatímco většina zimních odrůdy vyčerpá ochranní látky tak do března až května a potom se začne hromadně kazit.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

16.9.2024 16:41 Reaguje na Radim Polášek
Goldeny ponechané k dozrání na stromě mají úplně jinou perfektní chuť než ty polystyrenové z supermarketu. .....

No jo, ale plně vyzrálé vydrží i v klimatizovaném skladu jen krátce.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist