https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-analyzovali-vliv-klimatickych-zmen-na-luzni-lesy-v-povodi-dunaje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vědci analyzovali vliv klimatických změn na lužní lesy v povodí Dunaje

22.9.2024 01:58 (ČTK)
Jedním z pilotních míst projektu Dalia je lužní les na soutoku řek Dyje a Moravy.
Jedním z pilotních míst projektu Dalia je lužní les na soutoku řek Dyje a Moravy.
Vědci a odborníci z osmi zemí dunajského povodí se shodli na tom, že je klíčové pravidelné zaplavování lužních lesů, jinak hrozí jejich zánik. Lužní lesy hrají důležitou roli ve vodním hospodářství a biodiverzitě tohoto regionu. Informovala o tom Česká zemědělská univerzita (ČZU). Ve Valticích se uskutečnilo mezi 11. a 13. zářím setkání vědců z mezinárodního projektu Dalia, jež se má zaměřit na ochranu lužních lesů. Jedním z prvních míst projektu je soutok Dyje a Moravy. Experti monitorovali vodní nádrže na tocích a vytvářeli predikce dopadů klimatických změn na okolní lužní lesy.
 
Lužní lesy, nacházející se v dolních tocích řek, slouží jako přírodní rezervoár vody, což jim umožňuje zmírňovat povodňové vlny a při suchých obdobích postupně uvolňovat vodu do okolní krajiny. Tyto lesy zároveň tvoří důležitý biotop pro mnoho druhů rostlin a živočichů. Avšak kvůli změnám klimatu a nadměrnému čerpání vody je jejich existence v ohrožení.

"Lužní lesy jsou životně závislé na pravidelném zaplavování. S postupujícími klimatickými změnami a zvyšujícími se nároky na využití vody se však podmínky v těchto oblastech zhoršují. Abychom tento složitý ekosystém dokázali udržet, je třeba uvažovat o vodním režimu komplexně, a to v celém povodí Dunaje," uvedla Zuzana Boukalová z Fakulty životního prostředí ČZU.

Jedním z pilotních míst projektu Dalia je lužní les na soutoku řek Dyje a Moravy, kde jsou lesy zásadně ovlivněny provozem vodních nádrží, jako jsou Nové Mlýny, Vranov a Vír. Monitoringem těchto nádrží se zabývá Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka (VÚV TGM), který ve spolupráci s Fakultou životního prostředí ČZU zpracovává data v predikčních modelech. Ty umožňují lépe porozumět dopadům klimatických změn na vodní režim v lužních lesích. Díky hydrologickým matematickým modelům mohou vědci doporučit vhodný vodní režim nejen pro fungování lužních lesů v povodí Dyje, ale i v evropském měřítku.

Podle Adama Viziny z VÚV TGM klimatické změny vedou k extrémům ve vodním režimu. "V důsledku klimatické změny dochází k výraznějším extrémům, ať už jde o maximální průtoky vody, které mohou způsobit povodně, nebo o delší období sucha. Tyto extrémní jevy se navíc objevují v jiných částech vegetačního období," řekl. Dodal, že se zaměřují na celkové zhodnocení vlivu klimatické změny na vodní režim v lužních lesích, jejich další možnosti přežití, a to například i s ohledem na možnost přemnožení komárů či jiného hmyzu.

Dunaj je po Volze druhá nejdelší řeka Evropy. Protéká deseti zeměmi. Pramení v Německu a dále teče přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko, Srbsko, Bulharsko, Rumunsko a hraničí s Moldavskem a Ukrajinou. Povodí Dunaje zasahuje do 20 států mezi nimiž je i Česko s povodím Moravy a okrajovou částí Šumavy.

Projekt Dalia, financovaný Evropskou unií, sdružuje 22 partnerů z osmi dunajských zemí. Jeho cílem je vytvořit integrovaný systém, který pomůže řídit a chránit vodní ekosystémy v regionu. Přestože většina řek v povodí Dunaje nesplňuje standardy kvality vody, odborníci věří, že jejich práce může přinést pozitivní změnu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist