https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-zivotniho-prostredi-se-dohodli-na-spolecne-pozici-eu-pro-summit-cop29
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ministři životního prostředí se dohodli na společné pozici EU pro summit COP29

15.10.2024 14:39 | LUCEMBURK (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | photoshootbyrena / Depositphotos
Ministři životního prostředí zemí EU se včera na zasedání v Lucemburku shodli na jednotné vyjednávací pozici sedmadvacítky před klimatickým summitem COP29, který příští týden hostí Ázerbájdžán. Oznámil to podle agentury Reuters mluvčí Rady EU. Součástí pozice je mimo jiné důraz na potřebu vyššího podílu soukromých investic na financování zelené transformace v rozvojových zemích.
 
Ministři, včetně Petra Hladíka za Českou republiku, se v Lucemburku sešli, aby doladili konečnou verzi unijní pozice. Shodli se mimo jiné na tom, že "změna klimatu je existenční hrozbou pro lidstvo, ekosystémy a biologickou rozmanitost, stejně jako pro mír a bezpečnost", stojí v prohlášení po ministerské schůzce.

Na konferenci v Baku hodlá EU předložit "účinný, dosažitelný a ambiciózní globální cíl v oblasti financování klimatu" a vyzve k ambiciózním klimatickým plánům, které by udržely cíl omezit globální oteplení o nanejvýš 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální éře.

Rada EU ve svém prohlášení podtrhla, že "soukromé investice budou muset poskytnout největší podíl požadovaných investic do zelené tranzice".

Hladík před zasedáním řekl, že Česká republika chce spolu s dalšími státy takzvané jaderné aliance do textu prosadit zmínku, že do klimatické neutrality patří i jaderná energetika. Součástí této aliance jsou kromě ČR také Francie, Maďarsko, Polsko či Slovensko. Naopak Německo, Rakousko či Španělsko jsou tradičně proti uznání jaderné energie jako součástí úsilí o klimatickou neutralitu.

V tiskové zprávě o zasedání se pouze konstatuje, že Rada také zopakovala výzvu k "odklonu od fosilních paliv v energetických systémech spravedlivým, spořádaným a poctivým způsobem", přičemž v tomto kritickém desetiletí je třeba urychlit kroky tímto směrem tak, aby bylo dosaženo cíle klimatické neutrality do roku 2050 v souladu s vědeckým pokrokem.

Vyjednávači budou ve dnech 11. až 22. listopadu v Baku jednat o novém cíli financování ochrany klimatu. Nahrazen má být současný závazek bohatých zemí poskytovat k tomuto účelu rozvojovým zemím 100 miliard dolarů (více než 2,5 bilionu korun) ročně. Hlavní vyjednávač předsednictví COP29 podle Reuters řekl, že jsou potřeba řádově biliony dolarů, ale realisticky může veřejný sektor poskytnout stovky miliard.

Zranitelné a rozvojové země chtějí mnohem vyšší cíl, ale EU a Kanada upozornily, že velký skok ve výši poskytovaných veřejných prostředků je nerealistický.

EU předtím vyzvala Čínu, druhou největší ekonomiku světa, aby se v plánu financování klimatu stala přispěvatelem. Zatím je Čína podle parametrů OSN stále považována za rozvojovou zemi.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

15.10.2024 15:24
Celé je mi to připadá dost šejdrem. Vyspělé západní země už dávno emise snižují a vliv Evropy je dost marginální, zatímco Čína a dnes i Indie fedrují uhlí ve velkém a kupují krvavou ropu z Ruska.
Vůbec nechápu, proč oni to platit nemají. Skutečně rozvojové země rozvíjí OZE zcela automaticky, bo je to pro ně levnější, než fosil, nebo jádro. A každou pomoc bych podmínil omezováním porodnosti, jinak to k ničemu nebude.
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

15.10.2024 17:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Kde to žijete? Čína i Indie rozvíjí OZE, Čína je první na světě v rozvoji fotovoltaiky, vyrábí fotovoltaické panely, levné a nejkvalitnější, pro celý svět. Ze všech fotovoltaických panelů je jich více než polovina celosvětově instalována právě v Číně. To samé platí i pro větrnou energetiku a vodní energetiku.
A že ještě nespálila tolik uhlí ve své historii jako naše euroatlantická civilizace? Tak to dohání teď, aby zvýšila životní úrověň svých obyvatel.
EU je se svým chováním v energetice světová singularita, její energetická politika je živena hysterií fiktivního "rozvratu klimatu".
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.10.2024 17:40 Reaguje na Milan Vaněček
Podívejte se na tento graf emisí CO2, Čína spálí ročně více uhlí, než Británie za celých 140 let.
My jsme za určitou cenu vybudovali celou technickou civilizaci, kterou Čína komplet okopírovala a šermovat s tím, že ona má právo spálit zbytek světa, je zcela idiotský.
https://www.echo24.cz/a/Hrywh/komentare-kovanda-draghiho-zprava-o-stavu-eu-ekonomiky-emise-klima-green-deal-posvatna-krava
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

15.10.2024 18:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak to vydělte tak 25 (poměr počtu obyvatel a hned se to zmenší. A USA jsou mnohem větší než GB, a to jsou jen 2 země z více než 30, představujících naši euroatlantickou civilizaci.
Byly dávné doby kdy Evropa kopírovala od Číny, pak zase všichni kopírovali od USA a teď už Čína vede v počtu patentů a hlavně ve schopnosti vyrábět vše, pro EU i USA.
A jak okomentujete to, že výkon čínských fotovoltaických elektráren předčí výkon fotovoltaických elektráren celého zbytku Světa?
Jak okomentujete, že nejvíce elektromobilů se světě se vyrobí i prodá v Číně? Probuďte se.
A přestaňte s tím hlásáním konce světa kvůli "rozvratu klimatu" "způsobeného člověkem" či s Vaším ""spálit zbytek světa"-to jste tomu dal korunu.
Takových hlasatelů apokalypsy tady už bylo, i odpustky už Evropa vydávala (kdysi církevní, teď uhlíkové), a stalo se něco?
Odpovědět

Viktor Šedivý

15.10.2024 21:31 Reaguje na Milan Vaněček
Čína pomocí elektromobilů nebojuje s imaginárním CO2 nepřítelem ale s naprosto šíleným smogem, což je problém v Evropě dávno vyřešený.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2024 08:29 Reaguje na Milan Vaněček
Ten koment je zcela jednoduchý. Kolik Čína produkuje OZE a čisté energie je úplně fuk, tohle klima zatěžuje minimálně. Ale ničí je jejich uhelná a ropná industrie. Budete brát člověka za čistotného, když bude mít doma naklizeno a bude čadit z komína a odpadky házet z okna?
A ten rozvrat klimatu je skutečná hrozba, nikdy v historii člověka tohle nenastalo. Z dlouhodobých předpvědí se plní ty alarmistické, dnes to začíná nabírat forsáž (což vidíme i u nás).
Odpovědět
MV

Milan Vaněček

16.10.2024 09:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Kdyby Vám bylo 80, tak by jste taky pamatoval všechny zvraty počasí, horko, zima, sucho, povodně, nic nového pod sluncem.
A v klouzavém průměru, třeba 30-50 let, na mnoha místech Země, mohl usuzovat na změny klimatu.
A řekněte mi která apokalypsa v posledním tisíciletí vyšla? V posledních pár stech let i třeba podporována částí vědy. Jen se na ně vždy zapomene a už se vytváří nové.
Jediné nebezpečí pro Zemi a lidi na zemi je globální jaderná válka. A ani ta by klima nezměnila, jen by zničila velkou většinu lidstva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2024 21:53 Reaguje na Milan Vaněček
Člověče nešťastná, vy o tom vůbec nic nevíte? Jaké cha cha "zvraty počasí"???
Tady je jakýsi fundament.
"A vidíme, že nynější oteplování je stokrát rychlejší než kdykoli během této doby" 50 - 100 mil let.
https://www.respekt.cz/tydenik/2019/16/klima-vstupujeme-do-temneho-veku
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2024 08:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tento článek je z roku 2019 a některé předpovědi se už plní. Válečné konflikty se rozhořívají, i když příčina souvisí s klimatem jen vzdáleně. Rozvoj OZE taky jede dle jeho prognóz atd. atd.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.10.2024 09:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Jedine konflikty by neboli možné bez fosílnych palív. Elektrotanky na solárny pohon alebo solárne ručnice by asi tľko škody nenarobili. https://www.youtube.com/watch?v=VvLI0beRKmE&ab_channel=Vzh%C5%AFrudoGr%C3%BCnbachu
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2024 16:26 Reaguje na Vladimir Mertan
Jistě, Stalin tvrdil, že ropa je krev války a proto plánoval první útok na Evropu na Rumunskou Ploješti. A putin řekl rovnou, že energetika je taky zbraň a zarazil nám plyn.
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.10.2024 20:53
Tzv. dekarbonizace má pro ovlivňování klimatu nevýznamný podíl, uměle nafouknutý a z medializovaný problém, pravděpodobně pouze sloužící k ovládání a ohlupování lidstva, k zajištění vysokých zisků korporacím, dokonce jeho bezohledné snižování se může projevit jako škodlivé pro lidi i pro přírodu. CO2 je nejdůležitějším plynem života přírody a nakonec i života lidí......
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.10.2024 21:55 Reaguje na Milan Milan
Vy tuhle až neskutečnou cypovinu tu meldujete pořád dokola.
Co kdybyste se podíval do nějakého grafu?
https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vojtech-pecka-novy-report-o-stavu-klimatu-od-vyznamnych-svetovych-vedcu-a-vedkyn
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.10.2024 07:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Vojtěch Pecka = hlásná trouba klimaalarmistů
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2024 08:30 Reaguje na Miroslav Vinkler
Jenže oni mají prakticky pravdu, podívejte se na hlavní prognózy už od 60. let, vyšly většinou ty alarmistické.
V šesté zprávě IPCC píšou o nárůstu světové teploty do konce století o +5,7°C v nejhorší variantě, po které ale jedeme. Což je zcela likvidační a skutečnost může být ještě horší, jak napovídají poslední roky.
Odpovědět
PE

Petr Elias

17.10.2024 09:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Silný argument od klimalháře. :)
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.10.2024 09:22 Reaguje na Petr Elias
Ale, už sa nedarí na Neviditelnom psovi? Ako to nazvali Eliášov oheň? A tých mísusiek čo si tam dostal.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.10.2024 09:20 Reaguje na Pavel Hanzl
Myslíte ten článok, pri ktorom bola na želanie autora vymazaná diskusia? Veď to je priamo priznanie toho, že si autor svoje tvrdenia nevie doložiť. A dokolečka meldujete o tom temnom veku do ktorého vstupujeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.10.2024 16:30 Reaguje na Vladimir Mertan
Vy jste to nečetl, že ne? Už v nadpisu je sděleno, že je to kompilát z názorů různých vědců, takže je to doložené celé. Asi autor nestál o to, aby tam exhibovali ropáci, jako na Ekolistu stále. Proč si nezaložíte nějaké ropácké listy? Já bych vás tam chodil prudit stejně, jako sem.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

19.10.2024 18:52 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasne, že autor o to nestál. Tak sme pokročili, maže sa diskusia a tí čo im to vyhovuje takú cenzúru schvaľujú. Začem bukvy, vsjo jasno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

20.10.2024 16:47 Reaguje na Vladimir Mertan
Akú cenzúru? To dělá kdo? Mě mažou a banují většinou ropáci a ruští vohnouti. Na Novinkách mi dali ban za podporu EU (nebo za slušnou kritiku proruských šmejdů).
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

20.10.2024 18:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale, ale a ako sa dá inak nazvať zmazanie diskusie pod článkom ako cenzúra. Proste autora nezaujímajú názory a pripomienky čitateľov, má z nich strach. Nakoniec väčšina klimaalarmistických článkov na Ekoliste už nepripúšťa diskusiu, väčšina hneď od chvíle kedy sú články uverejnené.
Začem bukvy vsjo jasno.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2024 07:53 Reaguje na Vladimir Mertan
Diskuse pod článkem není žádné demokratické právo a u drtivé většině článků na všemožných webwech taky žádná není.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.10.2024 14:55 Reaguje na Milan Milan
A že byste tu hlavní příčinu současného oteplování uvedl, ať je o čem diskutovat a ne se jen napadat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

17.10.2024 07:54
Takových výkřik do tmy už bylo , nejvíce mě pobavila myšlenka, že klimaalarmisti řeknou ,co se má dělat, a soukromý sektor to zaplatí ze svého.
To už dřív budou lítat pečení holubi do huby .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.10.2024 08:24 Reaguje na Miroslav Vinkler
Tady jde o život všem, i soukromému sektoru.
Každý normální člověk vidí, jak rychle se klima mění a pokud se shodnou prakticky všichni vědci světa, tak skutečně není co řešit. Na placatost Země taky snad nevěříte.
Letní teploty třeba přes +50°C u nás totálně rozvrátí celý ekosystém a silně poškodí fungování společnosti. A už naměřili asi +42, už tahle teplota je silně problematická a pro člověka pracujícího venku silně limitující.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

20.10.2024 18:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Viete mi doložiť, kedy nejaký skutočný vedec tvrdil, že teploty u nás budú cez 50°C? Trúfam si povedať, že nie. Proste iba tak plácate a ku tomu pridáte poviedku o placatej zemi. Ak niekde namerali +42°C tak to bolo iba na jednom mieste a výnimočne. Pokiaľ viem bolo nad 40°C namerané v Poľsku niekedy okolo roku 1920 a zem sa kvôli tomu neprestala otáčať, ani nebolo potom zrazu 50°C .
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

21.10.2024 07:57 Reaguje na Vladimir Mertan
Zvýšení globální teploty o +1°C znamená +6 až +10°C v extrému. Zatím to doposud takto fungovalo. Když jsem byl kluk, bylo v létě několik málo tropických dní (dost často žádný), dnes je počítají na desítky.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.10.2024 14:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
Soukromý sektor nic nezaplatí. Promítne to do prodejních cen. Zaplatí to ti, co to kupují.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.10.2024 08:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Soukromý sektor není od toho, aby řešil klima. Ten vyrábí všechny věci potřebné pro lidi a ještě platí daně. Klima je už vyšší systém, především státní.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist