https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/pardubice-spustily-web-o-historii-i-budoucnosti-prirodni-lokality-cervenak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pardubice spustily web o historii i budoucnosti přírodní lokality Červeňák

26.10.2024 00:30 | PARDUBICE (ČTK)
Město Pardubice spustilo nový web o přírodní lokalitě Červeňák, která dřív patřila armádě. Lidé se tam dozví o historii oblasti i plánované revitalizaci. ČTK to řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO). Na bývalém vojenském území kdysi bývala lanovka, železniční trať i čtyři mosty přes Chrudimku.
 
"Červeňák je unikátní lokalita s bohatou historií a cennými přírodními společenstvy, která si zaslouží pozornost veřejnosti. Plánujeme tuto oblast revitalizovat a vrátit jí původní ráz otevřené lesostepní krajiny," řekla Klčová.

Díky tomu, že oblast nebyla zemědělsky využívána, zachovaly se na Červeňáku unikátní společenstva rostlin a živočichů. Plány města mají za cíl vše zachovat. Součástí obnovy bude oprava technických památek, které připomenou vojenskou minulost území a zároveň poslouží jako vybavení pro návštěvníky.

"V letošním roce byla dokončena projektová dokumentace pro stavební povolení, v květnu byl schválen investiční záměr. Nyní se očekává vydání stavebního povolení, dokončení projektové dokumentace pro výběr zhotovitele a zahájení výběrového řízení. Samotná revitalizace by měla být zahájena v příštím roce," řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

Území Červeňáku se nachází na jihu Pardubic, z jedné strany přiléhá k městu a z druhé ho lemuje řeka Chrudimkou. Dochované jsou dva historické mosty, Červeňák a Zeleňák. Od roku 1919 tam působil železniční pluk. Místo s řekou a členitou plochou se mu hodilo pro výcvik.

V roce 1922 tam pluk postavil ocelový most a lanovku od kostela v Pardubičkách až k Nemošické stráni. K pozorování výcviku sloužila budova s terasou, zbytky její stavby se dochovaly pod názvem Důstojnický klub. V následujícím roce propojila dráha na přepravu materiálu sídlo železničního pluku v bývalé válečné nemocnici a cvičiště na Červeňáku.

Od 70. let 20. století využíval areál 1. ženijní opevňovací prapor Pardubice. Dodnes ho připomínají tři cvičné železobetonové ženijní úkryty. Ženisté tam cvičili až do zrušení praporu v roce 1994. Cvičiště pak využíval až do roku 2003 dělostřelecký oddíl z blízkých Masarykových kasáren k jízdám s těžkou technikou, která zabránila růstu náletových dřevin. Těžká váha strojů vytvořila tůně, v ní žili čolci a listonozi. Od roku 2019 patří lokalita městu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist