https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/britanie-chce-snizit-emise-sklenikovych-plynu-do-roku-2035-o-81-procent
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Británie chce snížit emise skleníkových plynů do roku 2035 o 81 procent

12.11.2024 17:19 | BAKU (ČTK)
Britský premiér Keir Starmer.
Britský premiér Keir Starmer.
Britský premiér Keir Starmer na konferenci COP29 v Baku oznámil ambicióznější klimatický cíl své země: snížit emise skleníkových plynů do roku 2035 o 81 procent oproti úrovni z roku 1990. Informovaly o tom dnes agentury Reuters, AFP a stanice BBC News. Dosavadní plán Británie bylo dosáhnout poklesu emisí o 78 procent do roku 2035, což před lety Londýn označil za nejambicióznější plán na světě.
 
"Stavíme na naší pověsti klimatického lídra, cílem Spojeného království je snížit do roku 2035 veškeré emise skleníkových plynů nejméně o 81 procent oproti úrovni z roku 1991," uvedl Starmer na tiskové konferenci v Baku. Podle Reuters nový cíl nezahrnuje emise z mezinárodní letecké a lodní dopravy.

Ministerský předseda doplnil, že ambicióznější cíl obyvatele Británie nezatíží. "Nebudeme lidem říkat, jak mají žít. Nehodláme lidem začít diktovat, co mají dělat," prohlásil labouristický premiér. Hovořil přitom podle BBC o investicích do čistých technologií a dopravy, což by mělo pomoci Britům zvolit si ekologičtější život.

Británie se za předchozí konzervativní vlády v roce 2021 zavázala ke snížení emisí do roku 2035 o 78 procent oproti roku 1990. Spojené království už snížilo produkci skleníkových plynů o 42 procent tím, že se odklonilo od uhlí a přešlo na ekologičtější energii, poznamenala stanice BBC News.

Dalšího snížení podle britských vědců bude obtížné dosáhnout beze změny způsobu života lidí, upozornila veřejnoprávní stanice. K naplnění cíle je podle odborníků třeba omezit auta jezdící na benzin nebo naftu. V příštích pěti letech bude také zapotřebí omezit létání a konzumaci masa a mléčných výrobků, dodala BBC.

Agentura AFP poznamenala, že Starmer je jedním z nemnoha lídrů zemí ze skupiny velkých světových ekonomik G20, která je zodpovědná za téměř 80 procent emisí skleníkových plynů zahřívajících planetu, kteří se na COP29 ukázali. Klimatická konference, které se zúčastní představitelé téměř 200 zemí, začala v pondělí a potrvá do 22. listopadu. Dnes poutají pozornost hlavně projevy hlav států a šéfů vlád. Předseda české vlády Petr Fiala pronese projev ve středu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

12.11.2024 17:36
"Bude potřeba omezit konzumaci masa a mléčných výrobků"? To vypadá jako dobrý základ nějaké totalitní společnosti.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.11.2024 17:58 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

12.11.2024 23:21
Už je to vícero let kdy jsem se dočetl, že při výbuchu sopky Mt. St. Helens uniklo do ovzduší více CO2 než kolik ho vyprodukovalo lidstvo za celou svoji průmyslovou éru.
I za socialismu poukazovali komunisté na to, že je škoda pálit uhlí v elektrárnách, že se jedná o cennou chemickou surovinu. Výrobu elektřiny i tepla chtěli řešit (masívní?) výstavbou jaderných elektráren. V každém kraji měla být jedna, u velkých měst i jaderné teplárny a hojně se mělo topit elektřinou. Kromě toho byly uzavřeny výhodné smlouva na dodávky ropy a plynu ze SSSR. O omezování dopravy, konzumace masných a mléčných produktů nic neříkali.
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.11.2024 14:01 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Už podruhé opakuji, že je pěkná kravina. :D Ze St. Helens uniklo mnoooooohem méně CO2 než co lidé vyprodukovali od dob p. revoluce. :D
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

13.11.2024 09:54
To se to slibuje, když to bude plnit (za hodně dlouho) někdo jiný!
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

13.11.2024 12:17
Stačí se podívat na silové energetické kabely do VB a směr toků elektřiny.
Od Norska po Francii tečou GW tam.
To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou!
Odpovědět

Radek Čuda

13.11.2024 13:36
Když se člověk trochu obeznámí s tamními lahůdkami typu dostupnost a kvalita zdravotné péče nebo veřejná doprava, a velmi uspokojivé situaci v oblasti kriminality ani nemluvě, tak jsem si jist, že zrovna tohle je to, co tamní obyvatele nejvíce zajímá a trápí.
Odpovědět
va

vaber

13.11.2024 17:30
To je pořád keců o snižování CO2 a v Angili mají jasno. K naplnění cíle stačí omezit auta jezdící na benzin nebo naftu, omezit létání a konzumaci masa a mléčných výrobků a cíle jsou splněny.
Tak se mediálně masíruje plebs. Je třeba tupě věřit a neptat se.
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.11.2024 22:39
Opakuji se. CO2 produkovaný lidmi není pro změnu klimatu zásadní problém, a už vůbec není ani zásadní skleníkový plyn. CO2 je zásadní pro koloběh života a vlastně vše živé na planetě. Množství CO2 zastoupené v atm země cca 0,037%, držící se převážně v nízkých vrstvách atmosféry. Jeho množství nemá vliv na periody po miliony let probíhajícíh klimatických změn.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist