MŽP: Kvalita ovzduší a vody se loni dál zlepšovala, ubývá ale orné půdy či ptáků
V posledních letech se podle zprávy zlepšuje kvalita ovzduší. Oblastí s překročenými limity škodlivin je i díky mírným zimám méně. Česko tak směřuje ke splnění emisních závazků do roku 2030, s výjimkou emisí amoniaku.
Od roku 2000 se také zlepšila kvalita povrchových vod díky výstavbě čistíren odpadních vod a dalším opatřením, uvádí zpráva. Přestože ale úroveň znečištění již neroste, pokrok stagnuje.
V zemědělských oblastech podle zprávy ubývají ptáci, kteří jsou hlavním ukazatelem biologické rozmanitosti. Zemědělská půda, ohrožená degradací kvůli jednotvárnému hospodaření, stále ustupuje ve prospěch zastavěných ploch.
V lesích pak již sice ustupuje kůrovcová kalamita, stále však ovlivňuje bilanci emisí České republiky. Postižené lesy totiž produkují více uhlíku, než kolik dokážou pohltit. Zdraví lesů podle ministerstva není dobré, a to zejména kvůli nevhodné skladbě stromů.
Energetický mix pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2023 zaznamenal nárůst podílu obnovitelných zdrojů, zatímco podíl fosilních paliv klesá. Využívání alternativních pohonů v individuální dopravě však postupuje pomalu. Česko má třetí nejnižší podíl registrací nových elektrických automobilů v Evropské unii.
"Klimatická změna je neopomenutelný fakt a musíme dělat vše pro to, abychom zmírnily její dopady," uvedl Hladík. "Proto jsme připravili tři zásadní novely na ochranu vody, půdy a ovzduší," doplnil. Například novela zákona o ochraně ovzduší, kterou aktuálně projednává Sněmovna, má zajistit mimo jiné přísnější monitoring emisí a další opatření ke snížení znečištění.
Zpráva o životním prostředí České republiky za rok 2023, vydaná ministerstvem životního prostředí, poskytuje oficiální informace o stavu životního prostředí. Sleduje také pokrok v plnění cílů Státní politiky životního prostředí ČR do roku 2030.
reklama