https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemsky-soud-naridil-vlade-vetsi-starost-o-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemský soud nařídil vládě větší starost o životní prostředí

23.1.2025 11:42 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nizozemský soud nařídil vládě větší starost o životní prostředí, stát podle něj činí příliš málo proti poškozování přírody dusíkatými emisemi. Přísnější pravidla tak hrozí především zemědělcům, upozornila agentura DPA. Civilní soud v Haagu tak dal za pravdu žalující organizaci Greenpeace. Rozsudek je podle DPA výbušný i politicky.
 
Nizozemská vláda podle něj musí zajistit, aby škodlivé emise dusíkatých sloučenin v nejméně polovině chráněných přírodních oblastí byly do roku 2030 sníženy tak výrazně, že nebudou překračovat přípustný limit. Rozsudek může mít podle agentury vážné důsledky pro nizozemský intenzivní chov hovězího dobytka a je ranou pro pravicovou vládní koalici.

Součástí koaliční vlády je od loňska i populistická protestní agrární strana BBB, která rázně odmítá kroky jako je právě redukce početního stavu skotu.

Na verdikt reagovaly s pobouřením zemědělské svazy i pravicové strany. Pravicový populista a předseda největší nizozemské vládní Strany pro svobodu (PVV) Geert Wilders přísnější podmínky odmítá. Nizozemsko podle něj potřebuje naopak uvolnění pravidel ohledně emisí.

Zklamání vyjádřila i nizozemská ministryně zemědělství Marije Wiersmaová, která oznámila, že rozsudek důkladně prozkoumá a zvažuje, že proti němu podá odvolání. Agrární svazy varovaly před katastrofálními důsledky pro zemědělce.

Ochránci životního prostředí naopak rozhodnutí soudu uvítali a vyzvali vládu k rychlému konání. Greenpeace hovoří o "svátku pro přírodu".

Soud upozornil, že nizozemská vláda porušuje své vlastní zákony. Pokud nebudou do roku 2030 dodrženy zákonem stanovené cíle, hrozí státu peněžní pokuta ve výši deset milionů eur (přes 250 milionů korun). Stát argumentuje, že přísnější opatření jsou neproveditelná a že by měla dalekosáhlé hospodářské následky.

Už několik let se v Nizozemsku zhoršuje stav chráněných oblastí kvůli působení dusíkatých sloučenin, poznamenala DPA. Hlavní příčinou je chov dobytka a amoniak. Zvažovaná opatření dosud ztroskotala na silném odporu zemědělců, kteří loni uspořádali několik velkých protestů, jejichž součástí byly i blokády dálnic.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

23.1.2025 12:13
Bude se o tom více psát, ale to je tak asi vše, čeho GP dosáhne. Tam má intenzita hluboké kořeny, jsou na ni pyšní, přitom jsou oblasti jinde v Evropě, kde by skotu mohlo být více v eko režimu. Podobně jako ve Španělsku s prasaty, kde to je vybičované do extrému.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

23.1.2025 12:33
Mě by zajímalo, jestli si spočítali, o kolik jim ubydou příjmy do ekonomiky, když zaříznou zemědělství. Desítky let podporovali chov skotu a výrobu sýrů horem dolem, byli na své produkční zemědělství pyšní, propagovali ho, sýry jsou významný vývozní artikl. Ano, díky masivní dlouhodobé podpoře mají skotu tak nějak víc, než jejich krajina unese. Ostatně, příroda tam žádná neexistuje, není co zachraňovat. Čím chtějí mléko a mléčné výrobky v obchodě nahradit? Vývozem idejí Green Dealu?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

23.1.2025 13:23
Pokud nebudou do roku 2030 dodrženy zákonem stanovené cíle, hrozí státu peněžní pokuta ve výši deset milionů eur (přes 250 milionů korun). Stát argumentuje, že přísnější opatření jsou neproveditelná a že by měla dalekosáhlé hospodářské následky. ..............

Zajímal by mě, kdo tu pokutu uloží a bude inkasovat.
Vláda by ty "dalekosáhlé hospodářské následky" měla "hodit" na justici a ochranářské organizace přestat dotovat. Ať aktivisté konají ve svém volném čase a za své.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.1.2025 14:12 Reaguje na Jaroslav Pokorný
1*
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist