https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/evropsky-soud-pro-lidska-prava-odsoudil-italii-kvuli-nelegalnimu-nakladani-s-odpady-ze-strany-mafie
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Evropský soud pro lidská práva odsoudil Itálii kvůli nelegálnímu nakládání s odpady ze strany mafie

30.1.2025 20:52 (ČTK)
Na soud se obrátila skupina 41 Italů a několik organizací s tím, že kvůli nelegální likvidaci toxických odpadů v oblasti vzrostl výskyt rakoviny a dalších nemocí. Ilustrační foto
Na soud se obrátila skupina 41 Italů a několik organizací s tím, že kvůli nelegální likvidaci toxických odpadů v oblasti vzrostl výskyt rakoviny a dalších nemocí. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropský soud pro lidská práva (ECHR) dnes odsoudil Itálii v případu nelegálního nakládání s nebezpečným odpadem v Neapoli a okolí ze strany mafie. Podle soudu italské úřady nejednaly s dostatečnou rychlostí a rázností, aby kriminální činnosti zabránily a aby ochránily místní obyvatele, píší agentury ANSA a AFP. Soud Itálii nařídil, aby do dvou let připravila strategii, jak situaci vyřešit.
 
Na soud se obrátila skupina 41 Italů a několik organizací s tím, že kvůli nelegální likvidaci toxických odpadů v oblasti vzrostl výskyt rakoviny a dalších nemocí. Itálie má podle soudu také zřídit nezávislý pozorovací mechanismus a zlepšit informovanost veřejnosti. Soud zároveň na dobu dvou let zmrazil stížnosti dalších 4700 lidí, které se týkají tohoto problému.

Podle zjištění policie, občanských organizací i parlamentních komisí začala mafie v 80. letech nelegálně navážet toxické odpady do oblasti mezi Neapolí a Casertou na jihu Itálie, kde žije na 2,9 milionu lidí. Mafie v oblasti organizovala nelegální skládky. Kvůli častým požárům těchto skládek oblast dostala přezdívku Terra dei Fuochi (Země ohňů). Tato část regionu Kampánie byla mimo jiné známá díky své zemědělské a potravinářské produkci.

Občané a organizace poukazovali na to, že italské úřadu proti fenoménu rázně nezasáhly. "Italský stát nereagoval na situaci s žádoucí přičinlivostí a rychlostí, ačkoliv o problému věděl mnoho let," uvedl podle agentury AFP v rozsudku soud.

Vysoký počet nelegálních skládek s toxickým odpadem a jejich časté požáry vedly k silnému znečištění ovzduší, podzemních vod a půdy. Občanské organizace poukazují i na to, že kvůli tomu je v této části jižní Itálie silnější výskyt rakoviny a dalších nemocí. To přiznaly v roce 2021 i zdravotnické úřady, podle kterých je prokázaný vyšší výskyt v zasažených obcích rakoviny prsu, leukémie a vrozených vad.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

31.1.2025 15:27
Podle zjištění policie, občanských organizací i parlamentních komisí začala mafie v 80. letech nelegálně navážet toxické odpady do oblasti mezi Neapolí a Casertou na jihu Itálie,.............

Občané a organizace poukazovali na to, že italské úřadu proti fenoménu rázně nezasáhly. "Italský stát nereagoval na situaci s žádoucí přičinlivostí a rychlostí, ačkoliv o problému věděl mnoho let," .......

Po Velké Sametové jsem se seznámil s několika Italy a také jsem je navštívil. Jednou v TV zprávách ukazovali, že mafie kdesi na Sicílii zastřelila nějakého soudce. A moji hostitelé jen rezignovaně povzdechli, že u nich stát řídí mafie.
Tak co s tím chce nějaký soud v Bruselu něco dělat? Ostatně i ty lhůty pro řešení problému jsou inspirující.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist