Termostatické hlavice - mimo topnou sezonu je otevřete na plno
Termostatické ventily výrazně přispívají k úsporám nákladů na teplo. Díky svému mechanismu totiž automaticky regulují teplotu v místnosti v předem nastaveném rozmezí. Vhodnou regulací může termostatický ventil snížit náklady na vytápění místnosti o 10 až 20 %. V létě, kdy topení v domě či bytě nepracuje, je ale dobré věnovat termostatickým ventilům odpovídající péči. Termostatické hlavice je potřeba udržovat v čistotě, jednou za čas je zbavit prachu a protočit.
Mimo topnou sezónu je velmi důležité nechat termostatické ventily u všech radiátorů úplně otevřené – tedy nastavené na nejvyšší stupeň, obvykle na „pětku“. „Aby termostatický ventil spolehlivě a dlouho fungoval, je důležité jej během léta nechat otevřený. Pokud mimo topnou sezónu ventil na dlouho uzavřete, zbytečně se namáhá jeho pružina a může dojít i k zatuhnutí regulační kuželky, případně k jejímu poškození. Je pak nutná výměna,“ popisuje letní údržbu termostatických hlavic Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, servisem a instalací otopné techniky.
K čemu jsou dobré termostatické ventily?
„Stačí po skončení topné sezóny obejít všechny radiátory a jejich termostatické ventily naplno otevřít. Ale i tomuto nezbytnému kroku se dá předejít pomocí instalace hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky,“ doplnil Karel Hajman. Se začátkem topné sezony je pak samozřejmě nutné všechny termostatické ventily nastavit tak, aby v dané místostni byla požadovaná teplota.
Nezřídka také dochází ke ztrátě funkce například u hlavic s voskovým čidlem, které po letech přicházejí o svoji regulační funkci, a je tedy vhodné je nahradit novými. „V případě přistoupení k výměně je nutno vědět, jaké máte termostatické ventily a jaké mají připojení. Ne všechny hlavice jsou totiž navzájem kompatibilní. Někteří výrobci však nabízejí hlavice s možností osazení na ventily i jiných výrobců,“ dodal Jan Kadleček ze společnosti Oventrop.
Může se stát, že během léta ventil zcela zatuhne. Je potřeba to zkontrolovat, což zvládne každý. U ventilu se povolí objímka, kterou je hlavice připevněna k topení. Odkryje se tak krátká tyčka, která by se měla dát prstem zatlačit a po uvolnění tlaku by se měla sama vrátit do původní polohy. Pokud se nepodaří zatuhlou tyčku rozhýbat, aby její chod byl volný, je potřeba ventil vyměnit celý.
reklama