https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/hana-mullerova-jak-umlcet-obhajce-prav-prirody-v-utahu-na-to-jdou-rovnou-zakonem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Hana Müllerová: Jak umlčet obhájce práv přírody? V Utahu na to jdou rovnou zákonem

15.4.2024
Na ilustračním snímku Velké solné jezero.
Na ilustračním snímku Velké solné jezero.
Foto | Gizy / Flickr
Zákonodárci státu Utah v USA přijali v lednu 2024 zákon, který obsahuje následující ustanovení: „Žádný orgán státu nemůže uznat nebo přidělit právní subjektivitu umělé inteligenci, neživému objektu, vodní ploše, území, nemovitosti, atmosférickým plynům, astronomickému objektu, počasí, rostlině, zvířeti ani žádnému jinému členu taxonomické oblasti mimo lidské bytosti.“ Zákaz přidělení právní subjektivity, který má být v účinnosti od 1. května, má za následek, že vyjmenovaným entitám nemohou být přiznána práva. Právě proto je tato legislativní novinka zajímavá v souvislosti s fenoménem rostoucí popularity hnutí a akademických snah volajících po zakotvení práv přírody.
 
Tématu práv přírody jsem se podrobně věnovala ve svém nedávném článku v časopise Právník. Vysvětlovala jsem v něm podstatu konceptu práv přírody, popsala nynější intenzivní mezinárodní debatu o potenciálu tohoto právního nástroje a identifikovala hlavní obtíže jeho případného zavedení, zejména v kontextu právních řádů Evropy. Rovněž jsem se věnovala vztahu práv přírody vůči lidskému právu na příznivé životní prostředí, a zejména pak vůči tradičnímu oboru práva životního prostředí, jehož součástí je i právní regulace zaměřená na ochranu přírody.

Především jsem ale poukázala na to, že právům přírody je nyní mezi akademiky oblasti životního prostředí a klimatu věnována obrovská pozornost, protože jsou vnímána jako naděje pro záchranu před hrozícím rozvratem globální biologické rozmanitosti, k jehož zastavení se stávající právní nástroje práva životního prostředí zdají nedostatečné.

Zákon již prošel oběma komorami parlamentu státu Utah, a je zajímavým dokladem tlaků a protitlaků v této oblasti, jež je citlivá z hlediska konzervativních vs. liberálních přístupů – asi není překvapením, že pro zákon ve sněmovně i senátu hlasovali především členové republikánské strany.

Z pohledu českého práva – práva unitárního státu je zajímavé už jen to, že legislativa federálních USA umožňuje, aby pravidla v tak zásadní právní otázce, jako je právní subjektivita, určovaly zákony jednotlivých států. Katie Surma v článku Utah Legislature Takes Aim at Rights of Nature Movement na webu Inside Climate News uvádí, že podobnou úpravu zavedli již dříve zákonodárci státu Florida.

V případě státu Utah dává tuto zákonodárnou iniciativu do přímé souvislosti s úsilím obhájců práv přírody prosadit je pro Velké solné jezero, které v důsledku klimatické změny vysychá, a jež chce zákonodárný sbor touto legislativní úpravou utnout hned v zárodku. Zákon na první pohled vypadá, že „pouze“ znemožňuje orgánům vlády vydat akt, který by některou z vyjmenovaných entit prohlásil za právní subjekt. Ale ve skutečnosti jde ještě dál, neboť mezi orgány státu („governmental entity“) výslovně zařazuje nejen zákonodárné a výkonné orgány, ale též soudy.

Prohlášení právní subjektivity nebo práv částí přírody (např. řek) se v posledních letech často děje právě prostřednictvím soudních rozhodnutí, a tomu chce zákon pro případ soudů státu Utah předejít. Z hlediska principů právního státu a rozdělení mocí ve státě mi připadá přinejmenším sporné, zda zákon může zakázat soudu určitý obsah rozhodnutí, ale tuto otázku by bylo třeba ponechat právním teoretikům a odborníkům na právo USA. Mně pouze svým přístupem připomíná, i když možná nelze takto úplně srovnávat, snahy o preventivní zakotvení „manželství jako svazku muže a ženy“ do ústavy, aby nebylo později možné přijmout zákon, který by tomu odporoval.

Koncept práv přírody jako koncept velmi netradiční až revoluční má zjevně své obhájce i odpůrce, přičemž stejně jako na straně podpory nalezneme kromě relevantních argumentů i nepodložená tvrzení o potenciální vysoké účinnosti tohoto nástroje a idealistická očekávání, tak na straně odmítnutí nalezneme oprávněnou kritiku různých aspektů práv přírody a možností jejich využití v praxi i apriorní odmítání čehokoli jenom proto, že to není tradiční.


reklama

 
foto - Müllerová Hana
Hana Müllerová

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

15.4.2024 08:35
No nevím, to, že NEmůže vydat stát právní subjektivitu není špatně.

Z toho hlediska deklaroval veřejný statek, který nemůže sloužit osobnímu prospěchu ani zcizení ať už ve jménu čehokoliv.

Jako reakci na čím dál emotivnější kampaně ekologistů, bych tento krok předpokládal.


Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.4.2024 08:48
Takže v Utahu je to jako u nás. Les nemůže být chráněn před broukem, ryby před kormoránem, spárkatá zvěř před ekologisty.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

15.4.2024 09:04 Reaguje na Michal Ukropec
se domnívám, že je to trochu jinak...ono totiž se v Utahu nevyvázali ze zodpovědnosti. Jen jí nanastavili podle přání ekologistů a to je tak asi všechno.


Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.4.2024 14:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jsem si dělal srandu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.4.2024 09:43
koncept práv přírody = konceptu práva ekologů, kteří o tom mluví.
Koncept práv ekologů = zničení demokracie.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.4.2024 10:28
Právní subjektivita pro někoho jiného než člověka? No to je pěkný nesmysl. A pokud ano, tak ať se to Velké solné jezero hájí samo.
Tedy ne, že si někdo uzurpuje právo ho zastupovat, ale ať se jezero hájí samo, popřípadě si samo najde toho, kdo ho má zastupovat.
Odpovědět
LB

Lukas B.

15.4.2024 11:17
jeden by se nenadál, že budeme pro zdravý rozum vzhlížet ausgerechnet k mormonům s jejich pověstí pokaženou historkami z divého západu:)

ale ono to není náhodou. lidská práva mohou být přiznávána výhradně (a nemohou být odpírána žádným) lidským bytostem. křesťanství má v tom poměrně jasno (a nějaké drobné nuance dokdy že je plod jen shlukem buněk a odkdy člověkem jsou jen drobným detailem).
Odpovědět

Radek Čuda

15.4.2024 11:40
Zcela upřímně ... děkuji za odkaz na článek, nicméně i po jeho pozorném přečtení se s v něm popisovaným konceptem práv přírody "na sebeurčení":-))) rozhodně neztotožňuji a považuji jej při vší úctě za úlet.

Takže pokud jde o Ut a Fla, tak za mne dobrý.
Odpovědět

Radek Čuda

15.4.2024 11:46 Reaguje na Radek Čuda
Plus ten titulek je poněkud zavádějící a bohužel díky tomu i lživý ... správně by měl znít "Jak umlčet SAMOZVANÉ obhájce práv přírody?".

A když jsme u toho, příroda tu byla dávno před námi a bude i dávno po nás a to, co ve skutečnosti hodláme chránit je nějaká naše vize o tom, jak by ta příroda měla vypadat. Ostatně, sama příroda a v rámci svého evolučního pokusničení se umí odvázat, že by z toho ty její samozvané obhájce trefilo. Pokud by na to tedy měli vůbec čas. Dinosauři vědí:-))).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist