https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/jakub-hladky-vlhcene-ubrousky-jsou-zlo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Hladký: Vlhčené ubrousky jsou zlo

11.11.2019
Vlhčený ubrousek, čerstvě vylovený z řeky.
Vlhčený ubrousek, čerstvě vylovený z řeky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Jakub Hladký / Rybo.cz
Až překvapivě často se mi stává, že při lovu ryb z vody vylovím textilní kosmetický ubrousek. Není snad vycházky, aby se mi to u nás na Otavě nestalo. Zvláště při přívlači. To jich z vody vytáhnu za jedno odpoledne i několik.
 

Jak se tyto textilní ubrousky do řeky dostávají?

Nejen, že mě to při rybaření zlobí, ale především mne napadá, kde se jich v té řece tolik bere? Odpadní voda z města prochází čističkou, kde se předpokládám, tyto ubrousky jako pevný odpad někde zachycují.

Nedokážu si představit, že by jich lidé do řeky tolik naházeli, ať už jakýmkoli nezodpovědným způsobem. Musí být tedy ještě další zdroj tohoto znečištění. Chatová oblast kolem řeky pod Pískem? Nebo tyto textilní ubrousky nejsou v městské čistírně odpadních vod zachyceny? Nevím.

O tom, že jsou textilní kosmetické ubrousky ekologické zlo, snad není diskuse. To je obecně známo a v médiích je o tom slyšet poměrně často. Tyto ubrousky jsou údajně téměř nerozložitelné a představují nejen problém pro odpadní potrubí, čističky, ale také obrovskou ekologickou zátěž a nebezpečí pro volně žijící tvory. Přesto mne překvapuje, jak s nimi lidé i nadále zacházejí.

Textilní kosmetický ubrousek na rybářském háčku vytažený z řeky
Textilní kosmetický ubrousek vylovený z řeky Otavy

Je to o každém z nás

Nejen při lovu ryb v řece, ale i velmi často v přírodě jsou k vidění pohozené ubrousky. Podobně jako PET lahve a další nerozložitelný plast je lidé použijí a zahodí, přírodě a vlastní odpovědnosti navzdory. Po nás potopa.

Nepopírám, že jsou tyto vlhčené ubrousky skvělý nápad a zvláště tam, kde není k dispozici voda pro osobní hygienu, jsou výbornými pomocníky. Přesto si nedokážu za sebe představit, že bych je po použití prostě jen tak v přírodě odhodil, stejně jako kterýkoli jiný odpad.

Jenže mnoha lidem je to jedno. Nezáleží jim na přírodě, ani na ničem jiném. A podle toho to také vypadá. Příroda je plná odpadu, který tam kdosi pohodil a je mu jedno, jaké to za sebou nese důsledky. A přitom je to tak snadné, co si do přírody přinesu, to také odnesu. Je to o ohledu a o úctě k okolí. Nic jiného v tom není.


reklama

 
Další informace |
Text je převzatý z blogu Rybo.cz.

foto - Hladký Jakub
Jakub Hladký
Jakub Hladký je rybář a autor blogu Rybo.cz.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

11.11.2019 09:10
Vlhčené ubrousky jsou jednoznačný pokrok. při péči o malé (dnes již dorostlé) děti jsem to velice ocenil (a to se tehdy nedaly koupit, jen různými cestami sehnat reklamní).
Problém je s těmi, kdo to neházejí do pevného odpadu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.11.2019 18:59 Reaguje na Jan Šimůnek
Moje manželka i dcera jsou dětské lékařky.
Tu péči o malé děti s použitím vlhčených ubrousků by se Vám důrazně snažily rozmluvit...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

11.11.2019 11:31
Myslím, že házet tyto ubrousky do kanalizace je pro mnohé neodnaučitelné, tejně jako pohazovat to v přírodě.

Ale opravdu neexistuje k tomuto biologicky rychle rozložitelná varianta nebo něco na bázi lepšího papíru?
Odpovědět
ig

11.11.2019 11:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Existuje, akorát je dražší (o pár korun). Problém je ale stejný - lidi je kvůli tomu nebudou kupovat, stejně jako je pořád budou házet do záchodu...
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.11.2019 12:57 Reaguje na
A jsou příslušně označené? Obávám se, že cena u mnoha lidí zase až tak velkou roli nehraje.
Odpovědět
ig

11.11.2019 13:24 Reaguje na Jan Šimůnek
Jsou, je to u všech provedení dominantní text na obalu. Nevím proč lidi pořád kupují ty syntetické, když to není tou cenou (ale i tak je to jen o pár korun, kdo prachy nemá tak si ubrousky prostě nekoupí, nejsou zase tak nezbytné).
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.11.2019 12:41
Mě se líbí jak takový primitivové jako Šimůnek uvažují. Jednou totiž někdo přemýšlel a říkal si co ještě na trhu není.... a řekl si... vlhčený úbrousek! To jistě nějaký debil co je líný to dělat jako všichni předtím bude kupovat.....A co Šimůnek?? Chytil se...

Že je svět plný hloupých a bezohledných lidí jako je Šimůnek je bohužel realita, ale že je někdo schopný přečíst článek jako tento a přesto napsat takový komentář je prostě k neuvěření...

Proč takový mentálně zaostalý jedinci chodí na ekolist?? Vy si jako myslíte, že svět potřebuje číst vaše sebedoznání k bezohlednosti?

Globální trh potřebuje takové hloupé Šimůnky, aby mohl plodit další a další nepotřebný bordel (jako jsou vlhčené ubrousky), který pak zasviní a dodatečně i zabíjí celý svět...
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.11.2019 12:56 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Vlhčený ubrousek oceníte všude tam, kde jste nucen dělat nějakou špinavou práci a nemáte možnost se po ní umýt (třeba se vám podělá auto nebo děcko někde v lese). Pochopitelně, pro lidi, co nepřeloží dvě stébla křížem, je to výrobek zbytečný.

Za bezohlednost naopak považuji tyto výrobky nějakým způsobem restringovat. No, pomíjím to, že se za socíku stály fronty i na obyčejný toaletní papír a část populace se vytírala novinami. A některé dámy si dávaly pomuchlané a naskládané noviny do kalhotek místo vložek, protože ani ty nebyly. Asi tyhle časy jsou ideálem soudruhů a soudružek ekologů.

Jinak nevím, proč na Ekolist chodí nevzdělaní a duševně omezení lidé, jako je pan Kašpárek :-)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.11.2019 14:40 Reaguje na Jan Šimůnek
Ty to prostě nepochopíš... to je marný... :)
Odpovědět
ig

11.11.2019 13:30 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Jsou velmi pohodlné a šetří čas, skoro jako jednorázové plenky. Odchovali jsme na nich celý vrh dětí a nevím proč bych je měl odmítat. Samozřejmě je neházím do záchoda, řeky, moře, lesa.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

11.11.2019 14:44 Reaguje na
A tato pohodlnost (myslím hlavně v jiných věcech) nás dovedla tam kde jsme.. celý svět kolabuje, ale hlavně, že jsou zde spokojení spotřebitelé jako ig nebo Šimůnek a spokojení výrobci....

To je fakt v pr**** s vama pánové... vy vůbec nevíte kde žijete, ani co svým pokrytectvím způsobujete...
Odpovědět
ig

11.11.2019 14:50 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Ono všechno souvisí se vším. Dejme tomu výzkumnice z farmaceutické firmy může vynalézt lék který vám zachrání život jen díky tomu, že nemusí ráno obstarat kravky, přes den běhat kolem dětí a vyvářet plínky na kamnech do kterých vlastnoručně naštípe dřevo a večer prát na valše :-) Všechny tyto služby a produkty jednoduše nakoupí a stráví těmi činnostmi zlomek času. Dohromady se tomu říká civilizace.
Odpovědět

Jan Šimůnek

11.11.2019 17:32 Reaguje na
Dokonce existuje teorie, že neandrtálci vymřeli proto, že nezvládli dělbu práce a všichni dělali všechno a průměrné. A pak přišli kromaňonci, kteří měli na jednotlivé činnosti specialisty, a tudíž měli všechno kvalitnější. A ubohým neandrtálcům nepomohla ani větší muskulatura, ani větší mozek.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.11.2019 21:33 Reaguje na
Má-li ta výzkumnice tak malé děti, že potřebují plínky, tak stejně nic nezkoumá a nic nevynalézá. Je na mateřské. Pokud je do výzkumu a své kariéry natolik zapálená, že záhy po porodu opět chodí do práce, o její děti se někdo stará.
V obou případech nic nebrání tomu, aby ty děti byly baleny do klasických plínek, které se normálně perou.Když je nepere ta výzkumnice, tak pomocnice v domácnosti. Výzkumnice si prostě zaplatí službu - což je věc, kterou chválíte.
Mimo jiné těmi klasickými plenami výzkumnice dost ušetří - tolik, že jí to pokryje část nákladů na tu službu.
Kravky bych sem netahal, štípání dřeva taky ne; nezlobte se, to už je opravdu jen demagogie. Ani valchu. Automatická pračka nastavená na teplotu 95 stupňů vypere plínky naprosto uspokojivě. A je-li ve spojení se sušičkou, už není o čem mluvit; pak to není problém ani v garsonce.
Mimochodem, výzkumnice a jiné ženy v náročných povoláních se nevyskytují jen dnes. Takové ženy žily i v dobách, kdy nebyly ani jednorázové pleny, ba ani ty automatické pračky. A ony to zvládaly… Dokonce docela dobře.
Odpovědět
ig

14.11.2019 13:38 Reaguje na Karel Ploranský
Dobře, tak plínky ne, kravky ano. Kam v čase se tedy máme vrátit? Šedesátá léta jsou ok, osmdesátá už jsou moc?
Odpovědět

Jan Šimůnek

15.11.2019 09:14 Reaguje na Karel Ploranský
Jako problém vidím pauperizaci inteligence, z níáž jsme se pádem socialismu nevyhrabali, protože probíhá i na západě. Takže výzkumnice v naprosté většině případů na tu pomocnici, peroucí plínky, nebude mít. A vlhčené ubrousky se používají i na děti, které už plínky nenosí (hlavně na zamatlané ruce).
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.11.2019 18:02 Reaguje na Jan Šimůnek
Pokud výzkumnice nebude mít na pomocnici v domácnosti, tak je to debata o ničem. Nebude moci chodit do práce a zkoumat. Dítě tak malé, že potřebuje pleny, někdo hlídat a opečovávat musí.
A že by výzkumnice neměla automatickou pračku? Nastrkat nahrubo přemáchnuté plenky do pračky je otázka 5 minut, takže to při péči o dítě jistě zvládne - a dál to jede samo.
A co se týká zamatlaných rukou, dám zdarma radu: Noste sebou lahvičku s vodou, zabijete 2 mouchy jednou ranou. Dítě se bude mít čeho napít, pokud bude mít žízeň. A vy budete moci za účelem očisty zamatlaných rukou navlhčit normální (sice nemoderní, ale pořád s náskokem nejlepší) papírový ubrousek.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.11.2019 19:06 Reaguje na
Jednorázové plenky versus klasika:
Odchovali jsme 3 děti v době, kdy jednorázové plenky neexistovaly (alespoň ne tady u nás). Pak přišlo postupně 6 vnoučat. A dospěl jsem k názoru, že jednorázové plenky jsou v podstatě naprostá šílenost. Ty bavlněné prací máme a v domácnosti je používáme ještě dnes. Těch jednorázových bylo odhadem 10 tisíc kousků - a recyklovatelné nejsou... Otázku ceny je zbytečné rozebírat.
Je to ovšem jen jeden z mnoha příkladů, jak bezhlavě spotřebováváme suroviny a jiné zdroje na tuny a tuny věcí, které jsou v podstatě úplně zbytečné.
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.11.2019 14:05
vlhčené ubrousky v řece jsou z následujících zdrojů:
- od čuňat na výletě, co to na ně přišlo u řeky. chudáci, ztratili primitivní dovednost si u řeky zadnici umýt vodou a nenapadá je, že ubrousek patří stejně jako vajgl nebo obal od sušenek do kapsy.
- od čuňat co ubrousek splachují do záchodu, a to buď těch, co museli použít veřejný záchod, nebo ti nešťastníci, co nemají doma bidet nebo aspoň bidetové sedátku (je to velmi návykové, existuje i kombinace wc s bidetem v jednom, vejde se i do panelákového jádra a není o mnoho dražší než nejlevnější obyčejná mísa), a dá se to v nouzi nahradit lavorem či kýblem, nebo i nasednutím flopem na umyvadlo. z jednotné kanalizace do řeky se to pak dostane při silném dešti, kdy čistička nepojme zvýšený přítok a špinavá voda se "odlehčuje" rovnou do řeky.
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.11.2019 14:08 Reaguje na Lukas B.
mimochodem, velká chuťovka je čištění domovní kanalizace ucpané jednorázovými ubrousky nebo dětskou plenou (případně dámskými vložkami). taková okolnost by se klidně mohla uzákonit jako okolnost vylučující trestnost činu vraždy.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.11.2019 21:39 Reaguje na Lukas B.
Zvlášť když ta domovní kanalizace je napojená na tzv. tlakový systém, takže končí jímkou s čerpadlem.
Když v takové domácnosti návštěva naháže do hajzlu vlhčené ubrousky, mělo by být dovoleno ji i mučit.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

11.11.2019 20:31
Pane Hladký, pravda je prostá: vlhčené ubrousky se z drtivé většiny (95 % expertním odhadem) dostanou na váš háček z městské kanalizace během odlehčení děšťových vod.
Každá čistírna odpadních vod (ČOV) musí mít technologii ochráněnou před vypláchnutím (přílišným naředěním aktivovaného kalu) během deště. Dokonce i samotná kanalizace musí mít takové "bezpečnostní přepady" na trati kvůli riziku hydraulického přetížení. To se podle technické normy řeší na kanalizaci tzv. odlehčovací komorou (OK) - co se nevejde do roury, musí ven (občas to vytrhne i poklop či mříž nad šachtou).
Podle tvaru a průtočnosti stokové sítě musí být alespoň jedna na konci, těsně před ČOV, ale obvykle jich je víc, cca desítka(y) na dejme tomu okresní město, jednotky v menších sídlech. A bavíme se o jednotné/splaškové nikoli oddílné nebo dešťové kanalizaci. V druhém případě se musí "pouze" ztlumit hydraulický náraz. V obou případech protéká obcí potůček/řeka, kam se OK napojují.
Takže zachycení/pozdržení dešťové vody v místě dopadu má ten krásný prospěch (kromě toho co s ní uděláte: proti suchu, zahrádky, spláchnout WC atd.), že s ní taky něco neuděláte (nevypláchnete kanalizaci a ČOV). V současnosti je to jeden z největších problémů/zdrojů znečištění povrchových vod (ani ne ty ubrousky, ale fosfor, fekální bakterie, farmaka aj.).
Řešení je svízelné právně i technologicky, protože se tlučou "silničáři" (nechtějí platit za vodu, kterou na ČOV posílají, protože údajně skoro čistou), obce (nechtějí platit za vodu, kterou na ČOV neposílají) a provozovatelé ČOV (protože musí čistit i to co jim nikdo nechce platit).
A starou (jednotnou) kanalizaci jen tak (za oddílnou) nenahradíte, např. v centrech měst. Ale musí se to ...
Odpovědět
ig

11.11.2019 22:37 Reaguje na Daniel Fiala
Myslím, že jste udeřil hřebíček do hlavičky :-) Tohle je přesně ten případ, kam by se podle mě měly dávat veřejné peníze, které teď neužitečně rozfrcáme na atrapy zdrojů "čisté energie" :-) Oddílná kanalizace by problém s vlhčenými ubrousky z 95 % (viz odhad výše) odstranila. Maximálně by naštvala lidi co musí v čov čistit česle :-) Tam by to byla péče o žp která má smysl (když už lidi nepřesvědčíme, že ubrousky a vložky do záchoda nepatří) a ne honění se za chimérami.
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.11.2019 09:57 Reaguje na Daniel Fiala
běžná vodácká zkušenost; pořádný déšť sice krásně zvedne hladinu říčky a zesjízdní úsek jindy problematicky sjízdný, ale krásné je to jen do prvního městečka s jednotnou kanalizací a čističkou (vesničku s žumpami to nevypláchne, tam to jenom před deštěm při poklesu tlaku ukrutně zasmrdí, domkáři přese nejsou blbí, odpad do žumpy, okap do příkopu u silnice nebo po svahu dolů), dále se pokračuje ve společnosti naředěných fekálií a plovoucích toaletních papírů a dalšího bordelu, co tak pokojné obyvatelstvo obvykle splachovává. legendární špindírou takhle bývala Divoká a Tichá Orlice se svými malebnými městečky (Choceň, Brandýsek, Ústí, Žamberk, Vamberk).
Odpovědět
LB

Lukas B.

12.11.2019 10:16
jinak celkově jsem ohledně vlhčených ubrousků optimistou; předpokládám, že projdou stejným vývojem jako dámské vložky, prezervativy a dětské pleny, nepoučené obyvatelstvo se domnívalo, že to je něco jako hajzlpapír a splachovat se může, a poté, co mnohá domácnost musela vydat celý měsíční příjem (nebo i víc) za čištění kanalizace, byl každý podroben výchově, že se něco takového nikdy nesplachuje.

ostatně, i používání starých novin místo toaletního papíru má potenciál poměrně festovně ucpat kanalizaci, to bylo nutno od začátku učit gastarbajtry z postsovětského prostoru. oni byli zvyklí používat noviny, a použité staré noviny házet do koše, a obsah koše jednou za čas spálit. tedy nejdřív se naučili, že papír se neháže do koše ale do záchodu a splachuje, a potom, když opakovaně ucpali odpad, že se nepoužívají noviny a časopisy, ale toaletní papír, který se kupuje v obchodě.
Odpovědět

Jan Šimůnek

12.11.2019 19:01 Reaguje na Lukas B.
To házení papíru do koše má důvod v ruské / sovětské / ruské normě na kanalizace, která je tam v klasické výstavbě (nevím, zda "poevropštili některé novostavby a co se děje v postsovětských státech) v podstatně tenčích trubkách a i klasický toaletní papír je ucpe. Proto se háže extra do koše.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.11.2019 16:01 Reaguje na Jan Šimůnek
jedno u druhé. ale především adorované plánované hospodářství neumělo zásobovat onačejšími věcmi, než je hajzlpapír, a noviny se skutečně nerozpadnou ve vodě tak rychle a krásně.
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 14:21 Reaguje na Lukas B.
Jenže tohle tam měli už za cara (tedy tam, kde měli kanalizaci).
Odpovědět

Jan Šimůnek

14.11.2019 14:24 Reaguje na Lukas B.
A možná ještě něco: klasický dřevnatý papír na kterém byly tištěny noviny ještě za komunistů, se rozpadá ve vodě asi stejně, jako ten toaletní. Problém je, že s vyšší kvalitou tisku se začaly noviny tisknout na papíře nenovinovém, který se tak dobře nerozpadá. Roli hrají i tiskové barvy. ty původní se dobře rozmáčely ve vodě, ty "lepší" jsou hodně mastné a vodu odpuzují.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

12.11.2019 19:10
Kdo je tak zpohodlnělý a zhýčkaný, že musí na záchodě místo toaletního papíru použít vlhčený ubrousek, patří s velkou pravděpodobností k těm, kteří si s otázkou kam ho může hodit a kam ne nelámou hlavu.
Protože máme v obci tlakovou kanalizaci, už jen samotné slovo vlhčený ubrousek mi zvedá adrenalin. Ona to totiž není žádná sranda lézt do šachty a řešit ucpané čerpadlo. Ucpané jen proto, že je někdo bezohledné hovado.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.11.2019 15:59 Reaguje na Karel Ploranský
když někdo doma po velké potřebě pravidelně používá vlhčené ubrousky, je chudák, který jedná velmi neefektivně, neboť nejlevnější kombinace wc+bidet v jednom je mnohem pohodlnější, provozně levnější, eko-eko šetrnější a celková investice je málo jednotek tisíc korun. má to nevýhodu - je to návykové a sednout kdekoli jinde je pak vnímáno jako diskomfort.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

21.11.2019 18:31 Reaguje na Lukas B.
Nesouhlasím. Kdo doma po velké potřebě používá vlhčené ubrousky, není chudák, nýbrž buď blb, nebo bezohledný darebák (případně obojí současně). Spláchnutím totiž ten ubrousek bohužel nezmizí ze světa, jen se přemístí někam jinam. A v 90 % případů někde nadělá někomu starosti, případně způsobí věcnou škodu.

WC s integrovaným bidetem považuji za překombinované, zbytečně složité a zbytečně nákladné řešení. Mám jiné řešení, u kterého je investice v řádu stokorun, pokud je na WC umývátko. Prostě se u něho vymění běžný výtok za takový, který má odbočku pro spršku. Sprška má svůj vlastní ventil. Zavěsí se na stěnu vedle mísy - a hotovo. Umožňuje to nejen bezkonkurenčně dokonalé omytí zadku; je to praktické i při mytí mísy, při úklidu, lze tím napustit vodu do kbelíku atd.
Pokud na WC umývátko není, tak to bude stát víc - ale i tak ve většině případů nevyjde přivedení potrubí a instalace umývátka s tím chytrým doplňkem dráž než drahá kombinace WC+bidet. A jako bonus se získá možnost umývání rukou.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist