https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/prosinec-2012-na-ekolistu-aneb-nejctenejsi-clanky-nejctenejsiho-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prosinec 2012 na Ekolistu aneb Nejčtenější články nejčtenějšího roku

1.1.2013
Chov kuřat v bezvědomí - to byl trhák
Chov kuřat v bezvědomí - to byl trhák
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | André Ford
Milé čtenářky a milí čtenáři,
protože by bylo škoda lednové ohlédnutí za děním na Ekolistu omezit pouze na loňský prosinec, pojďme si připomenout celý loňský rok. Začít můžeme zvesela. Rok 2012 se totiž stal daleko nejúspěšnějším rokem v historii Ekolistu z hlediska celkové čtenosti. Jelikož se metodiky různých měřičů liší, je těžké dojít k jednoznačnému závěru, o kolik oproti roku 2011 narostla čtenost Ekolistu. Čísla se ale zhruba pohybují mezi 10 a 20 procenty.
 

A jaké že jsou ty články, které k tomu nejvíc přispěly? Dá se říct, že se mezi nimi vyskytují texty ze všech hlavních rubrik Ekolistu a ke čtenosti některých článků významně přispívá i diskuse, která se pod nimi rozvine. To platí třeba v případě textu Rostislava Adama Velká cyklojízda z pohledu špuntaře, jenž je textem z loňského roku s největším počtem shlédnutí. Obrovskou diskusi vyvolal i článek Petra Voříška, který jasně ukázal, že vědci oponující současnému vedení NP Šumava a obhajující bezzásahový režim jsou autory většího množství vědeckých článků a jejich články jsou i kvalitnější, než je tomu v případě vědců, kteří prosazují kácení.

Mezi běžnými zprávami to na celé čáře vyhrál opravdu bizarní návrh: Britský student architektury přišel s nápadem zřídit jakýsi "kuřecí Matrix" – průmyslový chov kuřat v bezvědomí. Podstatně symaptičtěji působila druhá nejčtenější zpráva, která pojednává o Indovi, kterému se během třiceti let podařilo vysázet les o celkové rozloze 550 hektarů. Tyhle dvě zprávy navíc spojuje skutečnost, že byly obě velmi úspěšné na sociálních sítích.

K nejčtenějším článkům patří i několik reportáží z přírody. Mezi nimi letos vynikly zejména článek o rozšiřující se populaci vlků v německé Lužici a rovněž rozsáhlý text, v němž popisujeme, jak se v Keni daří mimořádně vzácným nosorožcům, kteří tam byli převezeni ze zoo ve Dvoře Králové.

Pokud bychom to však brali na počet, asi vůbec největší zastoupení by mezi nejčastěji čtenými články měly všeljaké rady a návody, jak se chovat šetrně v domácnosti. Třeba k čemu jsou dobré termostatické ventily, jak mýt pořádně nádobí, jak si udělat nový nábytek ze starých věcí nebo jak uspořit vodu v koupelně.

Jedinou rubrikou, jejíž články bychom mezi těmi nejoblíbenějšími hledali marně, je Kultura. Tak je tomu ovšem každý rok. I mezi nimi jsou však samozřejmě články, které vás zaujaly více než jiné. Dva vůbec nejčtenější jsou o dokumentárních filmech - jde o text Když se kácí les aneb Cesta do hlubin ekoteroristovy duše a rovněž o článek o filmu Pod sluncem tma o české rozvojové pomoci.

Krátce shrnuto, celý rok 2012 byl pro Ekolist úspěšný. Vyhlídky do roku 2013 bohužel v tuto chvíli už tak veselé nejsou. Vzhledem k nedostatku finančních prostředků musíme omezit rozsah informací a článků, které vám nabízíme, podstatně méně času můžeme rovněž věnovat redakční práci. I tak se budeme snažit pro vás připravovat Ekolist co nejkvalitnější. Držte nám, prosím, palce! Jménem redakce i vydavatele vám děkuji za dosavadní přízeň a přeji spokojený celý rok 2013!


reklama

 
foto - Stejskal Jan
Jan Stejskal
Autor je na volné noze. V letech 2002 až 2013 byl postupně šéfredaktorem tištěného Ekolistu a později serveru Ekolist.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist