Říjen 2011: Nová fotobanka Ekolistu!
měsíční souhrn není zrovna místem, kde by člověk čekal čerstvé novinky, a přece tomu tak dnes je. Právě v noci na dnešek jsme totiž zprovoznili fotobanku Ekolistu. Nejsme velká redakce, nemůžeme si dovolit obrazového redaktora, dokonce ani redakčního fotografa, takže fotobanka je spíš vedlejším výsledkem naší ostatní práce. I tak ale věříme, že se vám bude líbit a časem do ní možná i sami nějakým snímkem přispějete. Jak na to se dozvíte tady.
Až vás přestane bavit prohlížení fotek, neváhejte se začíst. V říjnu vás nejvíc zaujala zpráva o studii, která potvrdila, že se Země po roce 1850 skutečně otepluje a že vědci, kteří byli klimatickými skeptiky obviňováni z falšování dat, měli pravdu. Nová studie přitom byla připravena i za peníze lobbistů, kteří klimatické změny zpochybňují. A vědci veškerá svá zjištění i podkladová data zveřejnili, aby je případně mohla "zkontrolovat" i veřejnost.
Dalším trhákem pak byla zpráva o rozhodnutí Krajského soudu v Plzni, který konstatoval, že policejní rozehnání letní blokády na Šumavě bylo nezákonné. Podle soudu bylo prokázáno, že se policie nezajímala dostatečně o to, proti komu má zasahovat, a celou situaci tak v terénu vyhodnotila špatně.
U soudu ještě chvíli zůstaneme, tentokrát však u okresního a v Litoměřicích. Právě tam v říjnu pokračovalo přelíčení s Lubomírem Studničkou, předsedou občanského sdružení Společnost ochránců přírody Litoměřice. Studnička se podle obžaloby se svým sdružením hlásil do různých stavebních řízení a od podnikatelů vyžadoval sponzorský dar za to, že sdružení stáhne své námitky k řízení. Stal se tak prvním českým ekologickým aktivistou souzeným za vydírání.
V říjnu jsme rovněž pokračovali ve sledování důsledků havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima. Několika odborníkům a zainteresovaným osobnostem jsme položili otázku, jaký vliv bude mít havárie ve Fukušimě na budoucnost jaderné energetiky. Co jsme se dozvěděli? Ze shrnutí všech příspěvků vyplývá, že Fukušima zřejmě jadernou energetiku příliš nezmění.
Po pěti dlouhých měsících se nám v říjnu konečně zase podařilo taky připravit rozhovor. Tentokrát historik umění Dan Merta vyprávěl o zelené architektuře. Česká republika si podle něj v této oblasti ve srovnání se světem vede hodně dobře.
Pokud by vás místo zelené architektury zajímala spíš zelená ekonomika, tak pro vás taky něco máme. Stejnojmennou knihu v článku Krásný nový svět zelené ekonomiky představuje Ondřej Hudeček. Po nabytí teoretických znalostí se pak můžete hned vrhnout na páchání šetrnosti. Martin Mach Ondřej vám poradí, jak na domácí spotřebiče, aby "nežraly" zbytečně moc.
Na konec jsem si nechal jednu radu, která vlastně vůbec není výhodná, "jenom" může zkrášlit místo, kde žijete. Právě takové činnosti je ale třeba oceňovat, protože nám pomáhají žít dobrý a pěkný život. Pokud byste tedy ještě na poslední chvíli chtěli založit živý plot, tak vězte, že nemusí být jenom z tújí.
Krásné poslední dny před příchodem zimy vám přeje
reklama