Změna klimatu jako kulturní, nikoliv vědecký problém?
Na úvodních stránkách autor vysvětluje, že na změnu klimatu je potřeba nahlížet jako na kulturní, nikoliv vědecký problém. Pro pochopení kontextu předkládá souhrn nejvýznamnějších studií a potvrzuje tak existenci klimatické změny. Následně však ukazuje, že společnost tento celosvětový vědecký konsenzus jednotně nepřijímá a dokonce se přístup k vnímání změny klimatu v různých obdobích mění. Dostává se tak k prvnímu cíli knihy, kterým je pochopit, jak společnost vnímá a přistupuje ke změně klimatu.
Na příkladu Spojených států amerických Hoffman ukazuje, že společnost je polarizovaná do dvou znepřátelených táborů. Americká levice, reprezentovaná demokraty, věří, že změna klimatu již probíhá a je nutné ji co nejdříve začít řešit. Oproti tomu pravice, zastoupená republikány, odporuje tvrzením, že existence změny klimatu není dostatečně vědecky podložená, ba dokonce se jedná o mystifikaci, která ohrožuje občanské a podnikatelské svobody.
V jádru v diskuzi vůbec nejde o vědecké poznatky, ale o ohrožení vlastních hodnot a kultury, které jednotlivé strany zastávají a brání. Nejenom, že skupiny mají nedůvěru k poslům zpráv, k vědeckému procesu, obsahu samotného poselství a nabízeným řešením, ale zároveň i mluví zcela odlišným jazykem.
Druhým cílem a celkově hlavním přínosem knihy je soubor nabízených řešení, jak z této zapeklité situace vybruslit. Hoffman zkoumá, které skupiny by měly o klimatické změně diskutovat, jak by měla být lidem přesvědčivě prezentována, jaký postoj by měla věda zastávat a jak by se mělo mluvit o jejích řešeních. Na dvou historických analogiích se snaží dokázat, že společnost je schopná takto komplexní problém vyřešit.
Knihu lze ocenit pro její stručnost a čtivost. Na pouhých 120 stranách představuje obšírné téma, a to navíc srozumitelným způsobem. Není zatížená odkazy, citacemi a složitým jazykem. Shrnuje dosavadní poznatky a přináší mnohá překvapivá fakta. Hoffman v ní brilantně spojuje poznatky z různých oborů a pohlíží na téma s nadhledem. Je vhodná jak pro širokou veřejnost, tak pro lidi, kteří rádi čtou o environmentálních tématech. Jedinou nevýhodou je její zaměření na americké reálie, které českému čtenáři mnoho neřeknou. Je však rozhodně zajímavé vidět, jak se kultura diskuze o klimatické změně v USA vytváří, protože často pak ovlivňuje i dění v Evropě.
reklama
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (41)
Nehoruji pro snížení populace, řešením je snížení spotřeby a zavedení elektřiny i do našeho poskakování po planetě z místa na místo. Potravin je dost, stačí aby my co máme hodně, jsme se vzdali našich 300 kcal a přenechali je těm, co jedí jen 1500 kcal. My budeme hubení, a oni nebudou studení.
Změna klimatu je kulturní fenomén v tom smyslu, že někdo vymyslel, že jí údajně můžeme kontrolovat/změnit a na tom postavil svůj business s lidskou hloupostí.
Jiří Svoboda
14.11.2017 10:15 Reaguje na"Řešení" snižování spalování fosilních paliv bych nenazýval businessem, tím je to slovo uráženo. Spíše bych to nazýval tunelováním veřejných rozpočtů bez záruky efektu.
Jiří Svoboda
16.10.2017 11:46 Reaguje naJan Škrdla
17.10.2017 21:57 Reaguje naAle teď věcně:
Píšete o "infantilních zelených fanaticích" - myslíte že někdo komu záleží na přírodě může podporovat pěstování olejné palmy? Ti co si to prosadili mají ochranu klimatu pouze jako záminku, ve skutečnosti jim jde o zisk.
Dále k vámi plísněné OZE. Uvědomme si, že vše má své pro i proti.
Je špatně když se do bioplynky cpe kukuřice, která se vypěstovala a velkém lánu, často na prudkém svahu a pod chemickou clonou. Ale proč by se v bioplynové stanici nemohl energeticky zužitkovat bioodpad?
Dalším příkladem může být solární energie. Solární farmy hyzdí krajinu a zabírají zemědělskou půdu. Máte ale něco proti tomu, když si někdo umístí solární panel na střechu?
Šlo by pokračovat dále - téměř vždy platí známe pořekadlo všeho s mírou.
Nárůst pěstování palmy olejné si nikdo neprosadil. TO je jen a pouze důsledek růstem spotřeby olejů, který je dán (opět jen a pouze) výmyslem zelených vylízanců, tedy tzv. biopalivy.
Jan Škrdla
21.10.2017 22:16 Reaguje naještě jednou - vaše příspěvky překračují hranice slušného vyjadřování a degradují úroveň této diskuze.
Zajímalo by mě, co jsem si podle vás vycucal z prstu?
Ve vašem příspěvku jste mi neodpověděl na to co jsem se vás ptal. Neustále opakujete své oze parodie na elektrárny, a vulgarity, které nebudu reprodukovat.
Proti jaderné energii nemám zásadní námitky, ale proč ji na lokální úrovni nedoplnit vámi haněnou oze (samozřejmě s nastavení takových podmínek, aby to nebylo ke škodě věci)?
Se škodlivostí biopaliv s vámi souhlasím, ale proč vše házet na zelené?
Proč jste se nezmínil o plýtvání a nesmyslném převážení věcí z místa na místo?
Proč jste se nezmínil např. o likvidaci pralesů v Amazonii, která nesouvisí s pěstováním olejné palmy.
Není náhodou hlavní problém v lidské chamtivosti a touze dokázat, že máme nad přírodou navrch?
Nechtělo by to náhodou více pokory a uvědomění, že si pod sebou podřezáváme větev?
Jak házet? TO, že to byl nápad zelených vylízanců je nepochybné, a tento fakt je nutno neustále opakovat. Stejně tak, jako jejich nápadem bylo a je odstavování JE a masivní dotování oze parodií na elektrárny - které, jak už jsme si dokázali, vede ke zvyšování emisí.
A proč bych se měl zmiňovat o Amazonii, když tady řeším evropskou dotační magořinu??
Ale jinak máte pravdu, oze tuneláři jsou známí svou chamtivostí a oteplovači si myslí, že mají nad přírodou navrch.
Jan Škrdla
24.10.2017 21:30 Reaguje naCo se týká JE, tak ta má také značné rezervy.
Předpokládám, že jste technicky zaměřený a asi budete vědět kolik energie ještě zbývá v jaderném odpadu a kolik tepla se vyplýtvá v chladících věžích. Kolik emisí CO2 by se ušetřilo kdyby použilo k vytápění (teplo, ne voda).
Psal jste také o "nehodných" USA. Tady bych viděl jako problém plýtvání. Pro běžného Američana je problém udělat pár kroků a taky neřeší spotřebu svého automobilu. Ropa je tam levná a ruka trhu v tomto směru nefunguje.
Jan Škrdla
28.10.2017 17:47 Reaguje nahttps://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danieln-vondrous-za-spatny-vysledek-zelenych-nemuze-kampan-chyby-se-staly-uz-pred-ni#diskuse
to vypadá, že zelení v případě OZE tunelu sehráli roli bílého koně a skončili spíš jako obět (odklon volíčů a náslaený volební debakl)
Jinak plýtvání možná nemá souvislost s OZE, ale má zásadní vliv na emise CO2.
Ad zelení. Byl jejich předseda autorem předlohy? Byl. Podporovali a podporují zelení dotování oze parodií na elektrárny? Podporují. VInu jim tedy nikdo a nic neodpáře.
Jan Škrdla
29.10.2017 22:03 Reaguje naJinak zelení už nejsou 7 let ve vládě, tak proč za tu dobu někdo zásadně nepřepracoval legislativu týkající se OZE?
Jan Škrdla
4.11.2017 19:03 Reaguje naNeustále opakujete své a nejste ochoten uznat jiný názor. Za celou tu dobu jsme se ničeho rozumného nedobrali.
Proto končím v tomto vláknu a další příspěvek z mé strany vidím jako zbytečný. Raději budu odpovídat jiným diskutujícím.
Petr Dvořák
5.11.2017 07:36 Reaguje naPetr Dvořák
15.11.2017 07:55 Reaguje naSamozřejmě, dotace do biopaliv v situaci, kdy zemědělství je jedním z největších producentů nejen CO2, jsou kontraproduktivní.
Stejně tak, ačkoli již nejsem velký fanda JE, odstavit funkční elektrárnu před koncem životnosti se mi nejeví rozumně, ale je to celé o zvážení rizik, o výběru cesty.
A konec konců, elektroenergetika je jen poměrně malý střípek v mozaice.
Petr Dvořák
16.11.2017 23:22 Reaguje na2. efektivní snižování jednoznačně; problémem je, dle mého, že břidličný plyn je spíše taktický úskok, ne trvalé řešení, a ani ne bezemisní (i když oproti uhlí je lepší, tedy možná, záleží na ztrátách při těžbě; samozřejmě, pokud neřešíte bod jedna, jsou emise irelevantní..)
jádro - popravdě nevím, jak si na tom stojí aktuální množivé reaktory s regenerací paliva a celkově s připraveností na masové rozšíření, nebo thoriové reaktory, ale pro klasiku není až tak moc paliva na velké rozšíření
proč "tak zvané" OZE v uvozovkách a proč v jednom pytli? to mi nepřipadá fér..
a proč je nevyužívat? samozřejmě rozkrádání veřejných peněz tu nikdo nepodporuje, nebavme se o reálpolitice ČR
co se týče záporných výsledků německa, tam jde spíše o odstavování jádra a náhradu fosilními zdroji, než o rozšiřování kapacit OZE, nebo ne?
3. máte pravdu; vycházel jsem z čísla cca 14% světové spotřeby energie ve formě elektřiny, bez přepočtu na primární zdroje, pak ta čísla vypadají jinak..
Ad 2) V USA došlo k prokazatelnému snížení emisí z energetiky v Německu ke zvýšení. To je oč tu běží, nikoli nějaké "úskoky". Už jsem to zde psal několikrát, ale znovu to zopakuji. V Německu si představovali, že jaderné elektrárny nahradí oze za pomocí bilionových dotací. Samozřejmě technicky nic takového v zemi, které má energeticky náročný průmysl a mnohamilionovou populaci není možné a ještě dlouhá desetiletí možné nebude, i kdyby se udotovali až ke krachu. A samozřejmě to zkrachovalo. Tzv. oze se staví jako na běžícím páse, ale jaderné elektrárny musí být nahrazovány uhlím.
Místní čtenáři zřejmě musí být ekonomickými analfabety, protože neustále vypisují stejné nesmysly, přesto, že už tisíckrát bylo nejen tady napsáno, že nejde o oze ale o ty nesmyslně vyhozené gigantické finance, kterým se oze udržují při životě a které mohly být i v rámci snižování emisí využity stokrát lépe než na ty nesmyslné dotace. Stejně tak jako nejde o to stavět stovky nových reaktorů ale o tom, aby se neničilo něco co funguje a může ještě dlouho sloužit a nahrazovalo se to něčím co nefunguje. I klimaskeptik může být pro omezení spalování fosilních paliv, třeba z důvodu, že se tím omezí emise polétavého prachu a dalších škodlivin a ušetří se cenná surovina pro jiné použití ale dle mého názoru pouze tehdy pokud se k dané záležitosti bude přistupovat racionálně a budou zvolena efektivní a úsporná řešení a nikoli megatunely s nulovým efektem jako v Německu, navíc s pokusem přenést tuto ideologii do celé EU potažmo do celého světa.
Mimochodem, škody, které jak zelení, tak i ostatní výše uvedené zločinné ideologie, dokázaly na životním prostředí napáchat jsou enormní a netrvalo to ani desetinu z těch 150 let.
Jan Škrdla
21.10.2017 22:33 Reaguje naJak píšete, je to běh na dlouhou trať, ale čím dříve se začne, tím lépe.
Bohužel jsou zde jedinci, kteří tvrdí, že se nic neděje. Většinou se proberou, až je pozdě nebo vůbec.
Petr Dvořák
15.11.2017 07:48 Reaguje naJiří Svoboda
16.11.2017 09:24 Reaguje naJiří Svoboda
19.10.2017 16:35Jiří Svoboda
13.11.2017 16:38 Reaguje naPokud by byl koncept časem úspěšný (jak si asi všichni přejeme), zůstanou vysoké poplatky za ničení planety zachovány a zase se postupně zavedou jiné daně. Cíle však bylo velmi efektivně dosaženo!
Souhlasím, zpoplatnit špatné konání, co ovlivňuje klimatickou změnu. Ale, co když opravdu ten zásadní příspěvek ke klimatické změně provozuje lidstvo? nebylo by nejlepší jej zakázat? Potíž je jinde, žijeme si nad poměry. Vyrábíme nesmyslné produkty na jedno použití, poskakujeme po planetě sem a tam. Ale třeba je to naše poskakování vývojovou fází civilizace, která se prostě musí pod tlakem rozepnout a rozletět se ke hvězdám. Nebo si uvědomit, co dělá špatně. Pokud nějakému organismu ubývá životní nika, dochází k jeho redukci, a nebo to musí být krok stranou. My jsme Homo sapiens, my jsme schopní kroku stranou, ale stranou musí i naše ega. Přestat využívat fosilní paliva, třeba díky zákazu provozu spalovacích motorů na území velkých měst, jak bylo uvedeno v jednom nedávném článku, a obrátit se více do sebe. Jsme děsně sobecký organismus, který by to mohl překonat, ale zatím se mu to nedaří.
Jiří Svoboda
13.11.2017 16:49 Reaguje naJan Škrdla
29.10.2017 22:01Mám k tomu ale své výhrady, např. pokud se nahradí auta se spalovacími motory elektromobily, zlepší se stav ovzduší, ale plynulost provozu to nevyřeší (to by vyřešilo MHD, popř. pěší nebo cyklo doprava). A příspěvek ke změně klimatu bude záviset na tom, z čeho se ta elektřina vyrobí.
Omezení používání fosilních paliv vítám, ale obnovitelné zdroje mají své limity, proto je potřeba počítat se zachováním jaderné energetiky.
Co se ČR týče, v první řadě by se měl snižovat výkon u uhelných elektráren, zejména u těch co nemají kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (tedy těch co se 1/3 energie vychrlí chladícími věžemi do ovzduší). Také vytápění uhlím na lokální úrovni by se brzy mělo stát minulostí.
Na druhé straně nahrazování ropy olejem z palmy nebo řepky se neosvědčilo a napáchalo více škody než užitku, tudy cesta nevede.
Ať se dělá cokoliv, je potřeba zhodnotit přínosy a rizika, a zvážit zda je to to pravé.
Trocha skromnosti ovšem neuškodí, právě naopak.
Uhlí pomalu ustupuje ze slávy, za ním půjde ropa a zemní plyn. Slunce nás zásobuje energií, která je sice rozptýlená, ale zatím asi stále o 3 řády větší, než ta, co spotřebováváme. Takže budoucnost je světlá. Jen se asi dříve kvůli těm našim egům vyvraždíme, než vyřešíme klimatickou změnu.
Jiří Svoboda
17.11.2017 20:32 Reaguje naCo se týká solární energie, potenciál bych viděl na střechách budov, tak kde to moc nevadí (rodinné domy, haly, skladiště). Ale nepřijatelné je pro mě instalovat je na zemědělské půdě. Co se týká větrných elektráren, tak je potřeba zvážit zda se vyplatí (jestli dost fouká). Také by se mi moc nelíbilo udělat z naší krajiny Větrníkov.
Zásadní problém, který je potřeba vyřešit je nevyrovnanost v čase - v závislosti na denní době a počasí(je den/noc, slunečno/zataženo, fouká silně-slabě-bezvětří).
Až budeme schopni energii skladovat, pak bude možné ve větší míře využívat obnovitelné zdroje.
Jinak k té poslední větě - někteří lidé jsou prostě zlí. Zvláště když tvrdí, že je potřeba bojovat proti těm co se nějakým způsobem odlišují. A když přesvědčí většinu a dostanou se k moci, tak pak stačí málo.