https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/odbornici-klimaticke-zmeny-zvysuji-riziko-smrti-u-starsich-osob-predevsim-zen
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Klimatické změny zvyšují riziko smrti u starších osob

26.3.2024 14:41 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zvyšující se teplota vzduchu úzce souvisí s větším rizikem úmrtí u starších osob. Zvláště ženy starší 85 let jsou kvůli dopadům klimatických změn ohroženy nejvíce, řekl na dnešní tiskové konferenci Klimatické koalice expert Tomáš Janoš z Masarykovy univerzity v Brně. Lékařka Klára Matoušková pak poukázala na problémy s chemickými látkami v životním prostředí, které se dostávají do lidského těla a narušují endokrinní systém.
 

"Nerovnosti v citlivosti na vysoké teploty jsou zjevné. Co je však ještě více znepokojující, je fakt, jak se tyto nerovnosti vyvíjejí. Zatímco nejmladší senioři a muži se na vysoké teploty adaptují nebo je jejich riziko úmrtí konstantní, u těch nejstarších a u žen riziko za poslední tři dekády narůstá. S přihlédnutím k předpokládanému nárůstu teplot a souvisejících úmrtí v 21. století je potřeba zaměřit se na adaptační strategie právě pro ty nejzranitelnější," uvedl Janoš.

Dopady změn klimatu ve spojitosti s vyšší úmrtností se zvyšujícím se věkem zkoumala mimo jiné i studie, jejíž spoluautorem je Aleš Urban z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Z jeho závěrů vyplynul taktéž fakt, že ženy s rostoucím věkem jsou ohroženy zvyšující se teplotou více. "Do dat jsme kromě bydliště, věku, rodinného stavu a pohlaví chtěli zahrnout také vzdělání. Nicméně v posledních letech tato informace v úmrtních listech chybí, tudíž by výsledky nemusely být vypovídající," řekl Urban.

Matoušková zdůraznila, že za posledních 70 let lidstvo objevilo nebo vytvořilo přes 200 milionů chemických látek. Ty jsou skryté například v obalových materiálech nebo oblečení. "Problémem je, že nejsou v plastech fixované, tudíž se uvolňují do okolního prostředí. Lidské receptory endokrinního systému jsou citlivé na tyto látky a proto se zvyšuje i četnost onemocnění jako endometrióza nebo samovolných potratů. U mužů dochází ke snižování testosteronu, což způsobuje různé vrozené vady a menší množství spermií," uvedla lékařka.

Světová zdravotnická organizace (WHO) upozorňuje, že změna klimatu s sebou přináší nutnost zvyšování odolnosti zdravotnických systémů, což podle Klimatické koalice vyžaduje například vzdělávání lidí pracujících ve zdravotnictví o souvislostech klimatické změny a zdraví. Proto koalice spouští od dubna letošního roku projekt Klimatické vzdělávání pro zdravotníky a osvěta ohledně vlivu klimatické změny na zdraví.

Koalice během následujících dvou let bude vytvářet kurzy pro studenty lékařských oborů a praktické lékaře, mimo jiné vytvoří vzdělávací materiál pro veřejnost.

Klimatická koalice je platforma neziskových organizací a neformálních iniciativ, které se zabývají zejména ochranou klimatu a životního prostředí. Patří do ní například Hnutí Duha či organizace Greenpeace.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

26.3.2024 15:30
No a když se podíváme jak se u nás vyvíjela doba dožití, tak vidíme, že s tím, jak klimatická změna vede k vyšším teplotám, tak se u nás i zvyšuje doba dožití:
https://data.worldbank.org/indicator/SP.DYN.LE00.IN?locations=CZ&view=chart
Být vědcem, musím mít velkou fantazii, jak z tohoto trendu vygenerovat trend opačný.
Ten pokles na konci není kvůli teplotám, ale kvůli covidu.
Odpovědět
MM

Milan Milan

26.3.2024 19:38
To není vědecký názor, to jsou spíše hlouposti zřejmě s cílem podpořit nesmysly o podílu lidí na cyklické klimatické změny planety. S čím lze plně souhlasit jsou ty chemické sr...č.ky rvané do lidí. Takže sice díky lepším lékům se věk dožití prodlužuje (o kvalitě prodlouženého života lze dlouze diskutovat), ale současně na chemii velmi negativně reagují čím dál tím víc již mladí lidé, nejen např.alergiemi, depresemi, nejrůznějšími chronikami, ale často i fatálními nemocemi v ranním věku života.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist